Od 1 września Polakom będą wydawane inne paszporty

  Od 1 września Polakom będą wydawane inne paszporty

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od 1 września Polakom będą wydawane inne paszporty

  ©arc

  Nowe wzory paszportów zwykłych, służbowych, dyplomatycznych oraz tymczasowych będą sukcesywnie wprowadzane od 1 września. Każdy z nas, kto ma paszport wydany wedle starego wzoru, może być spokojny o jego ważność aż do czasu upływu zapisanych w nim terminów.
  Od 1 września Polakom będą wydawane inne paszporty

  ©arc

  - Polskie paszporty będą teraz zawierały m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych we wszystkich językach Unii Europejskiej - wyjaśnia Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  W nowych wzorach paszportów do 17 języków urzędowych UE dodano bułgarski, irlandzki i rumuński. Dzięki temu objaśnienia danych będą teraz przetłumaczone na wszystkie języki urzędowe Unii Europejskiej.


  - Do dokumentów paszportowych wprowadzono także informację, iż na terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, w którym nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, obywatel polski może skorzystać z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z pozostałych państw członkowskich UE - dodaje rzeczniczka.

  Paszport zwykły stosowany wedle dotychczasowego wzoru może być wydawany nie dłużej niż do 30 września 2011 r., a paszporty dyplomatyczne, służbowe i tymczasowe - do 30 czerwca 2012 r.

  Przypomnijmy, że niedawno wprowadzono nowy wzór paszportu - biometryczny. Umieszczenie teraz nowych informacji wynika z realizacji przez Polskę traktatu o funkcjonowaniu UE i ma pomóc obywatelom polskim w korzystaniu z pomocy dyplomatyczno-konsularnej innych państw członkowskich UE.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trochę wiedzy

   no bollocks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Piszę roku 2016. Dodam tylko, że paszport nie jest taki super na jaki wygląda.
   Teraz weszły nowe dowody osobiste w Europie.
   Dodam też, że obecnie Polskie dowody osobiste nie są respektowane...rozwiń całość

   Piszę roku 2016. Dodam tylko, że paszport nie jest taki super na jaki wygląda.
   Teraz weszły nowe dowody osobiste w Europie.
   Dodam też, że obecnie Polskie dowody osobiste nie są respektowane globalnie tak jak dla przykładu Niemieckie czy Holenderskie, Brytyjskie, Duńskie, Fińskie .
   Z prostej przyczyny... Polska nie została upoważniona do
   wolności rozumianej jako taka. Jest to wynik prowadzenia nieudolnej polityki od lat 90tych i sprawowania kontroli nad społeczeństwem, które zapoczątkowało skalę przestępczości tuż po obaleniu systemu komunistycznego. Zaczęły się dobrze znane wyprawy na tak zwaną "jumę" do Niemiec i kradzieże aut na skalę międzynarodową jak i napady na sklepy. To, plus wyniki skali przestępczości i korupcji wewnątrz kraju, doprowadziły do takiego ratingu Polski wzglem międzynarodowym, że po dziś dzień nie ma zniesionych między innymi wiz do USA.
   W przeciwieństwie do Niemiec, które zawsze dbały o to by zachować porządek.
   Ale jest to kwestia mentalności stereotypu. W Polsce po dziś dzień dominuje stereotyp alkoholika pijącego niejednokrotnie więcej wódki niż piwa. A jak wiadomo, "Od wódki, rozum krótki". i skala przestępczości i występków względem prawa ewidentnie rośnie.
   Względem wielkości terytorium jest to zdecydowanie za dużo. Plus do tego skala zadłużenia aktualnego kraju względem PKB. Orientacyjnie ekonomiści i ekonomistki, monitorujący gospodarkę międzynarodową szacują, że jest to ponad 800 miliardów złotych. To wynik sumy zadłużeń obywateli względem banków oraz suma ilości wykroczeń dokonywanych za granicą. Dodam tylko, że byłem parę lat temu za granicą w Holandii i jeden z 23 latków upił się lub przećpał i zdemolował dystrybutor paliwa na stacji TEXACO. Nie dość, że koszty pokryje za niego budżet państwa polskiego w wysokości 5000 Euro, to naraził mieszkańców na niebezpieczeństwo zagrożenia życia.
   Stąd też taka surowa kara. Pod ziemią na każdej stacji benzynowej jest zbiornik wypełniony hektolitrami paliwa. Gdyby doszło do elektrolizy lub zapłonu oparów cieknącej benzyny zbyt blisko zbiornika i trafiło w przesmyk, to nastąpiłaby eksplozja niszcząc wszystko w promieniu zapewne pół kilometra. Fala uderzeniowa wszystkie szyby by zniszczyła wliczając w to katastrofę na terenie bliższym.
   Wybaczcie ale ci młodzi ludzie to nasza potencjalna armia wojskowa.
   To potencjalni wybrańcy z kategorią wojskową "A", które świadczy o idealnym kandydacie. Szkoda tylko, że sięgają po sterydy i łatwo uzależniają się od alkoholu i narkotyków. Ale nie będę generalizował. Po prostu skala kryminalnych oraz patologicznych zachowań i zadłużenie publiczne = dług Polski.
   A to = rating w skali międzynarodowej, który przerzuca się na realne możliwości potencjalnych obywateli. Świat nie ma zaufania do ludzi stanowiących dla samych siebie zagrożenie i innych. W Niemczech wdrażany jest od kilku lat projekt INDECT mający na celu zredukować jeszcze bardziej skalę patologii ale i terroryzmu.
   Ociera się o pewne obiekty w Polsce. Jak na przykład nowy stadion narodowy.
   To program inwigilacyjny mający na celu prewencję względem potencjalnej skali zagrożenia. Cała baza danych jest trzymana przez CIA (Bank twarzy i inne dane).
   Tak więc polski paszport jest taki na ten czas.
   Inna sprawa, to taka, że wiele krajów o dobrym ratingu (wiarygodności i sposobie prowadzenia polityki) ma dowody osobiste z Chipem podobnie jak paszport.
   Tak więc cała biometria i dana o karalności i więcej są uwzględniane w zasadzie na całym świecie. No chyba że są ograniczenia względem bezwizowych lotów międzykontynentalnych.
   Obecnie najlepsze paszporty, to Fiński, Brytyjski i chyba USA.
   Jest też wiele innych, które nas w Europie wyprzedzają ale wymieniłem chyba jedne z tych, które mają ruch bezwizowy do ponad 157 krajów. Z czego Fiński jest podobno
   perfekcyjnym w tej kwestii.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama