Lekceważą obowiązek lustracji

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ujawniamy dziś jako jedyni listę 68 osób: radnych miejskich i powiatowych oraz jednego burmistrza, którzy mimo ustawowego obowiązku nie zlustrowali się do końca lutego 2008 roku. O tę listę do wojewody śląskiego, gdzie oświadczenia trafiały przed złożeniem ich w IPN-ie, wystąpił Tomasz Tomczykiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej.
  - Chcieliśmy poznać skalę tego zjawiska. No i jak się okazało słusznie, bo na Śląsku jest ono ogromne. Osoby publiczne muszą przestrzegać prawa. Tymczasem z powodu braku konsekwencji karnych - właśnie te osoby złamały prawo - podkreśla Tomczykiewicz.

  Ustawa lustracyjna zmieniła się wiosną 2007 roku. Pół roku później - we wrześniu - Trybunał Konstytucyjny za nieważne uznał wiele jej zapisów. M.in. zakwestionował wzór formularzy oraz zlikwidował sankcje karne uznając, że wystarczającą karą dla osób, które się nie zlustrują jest ostracyzm społeczny.

  - Niestety wiele osób łamie prawo, wiedząc, że i tak nie poniosą kary. To niedopuszczalne - mówi Tomczykiewicz.


  Parlamentarzysta zapowiada, że w planowanej zmianie przepisów lustracyjnych znajdzie się przepis o konsekwencjach takiego postępowania. Jaki?

  - Tu sprawa jest delikatna. Będziemy musieli zasięgnąć rady ekspertów z zakresu prawa. Już raz Trybunał takie przepisy zakwestionował. Nie chcemy, by sytuacja się powtórzyła. Jakaś jednak dolegliwość z powodu nie przestrzegania przepisów być musi - wyjaśnia poseł PO.

  Dodaje, że do zmiany przepisów dotyczących działalności IPN-u jego partię zainspirowały publikowane przez instytut listy poszkodowanych, na których nie ma nazwisk tak zasłużonych osób jak Lech Wałęsa. PO uznało za skandal.

  - Są osoby, które próbują nam insynuować, że chcemy zlikwidować IPN. Absolutnie temu zaprzeczam. W Platformie nie było, nie ma i nie będzie takich pomysłów - podkreśla Tomczykiewicz.

  W sumie w województwie śląskim nie złożyło oświadczeń lustracyjnych 128 osób, mimo, że miało taki obowiązek. To radni miejscy i powiatowi oraz osoby pełniące funkcje publiczne.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lustracja i jej absurdy

   Beata Branc-Gorgosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 49

   W odpowiedzi do niniejszego artykułu informuję, że złożyłam oświadczenie lustracyjne już co najmniej 2-krotnie:

   1/ pierwszy raz w 2007 roku(wysłanie listem poleconym do Śląskiego Urzędu...rozwiń całość

   W odpowiedzi do niniejszego artykułu informuję, że złożyłam oświadczenie lustracyjne już co najmniej 2-krotnie:

   1/ pierwszy raz w 2007 roku(wysłanie listem poleconym do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach)
   2/ drugi raz w 2008 roku przesłane listem zwykłym także do ww. instytucji .
   Ponadto informuję, że jako osoba 36 letnia na przestrzeni ostatniego roku nie byłabym w stanie zmienić historii sprzed 20 lat i, że w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym nie miałam kontaktu z instytucjami czy osobami powiązanymi z komórkami partyjnym ówczesnych lat i organami bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 powołanej odnośnej ustawy (nie donosiłam nawet na kolegów, czy koleżanki i karcę za to obecnie także młodsze pokolenia, wtym swoje dzieci).
   Wierzę, że moje logiczne uzasadnienie znajdzie zrozumienie.
   Pozostaję z wyrazami szacunku i z zapytaniem - jak długo jeszcze trzeba będzie potwierdzać np. w moim przypadku „rozliczenie się z historią”, której powtarzam- nie jestem w stanie i nie zamierzam zmieniać. Walczmy z absurdalnymi przepisami,i naprawiajmy je, a nie toczmy kopie w imieniu konieczności ślepego przestrzegania absurdów. Pozdrawiam, Beata Branc-Gorgosz.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama