Nasi politycy w Sejmie to wstyd i rozczarowanie [SONDAŻ DZ]

  Nasi politycy w Sejmie to wstyd i rozczarowanie [SONDAŻ DZ]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nasi politycy w Sejmie to wstyd i rozczarowanie [SONDAŻ DZ]
  1/4
  przejdź do galerii
  Niemal 60 proc. mieszkańców regionu, których zapytaliśmy o opinię, deklaruje, że 9 października zagłosuje w wyborach parlamentarnych. Ale rozczarowanie politykami jest tak duże, że pewnie tylko na deklaracjach się skończy.
  Tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Dziennika Zachodniego" przez firmę Marketing Research Group w 4 dużych miastach: Bielsku-Białej, Częstochowie, Katowicach i w Rybniku.

  NAJCIEKAWSZE POJEDYNKI WYBORCZE - SPRAWDŹ GDZIE SIĘ ODBĘDĄ

  Dumny lub zadowolony z polityków jest zaledwie co siódmy mieszkaniec naszego regionu.
  Więcej takich osób mieszka w Bielsku i Katowicach niż w Częstochowie albo w Rybniku. Bielszczanie najczęściej odpowiadali ankieterom, że wstydzą się za swoich przedstawicieli w parlamencie (16 proc.).

  CZY SA POLITYCY, Z KTÓRYMI WARTO BYŁOBY MIESZKAĆ W JEDNYM DOMU? TAK! SPRAWDŹ

  Ponad połowa, czyli powyżej średniej w innych miastach, mieszkańców Rybnika twierdzi, że ich przedstawiciele we władzach mogliby się lepiej spisywać - bo to, co robią, nie budzi zadowolenia. Mimo tego powszechnego rozczarowania, w Rybniku udział w zbliżających wyborach parlamentarnych zadeklarowało więcej osób niż w Katowicach czy Częstochowie, bo 63 proc. Więcej takich tylko w Bielsku - 67 proc.

  GRZEGORZ NAPIERALSKI W STUDIU TELEWIZYJNYM DZIENNIKA ZACHODNIEGO - ZOBACZ, JAKI JEST NAPRAWDĘ

  Większe zainteresowanie wyborami deklarują mężczyźni. Oni też bardziej krytycznie patrzą na parlamentarzystów. Z kolei więcej kobiet dostrzega konieczność zmian w polityce.

  KAMPANIA WYBORCZA W TOKU - CO OBIECUJĄ POLITYCY? SPRAWDŹ

  Politycy zwykle są przed... oszustami


  Dr Marcin Gacek, socjolog polityki z Uniwersytetu Śląskiego:
  Ten sondaż to kolejne potwierdzenie, że politycy są coraz gorzej postrzegani przez wyborców. Na to niestety składa się zachowanie posłów, którzy słabo znają problemy kraju i merytorycznie są źle przygotowani do pracy. Z drugiej strony, politycy są pod ciągłą silną presją mediów i zwykle z tych potyczek nie wychodzą obronną ręką. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś zdecydował się zostać posłem, to mamy od niego prawo wymagać, by robił to, co zapisał w swoim programie, i godnie (a przynajmniej przyzwoicie) się zachowywał. Tymczasem w rozmaitych rankingach popularności czy szacunku politycy są zwykle tuż przed oszustami. Sondaż DZ pokazuje, że nasi regionalni politycy nie mają powodów do zadowolenia. A cieszyłbym się, gdyby u nas było lepiej niż w innych częściach Polski. Problem polega na tym, że ciągle za mało w polityce jest osób, które wcześniej zrobiły karierę w innych dziedzinach życia i ten sukces przeniosły do polityki.


  ZOBACZ WYNIKI INNYCH SONDAŻY MARKETING RESEARCH GROUP NA ZLECENIE DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Elektorat do zagospodarowania


  Krzysztof Stadler, socjolog, prezes Marketing Research Group:
  Jesteśmy rozczarowani polityką, a jednocześnie wiemy, że demokracja daje nam możliwość wpływu na to, kto się w niej znajduje. Temu jednak towarzyszy poczucie bezsilności, że nawet jeśli dzięki naszemu głosowi ktoś otrzyma poselski mandat, to i tak nie będziemy mieli najmniejszego wpływu na jego pracę i zachowanie. To właśnie jest źródłem frustracji. Podczas wyborów można się odegrać. Tyle że wiele osób poprzestaje na pogrożeniu palcem, czyli deklaracji: "pójdę głosować", gdy w rzeczywistości do urny swoich głosów nie wrzucają. Z drugiej strony, ludzie wstydzą się powiedzieć wprost, że w dniu wyborów pozostaną w domach. Stąd właśnie biorą się zawyżone przedwyborcze deklaracje o chęci głosowania.

  Takie postawy, to dzwonek ostrzegawczy dla polityków, że wiele ich działań nie jest akceptowanych. Gdyby na scenie politycznej pojawiła się charyzmatyczna osobowość, to jest dla niej spory elektorat do zagospodarowania.

  Badanie zostało przeprowadzone na grupie 400 mieszkańców Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika w dniach 25-28 sierpnia 2011 roku przez katowicką firmę sondażową Marketing Research Group.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  ZGADZASZ SIĘ Z OPINIAMI EKSPERTÓW? PODYSKUTUJ Z NIMI WPISUJĄC KOMENTARZ. WSKAŻ, KTÓREMU POLITYKOWI UFASZ I DLACZEGO

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba ich zatem zmienić

   Bob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

   Okazja będzie 9-tego października. Wtedy będzie można wybrać ludzi, którzy na prawdę robią coś pozytywnego dla swojego regionu. Przykładem niech będzie kandydujący do senatu Jarosław Lasecki, który...rozwiń całość

   Okazja będzie 9-tego października. Wtedy będzie można wybrać ludzi, którzy na prawdę robią coś pozytywnego dla swojego regionu. Przykładem niech będzie kandydujący do senatu Jarosław Lasecki, który nawet gdy nie zasiadał w parlamencie to podejrzewam, że zrobił dla regionu Częstochowskiego więcej niż niejeden urzędujący polityk. Rekonstrukcja Zamku Bobolice może być najlepszym przykładem.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kandydat warty sprawdzenia

   Lechu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   Polecam Ślązaka z powiatu mikołowskiego Stanisława Piechulę - www.piechula.pl, na którego warto głosować w wyborach do Sejmu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Banda czworga" nie odejdzie

   wilos1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 26

   ŚWINIE SIĘ ZMIENIAJĄ,A KORYTA NIESTETY ZOSTAJĄ

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za brednie...

   Ł. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 17


   Zajmijcie się raczej rzeczywistymi problemami Polski:

   Środki unijne nie zostały należycie wykorzystane przez te 4 lata, a do 2013 nie będzie po nich śladu, bo UE ma inne wydatki (ratowanie...rozwiń całość


   Zajmijcie się raczej rzeczywistymi problemami Polski:

   Środki unijne nie zostały należycie wykorzystane przez te 4 lata, a do 2013 nie będzie po nich śladu, bo UE ma inne wydatki (ratowanie strefy euro, banków, Grecji, Irlandii, Hiszpanii, itd).
   Pozostaną rozgrzebane inwestycje, które będą musiały dokończyć samorządy, a kasa w samorządach pusta (!). Poza tym Polska będzie płacić do Unii coraz większą składkę.
   Kiedy wstąpiliśmy do UE (2004r) płaciliśmy prawie 6 mld zł rocznie , i z roku na rok coraz więcej- w 2010 zapłaciliśmy ponad 14 mld zł, w 2011- ponad 15 mld zł.
   Wzrasta PKB- wzrasta składka. Tylko na kieszeń przeciętnego Polaka nie przekłada się ten wzrost.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Maja byc aktywnymi poslami, a nie pasywnymi oslami !"

   niybieski WaldemaR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

   Przede wszystkim: reprezentanci Slaska maja byc SLAZAKAMI.
   Oczywiscie aktywnymi na rzecz Hajmatu, kompetentnymi, zaangazowanymi, skutecznymi.
   I zakotwiczonymi, pewnymi siebie, miec kontury we...rozwiń całość

   Przede wszystkim: reprezentanci Slaska maja byc SLAZAKAMI.
   Oczywiscie aktywnymi na rzecz Hajmatu, kompetentnymi, zaangazowanymi, skutecznymi.
   I zakotwiczonymi, pewnymi siebie, miec kontury we Warszawie,
   robic nam dobra reklame, dla nas 'walczyc'.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama