Finał TAKK! będzie na Mariackiej w Katowicach

  Finał TAKK! będzie na Mariackiej w Katowicach

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W najbliższy piątek, 2 września odbędzie się uroczystość zakończenia Tymczasowej Aklcji Kulturalnej TAKK Katowice!
  Usypanego z pięciu ton węgla napisu "Bogactwo" - instalacji Julity Wójcik, artystki z Gdańska - pod Pomnikiem Powstańców Śląskich już dawno nie ma. Węgiel zabrali przypadkowi ludzie. Taki scenariusz zakładał zresztą performance Wójcik, która nagrywała i proces usypywania napisu i jego znikania.

  A wszystko to w ramach Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice!, klubu kulturalnego zainaugurowanego na początku sierpnia w ramach promocji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. TAKK! dobiega końca. "Bogactwa" już nie zobaczymy, za to kilka innych śladów TAKK! pozostawionych w przestrzeni miasta, owszem.

  I nie tylko instalacji, ale też murali, czy lampionów. Zostaną po niej także siedziska, które w ramach projektu "Słodkie Kato" zaprojektowała Matylda Sałajewska. Jest ich w sumie 32, są kolorowe i obłe, przypominają galaretki, albo rozlaną na schodach czekoladową polewę. Pojawiły się w centrum na ul. Mariackiej, rondzie im. Gen. Jerzego Ziętka oraz w parku przy pomniku Powstańców Śląskich.

  Siedziska, jak zapowiada Adrian Chorębała z Ronda Sztuki, które TAKK! koordynowało, zostaną w Katowicach. Podobnie murale, projektu Kokoło, które pojawiły się w WPKiW, przy ul. Goeppert-Mayer 14, ul Dudy-Gracza, i w dwóch przejściach podziemnych przy Mikołowskiej i Sokolskiej. Murale co ciekawe, dzięki fluorescencyjnym elementom świecą w nocy.

  - Wyglądają zupełnie inaczej, gdy ogląda się je w dzień, a inaczej po zmroku - zapewnia Chorębała. Wszystkie są częścią robotoa Katotranformersa, którego można oglądać w Rondzie Sztuki.

  Co jeszcze w ramach TAKK!? Na zamknięcie projektu - 2 września - na ul. Mariackiej wystąpi grupa Le Corps Mince De Francoise z Finlandii.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama