Lotnisko w Pyrzowicach rządzi latem. Jest najlepsze w...

  Lotnisko w Pyrzowicach rządzi latem. Jest najlepsze w Polsce?

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lotnisko w Pyrzowicach

  Lotnisko w Pyrzowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Lotnicze Katowice ścigają się z Krakowem o palmę pierwszeństwa, a tymczasem po piętach depczą nam Gdańsk i Wrocław. To właśnie w tych miastach bardzo szybko rozwijają się lotniska.
  Lotnisko w Pyrzowicach

  Lotnisko w Pyrzowicach ©Arkadiusz Ławrywianiec

  343 tys. pasażerów w sierpniu, rekord wśród portów regionalnych (to wszystkie polskie lotniska oprócz Okęcia). Do końca roku - 2,55 mln. To wynik naszego lotniska. Utrzymamy pozycję lidera? Raczej nie.

  Bo wakacyjne rekordy to zasługa lotów czarterowych (prawie 170 tys. osób w sierpniu). Tymczasem Kraków, nastawiony raczej na linie regularne (47 kierunków), ma podobny wynik w każdym miesiącu - ok. 300 tysięcy. Na koniec roku przewiduje się tu 2,9 mln pasażerów.

  Przewaga Balic nad Pyrzowicami to np. kolej na lotnisko, którą krakusi już mają. A po piętach wciąż depczą nam Gdańsk i Wrocław.

  Gdańsk już nas w tym roku pokonał - w styczniu odprawiono tu 150 tys. pasażerów, a w Pyrzowi-cach - 146 tys. W lutym 138 tys. W Katowicach - 116. Podobnie jak nasze lotnisko, ma plany sięgające roku 2035, a w nich rozbudowę terminalu, budowę równoległej drogi kołowania, kolei dowożącej ludzi do lotniska. Efektem ma być 9 mln pasażerów w 2030 roku (teraz mają ok. 2,2 mln).

  Wrocławiowi do nas daleko, ale też goni nas najszybciej. Bo chociaż w styczniu odprawiono tu zaledwie 99 tys. 600 osób, czerwiec to już 163,5 tys., a lipiec - 184 tys.! To gigantyczny skok. We Wrocławiu jest już nowy terminal, do końca roku ma być nowa płyta postojowa. Z Wrocławia polecimy do 12 krajów Europy.

  Pyrzowice do 203o roku planują nowy terminal (trzeci), centrum konferencyjne z hotelami, wielopoziomowe parkingi. Trwa rozbudowa płyty postojowej i hangaru technicznego. Efektem ma być 8 mln pasażerów w 2030 roku. GTL, zarządca lotniska, też liczy na połączenie kolejowe ze stolicą aglomeracji, ale wciąż nie ma nawet dokumentacji projektu. Pyrzowice to też jeden z dwóch portów regionalnych z bardzo słabą siatką połączeń krajowych (mamy tylko z przesiadką w Warszawie).
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy wreszcie ruszy budowa linii kolejowej Katowice - Pyzowice ?

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

   ...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama