18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 września 1939: Hitlerowcy w Katowicach [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Tomasz Borówka
Mieszkańcy Katowic witają 239. Dywizję Piechoty Wehrmachtu
Mieszkańcy Katowic witają 239. Dywizję Piechoty Wehrmachtu ARC DZ
We wrześniu 1939 r. po przegranych walkach z Wehrmachtem pod Pszczyną, Kobiórem, Woźnikami i Wyrami Wojsko Polskie wycofało się pozostawiając swobody dostęp do Katowic. Miasta broniły jedynie oddziały samoobrony powstańczej i harcerze. 4 września Katowice zostały zajęte przez 239. Dywizję Piechoty. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

W 1939 r. podstawą planu obrony całej Polski było utrzymanie Górnego Śląska, którego broniła Armia Kraków. Granicę w rejonie obszaru przemysłowego osłaniały silne fortyfikacje. Niemcy, obawiając się ciężkich strat, nieuniknionych podczas przełamywania tych polskich umocnień, postanowili ich nie atakować, lecz je obejść.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INSCENIZACJI OBRONY WIEŻY SPADOCHRONOWEJ, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W NIEDZIELĘ, 4 WRZEŚNIA 2011 ROKU

Główne uderzenia zadali na północ i południe od obszaru przemysłowego. Tam też - w rejonie Pszczyny, pod Kobiórem, Wyrami i Woźnikami - w dniach 1-2 września 1939 doszło do najcięższych walk pomiędzy Wojskiem Polskim a Wehrmachtem. W okręgu przemysłowym działały początkowo tylko oddziały dywersantów.

Po porażkach, jakie 2 września poniosły Krakowska Brygada Kawalerii pod Woźnikami i 6 Dywizja Piechoty pod Ćwiklicami generał Antoni Szylling, dowódca Armii Kraków, podjął decyzję o wycofaniu swoich wojsk. Odwrót przeprowadzono w nocy z 2 na 3 września. Ostatni regularny oddział WP opuścił Katowice 4 września rano.

ZOBACZCIE, JAK PRZED WOJNĄ WYGLĄDAŁY KATOWICE

Tego też dnia wkroczyła do Katowic od południa niemiecka 239. Dywizja Piechoty. Jej żołnierzy przyjęli z bronią w ręku członkowie oddziałów samoobrony powstańczej i harcerze. Punktami polskiego oporu były m.in. drapacz chmur przy ulicy Żwirki i Wigury, Dom Powstańca i wieża ciśnień.

PAMIĘTNIK MAŁEJ ŚLĄZACZKI Z WRZEŚNIA 1939 R.

Do legendy przeszli obrońcy wieży spadochronowej, którzy ogniem broni maszynowej ostrzelali Niemców podążających ku centrum miasta ulicą Kościuszki. Wiele szczegółów tych walk wciąż nie jest znanych. Nie wiemy, kim dokładnie byli harcerze i harcerki, których ciała widziano pod wieżą po przełamaniu przez Niemców polskiego oporu. Nie wiemy, czy zginęli podczas walki, czy zamordowano ich później, po wzięciu w niewolę.

PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI ODDAŁ HOŁD OBROŃCOM WIEŻY SPADOCHRONOWEJ - ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZYGOTOWANIA DO INSCENIZACJI OBRONY WIEŻY SPADOCHRONOWEJ W KATOWICACH

Po zajęciu Katowic przez Niemców, w rejonie Rynku rozstrzelano około 80 osób, wśród nich dowódcę katowickiego batalionu powstańczego Nikodema Renca i jego syna Józefa. Ciała ponad 100 ofiar pochowano w mogile na cmentarzu w Panewnikach. Przynajmniej kilkadziesiąt dalszych spoczęło w masowych grobach w panewnickich lasach.

Większość z prezentowanych tu przez nas zdjęć przedstawia tryumfalne wkroczenie Wehrmachtu do Katowic i wykonano je na potrzeby niemieckiej propagandy. Tylko ostatnie dokumentuje tragedię polskich obrońców Górnego Śląska, których grupa jest prowadzona ulicą 3 Maja na miejsce egzekucji.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!