W Piekarach Śląskich kręcono film "Szlakiem śląskich...

  W Piekarach Śląskich kręcono film "Szlakiem śląskich powstańców" [ZDJĘCIA Z PLANU]

  Małgorzata Węgiel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Piekarach Śląskich kręcono film "Szlakiem śląskich powstańców" [ZDJĘCIA Z PLANU]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Węgiel

  W poniedziałek koło godz. 11 na Kopcu Wyzwolenia w Piekarach Śląskich padł ostatni klaps na planie filmu dokumentalnego "Szlakiem śląskich powstańców". Film, którego prapremierę będziemy mogli oglądać w listopadzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, będzie opowiadał perypetie ludzi, biorących udział w zrywach powstańczych. Produkcja ma przybliżyć historię walk z lat 1919-1921 zwłaszcza młodemu pokoleniu.
  Po najważniejszych miejscach wydarzeń powstańczych widzów oprowadzać będzie Zbyszko Miska - współtwórca takich filmów jak: "Miecz i tarcza komunizmu. Historia bezpieki" oraz "Śląski wrzesień". Wraz z dziennikarzem widzowie będą śledzić losy rodziny Lortzów z Siemianowic Śląskich, której członkowie brali udział we wszystkich zrywach, odwiedzą Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny oraz Czarny Las, gdzie w kwietniu 1921 roku miało dojść do tajnego spotkania Wojciecha Korfantego z generałem Le Rondem.

  Ekipa filmowa od maja tego roku rejestrowała wypowiedzi potomków powstańców śląskich, wyszukując bohaterów, których głos przemówi do młodego pokolenia. Autorem scenariusza i reżyserem dokumentu, produkowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży jest Aleksandra Fudala- dziennikarka przez 19-lat związana z Telewizją Katowice. Za zdjęcia odpowiada Kamil Niesłony, zaś nadzór merytoryczny nad produkcją sprawuje prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Oprócz tego, swoją wiedzą z autorami produkcji, podzielili się naukowcy m.in. z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic i Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

  W filmie będzie można zobaczyć także fragmenty najnowszego teledysku "Piąta strona świata" katowickiego rapera Miouscha. Dokument "Szlakiem śląskich powstańców" finansowany jest ze środków Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jeszcze w tym roku trafi do wszystkich szkół średnich w województwie. Premiera filmu przewidziana jest na przełom listopada i grudnia. Prawdopodobnie odbędzie się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama