Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krąg starszy od Stonehenge odkryto na Śląsku!

Aleksander Król
Sensacyjne odkrycie w Pietrowicach Wielkich pod Raciborzem! Archeolodzy odkryli tam tajemnicze kręgi - prawdopodobnie miejsce kultu religijnego, wybudowane przez wczesne ludy około 4900 lat przed narodzinami Chrystusa!

- To tak jakby odkryć Stonehenge na Górnym Śląsku - mówi wprost Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, który uczestniczył w badaniach prowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

ZOBACZ NASZE PROPOZYCJE NA WEEKEND

To, że na terenach Bramy Morawskiej istniały pradawne osady wiedziano od dawna, jednak nie sądzono, że na Śląsku powstały tzw. rondle - "świątynie", które wcześniej odkryto m.in. na terenie Węgrzech, Niemiec, Słowacji i Czech.

PERŁY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZAGŁOSUJ I ZOBACZ WYNIKI

Tymczasem krąg z Pietrowic to największy z tych, jakie odkryto na kontynencie. Zewnętrzny pierścień ma 180 metrów średnicy, a inne tego rodzaju obiekty najwyżej 90.

Archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego kręgu z epoki neolitu w tych okolicach szukali kilkanaście lat. Dopiero dzięki analizie zdjęć satelitarnych udało się zauważyć na jednym z pól kolistą anomalię, która mogła być dziełem człowieka. Przypuszczenia potwierdziły się podczas badań w terenie. Obiekt tworzą dwie fosy. Dookoła znajdowała się kiedyś drewniana palisada.

TOP 10 TURYSTYCZNYCH ATRAKCJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Obiekt spod Raciborza mógłby być wielką atrakcją

Rozmowa z dr. Mirosławem Furmankiem, archeologiem z Uniwersytetu Wrocławskiego
W jakim celu w Europie budowano kręgi podobne do Stonehenge w Anglii?
Krąg w Pietrowicach nie jest kamienny, tak jak Stonehenge, który tak naprawdę wybudowano dużo później od naszego. Idea budowy takich rondli narodziła się właśnie w Europie Środkowej. Do końca nie jest jasne, w jakim celu je budowano. Istnieje wiele hipotez - jedne mówią, że kręgi służyły celom obronnym, ale w środku nie ma żadnego osiedla. Raczej nie było też tak, że ludzie żyli poza kręgiem i tylko w czasie zagrożenia chronili się za fosę. Ostatnio Czesi wysunęli ciekawą hipotezę sugerującą, że kręgi spełniały funkcje naszych współczesnych stadionów. Ale najbardziej prawdopodobne są teorie o tym, że obiekty te służyły za obserwatoria astronomiczne, a także miejsca kultu. Tu spotykano się, składano ofiary, obserwowano niebo.

Dlaczego szukał Pan kręgu właśnie w Pietrowicach?
Południowa Europa była bardziej rozwinięta od północnej, dlatego nikt nie spodziewał się tu takich świątyń, ale ja liczyłem, że tu są. W dolinie Odry znaleziono wcześniej wiele śladów wczesnego osadnictwa. Tu krzyżowały się szlaki komunikacyjne. Jednak wielokrotnie lataliśmy samolotem nad polami w Pietrowicach i nic. Pomogły nam dopiero zdjęcia satelitarne.

Niestety gołym okiem na polu w Pietrowicach niczego nie widać. Czy nasz rondel mógłby stać się atrakcją turystyczną Śląska?
W Niemczech, w Goseck, gdzie odkryto podobne kręgi, zrobiono rekonstrukcję. Teraz przyjeżdżają tu setki turystów.

Przeczytaj koniecznie
Kręgi z młodszej epoki kamienia są najstarszymi przykładami monumentalnej architektury w Europie.
Obiekty związane są m.in. z kulturą lendzielską.
Tego rodzaju założenia, zlokalizowane głównie na terenie dzisiejszych Węgier, Słowacji, Czech, Moraw oraz Niemiec, są datowane od 4900 do 4500 lat przed Chrystusem.
Na terenie Polski odkryto wcześniej dwa tego rodzaju założenia w Bodzowie koło Głogowa oraz w Wenecji, niedaleko Biskupina.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!