Sposób na zapadanie się miasta? WUG zajrzy w dziury pod...

  Sposób na zapadanie się miasta? WUG zajrzy w dziury pod Bytomiem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Decyzja o utworzeniu zespołu ds. okresowej oceny eksploatacji górniczej pod Bytomiem - to główny efekt środowego spotkania władz tego miasta, przedstawicieli Kompanii Węglowej i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach .
  Celem spotkania w WUG było wyznaczenie ram dla dalszej eksploatacji węgla pod Bytomiem po tym, jak w ostatnich tygodniach szkody górnicze pod tamtejszą dzielnicą Karb spowodowały konieczność wykwaterowania mieszkańców co najmniej kilkunastu budynków.

  Dotąd w Karbiu wskutek szkód górniczych spowodowanych przez należącą do Kompanii Węglowej kopalnię "Bobrek-Centrum" ewakuowano 190 osób z 80 mieszkań w 12 budynkach. Do dalszej ewakuacji w najbliższym czasie przewidziano 86 osób z 33 mieszkań w czterech następnych budynkach. Ogółem - według władz miasta - problem może dotyczyć ok. 630 osób z 28 budynków.

  W poniedziałek podczas spotkania zainicjowanego przez ministra w kancelarii premiera Michała Boniego ustalono m.in., że do połowy września wypracowane zostanie porozumienie między władzami Bytomia, rządem a Kompanią Węglową m.in. ws. budowy nowych domów dla mieszkańców zniszczonego osiedla.

  Jak poinformowała w środę rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, tego dnia zdecydowano m.in. o utworzeniu zespołu ds. okresowej oceny eksploatacji prowadzonej przez kopalnię "Bobrek-Centrum". W jego skład wejdą przedstawiciele władz miejskich, Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach (OUG) oraz Kompanii Węglowej.

  Zespół przynajmniej raz na kwartał ma oceniać m.in. skutki eksploatacji na powierzchni i postępy prac związanych z ich usuwaniem. Jak zaznaczyła Talarczyk, dotąd w całej Polsce w miejscach, gdzie eksploatacja górnicza była przyczyną sporów np. samorządów z przedsiębiorcami, z inicjatywy nadzoru górniczego powstało 15 podobnych zespołów, wśród nich 12 w obszarze eksploatacji węgla kamiennego.

  Dotąd w Bytomiu kwestie związane z eksploatacją i jej następstwami były omawiane przez miasto z kopalnią - dwustronnie, a powołanie podobnego zespołu nie było potrzebne. Teraz zespół powstanie m.in. wobec skali problemu. Działalność zespołu, która ma ruszyć od września, ma być swego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem dla miasta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama