Makula dopiął swego! Powstanie Teatr GórnośląskI

  Makula dopiął swego! Powstanie Teatr GórnośląskI

  Joanna Oreł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marian Makula

  Marian Makula ©ARC DZ

  Wywodzący się z Rudy Śląskiej, artysta estradowy i autor sztuk pisanych po śląsku, Marian Makula, po kilku miesiącach starań o utworzenie Teatru Górnośląskiego, wreszcie dopiął swego. Rodzime miasto go nie chciało, Mikołów i Zabrze też odmówiły, więc Makula stworzy swój teatr po śląsku z siedzibą w Łaziskach Górnych. To będzie prawdziwy prezent dla artysty, który dokładnie wczoraj obchodził swoje 60 urodziny.
  Marian Makula

  Marian Makula ©ARC DZ

  - Chcemy stworzyć tzw. teatr impresaryjny - sztuki będą wystawione na różnych scenach regionu, a nie tylko w jednym miejscu - zdradza Marian Makula.

  Dotychczas Makula i artyści, grający w jego spektaklach (m.in. "Pomsta" oraz "Głos sie zrywo, dusza śpiewo"), działali na własną rękę.
  Bez sali i miejsca do prób. Teraz ma się to zmienić. Bowiem Teatr Górnośląski Makuli będzie działał pod skrzydłami Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury z Łazisk Górnych.

  CZYTAJ, CO O POTRZEBIE TEATRU GÓRNOŚLĄSKIEGO MÓWI JEGO ZAŁOŻYCIEL MARIAN MAKULA

  - Jako stowarzyszenie możemy starać się np. o bezpłatne użyczenie sali w domach kultury, właśnie z myślą o teatrze Makuli - twierdzi Jerzy Moskała, wiceprezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury.
  Bo chociaż stowarzyszenie ma swoją stałą siedzibę - Śląską Piwnicę Artycha, to scena, która się tam znajduje, jest zbyt mała, na wystawianie tak dużych sztuk, jak te, autorstwa Makuli.

  Możliwość regularnego wynajmu sceny zapowiedziało natomiast Chorzowskie Centrum Kultury. Jednak władze ChCK nie chcą wiązać się żadnymi zobowiązaniami.

  - Jesteśmy otwarci na współpracę z panem Marianem Makulą, ale nie jesteśmy w stanie dać mu własnej sali. Nie ma takiej możliwości. Sami mamy problem z miejscem. Możemy natomiast, co jakiś czas, udostępnić salę do prób oraz występów dla Makuli i jego Teatru Górnośląskiego. Mam tu na myśli raczej luźną współpracę, bez żadnych umów - podkreśla Antoni Sobczyk, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury.

  CZYTAJ, CO O TEATRZE GÓRNOŚLĄSKIM PISZE MICHAŁ SMOLORZ

  Natomiast umowa w sprawie współpracy, którą Marian Makula podpisze ze Stowarzyszeniem Dziedzictwo Kultury, jest już prawie gotowa. Jej oficjalne podpisanie zaplanowano podczas jubileuszowego benefisu z okazji 60 urodzin Mariana Makuli, który odbędzie się 1 października w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cytat z forum - lubię TO

   zacytowane słowa w36 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 21

   Nadworny dramaturg Rasia, wybitny krzewiciel języka masztalskiego, posunął do przodu sprawę kabaretu "Teatr Górnośląski".


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   w36

   a_gus53 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   W 36 bardzi adekwatnie byloby Jot 23 pełno konspiracjo i na bani, jakbys dmuchoł w balonik pewnie by wyskoczyło trocha promili. Swojim bełkoto bleblaniem jeżeś w stanie storpedować kożdo...rozwiń całość

   W 36 bardzi adekwatnie byloby Jot 23 pełno konspiracjo i na bani, jakbys dmuchoł w balonik pewnie by wyskoczyło trocha promili. Swojim bełkoto bleblaniem jeżeś w stanie storpedować kożdo obywatelsko inicjatywa.Zrobiol byś coś dlo Slonska i Ślonzokow,. Chopie przestoń szkryflać na forum te balakwastry i bydzie to wielkopomne twoje dzielo na rzecz Gornego Ślonska. A tak na poważnie czepiosz sie wszystkigo i wszystkich, wejrzy trocha tyz na sia przi okazji a raczej okazyjce jak tyś zwykł pisać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Takie dzialania jak Teatr Gornoslaski, w jezyku slaskim - dobra sprawa

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 23

   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super

   Hubert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 13

   Brawo Panie Makula ! I dzieki wszystkim wspól-Dzialaczom !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   janik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 19

   BRAWO Marian !!!. Takich Ślonzokow jak Ty z charyzmą trza wjyncyj.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZA

   Jestem za (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 18

   Jestem za teatrem Mariana Makuli.Pan Makula robi świetne spektakle wraz z swoimi znajomymi.Tylko teraz pytanie gdzie by się mieścił ? Załóżmy będzie w mieście X i człowiekowi z miasta Y będzie za...rozwiń całość

   Jestem za teatrem Mariana Makuli.Pan Makula robi świetne spektakle wraz z swoimi znajomymi.Tylko teraz pytanie gdzie by się mieścił ? Załóżmy będzie w mieście X i człowiekowi z miasta Y będzie za daleko jechać do teatru w mieście X.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Litości...

   AA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 20

   Swoim znajomym to on na koszt państwa da dopiero zarobić. A czy te sztuki są potrzebne? Widziałam "Głos sie zrywo" - żenada... Może jestem konserwatystką, ale budzi niesmak sprowadzanie salonów do...rozwiń całość

   Swoim znajomym to on na koszt państwa da dopiero zarobić. A czy te sztuki są potrzebne? Widziałam "Głos sie zrywo" - żenada... Może jestem konserwatystką, ale budzi niesmak sprowadzanie salonów do świata piłkarskiego... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Litości zazdrosnikom

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   żenada dla zazdrośników Makula rób swoje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama