Bytom: Kolejne rodziny zostaną wykwaterowane z Karbia

  Bytom: Kolejne rodziny zostaną wykwaterowane z Karbia

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bytom: Kolejne rodziny zostaną wykwaterowane z Karbia

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu przygotował na wrzesień plan wykwaterowania rodzin z siedmiu budynków z Karbia - dzielnicy dotkniętej szkodami górniczymi.
  Bytom: Kolejne rodziny zostaną wykwaterowane z Karbia

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Z powodu szkód górniczych w budynkach dochodzi do pękania i przesunięcia ścian, a także usterek w przewodach kominowych. Do tej pory mieszkania musiały opuścić 222 osoby z kamienic przy ulicy Pocztowej i Technicznej.

  W środę dołączy do nich 19 osób z kolejnej kamienicy przy ul. Technicznej - wytypowanej do wysiedlenia przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Bytomiu.

  - W przypadku tego wysiedlenia niedrożne są nie tylko przewody kominowe, pojawiły się także uszkodzenia w piwnicy.
  Doszło do przemieszczenia i rozwarstwienia ścian - powiedziała powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Elżbieta Kwiecińska. Dodała, że kolejne uszkodzenia w konstrukcji budynków mogą się ujawniać jeszcze przez co najmniej rok.

  Do wykwaterowania pozostało jeszcze 408 mieszkańców Karbia. Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu Katarzyna Krzemińska-Kruczek, należy jak najszybciej znaleźć rodzinom nowe mieszkania, ponieważ "przewody kominowe nie zostaną dopuszczone do eksploatacji, co wyklucza ogrzewanie mieszkań w nadchodzącym sezonie grzewczym".

  Wstępnie Kwiecińska wytypowała do wysiedlenia w tym miesiącu kolejnych sześć budynków. - Mamy taki wyprzedzający plan, ponieważ chcemy, żeby mieszkańcy pozostałych budynków spokojnie mogli się przygotować do wyprowadzki - wyjaśniła.

  Kiedy kilka tygodni temu zauważono pierwsze pęknięcia w ścianach, rodziny, które musiały opuścić swoje mieszkania, były przewożone do hoteli znajdujących się na terenie miasta. Obecnie dzięki zakończonym pomyślnie rozmowom między samorządem a Kompanią Węglową, wysiedlonym rodzinom zwraca się koszty wynajmu mieszkania lub przekazuje 200 zł miesięcznie każdemu, kto znajdzie schronienie u rodziny lub powinowatych.

  Rozpoczęły się także prace nad ostatecznym kształtem porozumienia pomiędzy samorządem a Kompanią Węglową, do której należy kopalnia Bobrek-Centrum wydobywająca węgiel pod Karbiem. Porozumienie dotyczyć będzie m.in. odszkodowania, budowy nowych mieszkań oraz rewitalizacji obszaru, na którym znajdują się uszkodzone budynki.

  Rzecznik Kompanii Zbigniew Madej podkreślił, że Kompania współpracuje z miastem. - My nadal podtrzymujemy propozycję wykupu tego terenu i oczywiście przedstawimy gminie wycenę szkód - powiedział Madej.

  Jak powiedziała Krzemińska-Kruczek, miasto chce, żeby wysokość odszkodowania została ustalona w oparciu o wskaźnik kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej ustalonego dla województwa śląskiego. Jest on ustalany urzędowo i wynosi obecnie 3369 zł.

  Nowe mieszkania - jak proponuje miasto - mogłyby zostać wybudowane na działce w dzielnicy Szombierki.

  W lipcu nadzór górniczy orzekł, że szkody nie wynikają z bieżącej eksploatacji węgla. Pojawiły się opinie, że mają one związek z ponad stuletnim wydobyciem. Bytomski samorząd zapowiedział, że konieczna będzie ponowna analiza.

  31 sierpnia zapadła decyzja, że w najbliższym czasie zostanie powołany zespół ds. okresowej oceny eksploatacji górniczej pod Bytomiem. Jak poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk, zespół powstanie najpóźniej pod koniec września. PAP
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama