18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie: być uczciwym po prostu się nie opłaca! [PEŁNY RAPORT]

Sławomir Cichy
arc
Większość uczniów twierdzi, że nie opłaca się być uczciwym w szkole. Łatwiej lepsze stopnie zdobyć oszustwem i zwykłym sprytem. A i w ten sposób zyska się w oczach rówieśników. Co sądzisz o tej opinii większości uczniów? Napisz komentarz.

Ściąganie i podpowiadanie w szkole nie jest nieuczciwością i oszustwem, ale przejawem sprytu i umiejętnością radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie ma w tym nic nagannego. Nie warto być uczciwym, bo utrudnia to osiąganie celów i sukcesów, a na dodatek uczciwi postrzegani są jako naiwni nieudacznicy. Zgłaszanie takich sytuacji nauczycielowi to z kolei donosicielstwo.

Taki obraz polskiej szkoły widziany oczami uczniów znalazł się w opublikowanym właśnie raporcie portalu Zadane.pl.

Dr Michał Kaczmarczyk z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego (pracownik naukowy UŚ) nie ukrywa, że zmartwiły go wyniki badań:

PRZECZYTAJ PEŁNY RAPORT O UCZCIWOŚCI W SZKOLE

- Przede wszystkim uważam, że prawdziwym problemem jest fakt, że polska szkoła w ocenie uczniów nie spełnia swoich podstawowych założeń. Nie uczy niczego praktycznego i nie rozwija - tak deklaruje prawie 70 proc. badanych. Szkoła jest miejscem zdobywania wiedzy teoretycznej, towarzyskich spotkań i poznawania kolegów. Co gorsza, nie uczy właściwych postaw. Rozmowy o uczciwości nie są prowadzone w prawie 70 proc. szkół. Nic więc dziwnego, że ściąganie czy podpowiadanie są powszechnie akceptowane jako niegroźny przejaw zaradności, o czym mówi aż 60 proc. uczniów. W tym kontekście co najmniej dziwne musi się wydawać naszym uczniom relegowanie za taki czyn ze szkoły amerykańskiej czy angielskiej - mówi Kaczmarczyk.

Co motywuje naszych uczniów do chodzenia do szkoły? Przede wszystkim spotkania z rówieśnikami, możliwość pracy z grupą, ale także chęć zdobycia wykształcenia, dostania się na odpowiednie studia i zdobycia zawodu oraz przyjazna atmosfera w szkole, czy ciekawe wydarzenia. W małym stopniu powodem są możliwość wykazania się wiedzą i umiejętnościami albo poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań. A co zniechęca nasze dzieci do szkoły? Ponad połowa uczniów odpowiedziała, że nie odpowiadają im nauczyciele i duża ilość materiału do przyswojenia.

Pełny raport na podstawie ponad 6,5 tys. ankiet uczniów wypełnionych na przełomie maja i czerwca we wszystkich typach szkół można przeczytać na dziennikzachodni.pl i uczciwoscwszkole.pl
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!