Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budować schroniska czy czipować psy? Co lepsze?

Anna Zielonka, Katarzyna Kapusta
Tomasz Hołod
Trzeci w historii Jaworzna obywatelski projekt uchwały złożyli w biurze jaworznickiej Rady Miejskiej obrońcy i miłośnicy zwierząt z terenu miasta.

Pod projektem, dotyczącym budowy schroniska, podpisało się kilkuset mieszkańców Jaworzna. Wśród nich są członkowie Stowarzyszenia do Walki o Przestrzeganie Praw RP i jaworznickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Schronisko jest jak najbardziej potrzebne. W Jaworznie jest bowiem bardzo wiele bezpańskich psów i kotów, które włóczą się po ulicach, są głodne, często ranne - mówi Genowefa Szynal, jedna z inicjatorów powstania projektu uchwały. O budowę schroniska w Jaworznie miłośnicy zwierząt starają się już od kilku dobrych lat.

- W Jaworznie przydałby się chociaż azyl, miejsce, w którym psy i koty czekałyby na nowego pana - mówi Urszula Windys z jaworznickiego TOZ-u.

Tymczasem do schroniska w Mysłowicach Jaworzno może oddawać zaledwie cztery psy miesięcznie. Koty w ogóle nie są brane pod uwagę.

- A ilość bezpańskich zwierząt wciąż rośnie. Jedne z nich są wyrzucane z domu, inne po prostu rodzą się już na ulicy, bo ich rodzicami są bezdomne zwierzęta, które nie zostały wcześniej wysterylizowane i wykastrowane - mówi Agnieszka Junik, weterynarz z Jaworzna.

Pomysłu nie popiera Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Stawia raczej na edukowanie mieszkańców co do konsekwencji związanych z pozbywaniem się zwierząt z domu.

Nowe schronisko ma powstać w Sosnowcu, które w przeciwieństwie do starego (w Milowicach) będzie spełniać wszystkie standardy. Władze Sosnowca uważają, że azyl dla zwierząt po prostu musi istnieć. Sprawa cały czas jednak się przeciąga.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
- Projekt nadal jest w trakcie opracowania. Jest spór z mieszkańcami o to, gdzie takie schronisko miałoby powstać - mówi Sebastian Winter z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Była też mowa o tym, aby azyl dla zwierząt powstał wspólnie z Dąbrową Górniczą. W tej sprawie rozmowy między gminami zostały zawieszone. W samej Dąbrowie Górniczej budowa schroniska też nie jest planowana. Gmina dotuje jednak sterylizację i kastrację bezpańskich kotów (20 tys. zł). Akcja sterylizacji trwa od początku wakacji.

Schroniska nie ma w Zawierciu. Z kolei w powiecie będzińskim, dokładnie w Sarnowie, od czerwca działa hotel dla zwierząt. Doba w hotelu dla zwierząt kosztuje od 25 do 35 zł.

Bez schroniska

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, jest przeciwny budowie schroniska dla zwierząt. Czemu?
Jego zdaniem, schronisko to kolejne przykre miejsce dla zwierząt. A budowa schronisk zachęca ludzi do pozbywania się ich z do-mu.

Lepiej edukować mieszkańców, żeby nie wyrzucali zwierząt, bo to nie są zabawki, których można się pozbyć, gdy im się znudzą. Silbert popiera jednak czipowanie zwierząt i akcje ich sterylizacji i kastracji. Na ten drugi cel gmina przeznaczyła około 5 tys. zł.

Za jego budową

Aneta Motak z Fundacji S.O.S. dla zwierząt popiera budowę schronisk.

Jak twierdzi, cywilizowane społeczeństwo poznaje się po tym, jak traktuje osoby starsze, dzieci, chorych i zwierzęta. W Polsce edukacja na dłuższą metę w ni-czym nie pomoże. Zdaniem Motak, w większych miastach schroniska muszą powstawać.

Krytykuje przewożenie zwierząt do sąsiednich miejscowości, bowiem powinny one trafiać do schroniska, jak najbliższej miejsca, w którym zostały złapane. Wtedy są większe szanse na to, że odnajdzie je ich właściciel.

Czy edukacja właścicieli psów i czipowanie zwierząt mogą zastąpić budowę schroniska?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!