Ważne
  Nie wyrzucaj śmieci do lasu, bo cię nagra kamera

  Nie wyrzucaj śmieci do lasu, bo cię nagra kamera

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Beskidzcy leśnicy uzbroili się w... miniaturowe kamery, które reagują na ruch, a dzięki podczerwieni widzą w nocy. W ten sposób chcą walczyć ze złodziejami drewna i motocrossowcami, którzy rozjeżdżają lasy. Przede wszystkim jednak kamery mają być orężem w walce ze... śmieciarzami. Bo sprzątanie lasów po sezonie kosztuje setki tysięcy złotych.
  Małe kamery można łatwo ukryć - mówi Michał Kawik

  Małe kamery można łatwo ukryć - mówi Michał Kawik ©Witold Kożdoń

  - Zdecydowaliśmy się na zakup tego sprzętu, bo nie potrafimy sobie poradzić z dzikimi wysypiskami - przyznaje Witold Szozda, nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła, które co roku wydaje na sprzątanie i wywóz śmieci około 100 tys. zł.

  AKCJA DZIENNIKA ZACHODNIEGO: ŻYCIE PO ŚMIECIACH

  Tylko w 2010 r. z lasów pod Baranią Górą wywieziono kilka ton odpadków. Kamery mają pomóc ustalić osoby, które podrzucają śmieci.

  - Fotografie są bardzo dobrej jakości. Nie ma problemów z identyfikacją uwiecznionych na nich osób - mówi Michał Kawik, strażnik leśny w Ustroniu, który niemal codziennie obsługuje takie urządzenie.

  ZOBACZ MAPĘ DZIKICH WYSYPISK ŚMIECI STWORZONĄ PRZEZ NASZYCH CZYTELNIKÓW

  Dodaje, że z kilkudziesięciu metrów bez trudu można odczytać tablice rejestracyjne samochodów. Do tego zdjęcia można w komputerze powiększyć czy wyostrzyć.

  - Kamery uwieczniły już kilka samochodów wjeżdżających do lasu "na dziko" - mówi Kawik.

  Leśnicy zwracają uwagę, że niewielkie kamery można z łatwością montować w różnych miejscach. Niestraszne im deszcz, śnieg czy mróz. Wyposażone są w czujniki ruchu, a nocą działają w podczerwieni. Jeśli w pobliżu coś się dzieje, uruchamiają się i robią zdjęcia.

  Nowoczesne kamery pomagają również strażnikom leśnym w Nadleśnictwie Węgierska Górka.

  - Używamy ich podczas zasadzek na złodziei drewna - potwierdza nadleśniczy Marian Knapek. Dodaje, że w gminie Lipowa część mieszkańców czerpie wodę ze źródła Zimnik. Kierowcy podrzucali jednak do potoku stare opony, a nawet worki z popiołem. - Gdy ustawiliśmy tam kamerę i zaczęliśmy nakładać mandaty, ludzie w końcu przestali wozić popiół - mówi.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama