Budować schroniska czy czipować psy? Co lepsze?

  Budować schroniska czy czipować psy? Co lepsze?

  Anna Zielonka, Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budować schroniska czy czipować psy? Co lepsze?

  ©Tomasz Hołod

  Trzeci w historii Jaworzna obywatelski projekt uchwały złożyli w biurze jaworznickiej Rady Miejskiej obrońcy i miłośnicy zwierząt z terenu miasta.
  Budować schroniska czy czipować psy? Co lepsze?

  ©Tomasz Hołod

  Pod projektem, dotyczącym budowy schroniska, podpisało się kilkuset mieszkańców Jaworzna. Wśród nich są członkowie Stowarzyszenia do Walki o Przestrzeganie Praw RP i jaworznickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

  - Schronisko jest jak najbardziej potrzebne. W Jaworznie jest bowiem bardzo wiele bezpańskich psów i kotów, które włóczą się po ulicach, są głodne, często ranne - mówi Genowefa Szynal, jedna z inicjatorów powstania projektu uchwały. O budowę schroniska w Jaworznie miłośnicy zwierząt starają się już od kilku dobrych lat.

  - W Jaworznie przydałby się chociaż azyl, miejsce, w którym psy i koty czekałyby na nowego pana - mówi Urszula Windys z jaworznickiego TOZ-u.

  Tymczasem do schroniska w Mysłowicach Jaworzno może oddawać zaledwie cztery psy miesięcznie. Koty w ogóle nie są brane pod uwagę.

  - A ilość bezpańskich zwierząt wciąż rośnie. Jedne z nich są wyrzucane z domu, inne po prostu rodzą się już na ulicy, bo ich rodzicami są bezdomne zwierzęta, które nie zostały wcześniej wysterylizowane i wykastrowane - mówi Agnieszka Junik, weterynarz z Jaworzna.

  Pomysłu nie popiera Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. Stawia raczej na edukowanie mieszkańców co do konsekwencji związanych z pozbywaniem się zwierząt z domu.

  Nowe schronisko ma powstać w Sosnowcu, które w przeciwieństwie do starego (w Milowicach) będzie spełniać wszystkie standardy. Władze Sosnowca uważają, że azyl dla zwierząt po prostu musi istnieć. Sprawa cały czas jednak się przeciąga.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama