Wisła: Kino Marzenie zostanie zamknięte. Cios dla kultury w...

  Wisła: Kino Marzenie zostanie zamknięte. Cios dla kultury w mieście

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W kinie odbywały się m.in. spotkania z Adamem Małyszem

  W kinie odbywały się m.in. spotkania z Adamem Małyszem ©Łukasz Klimaniec

  Kino w Wiśle nie obroni się przy tak niskiej frekwencji podczas seansów - uznał Jan Poloczek, burmistrz Wisły. I zdecydował, by zamknąć obiekt. Dla osób związanych z kulturą w Wiśle, takie posunięcie to duży cios.
  W kinie odbywały się m.in. spotkania z Adamem Małyszem

  W kinie odbywały się m.in. spotkania z Adamem Małyszem ©Łukasz Klimaniec

  - Jeśli zostaniemy pozbawieni takiego miejsca, a ktoś weźmie go w ajencję i wyśrubuje ceny, to Wisła zostanie w ciemnogrodzie - uważa Władysław Kawecki, znany w Wiśle animator kultury, założyciel m.in. Klubu Seniora.

  W kinie Marzenie, dzięki amfiteatralnemu układowi widowni, można było organizować występy znanych artystów. W nim witano Adama Małysza, który wracał z Turnieju Czterech Skoczni i olimpiady, na deskach występowali kabareciarze w ramach Wiślańskiej Sceny Kabaretu Długi, a melomani mogli nacieszyć się dźwiękami znanych utworów. Co najważniejsze, do kina można było przenosić imprezy, które ze względu na kiepska aurę nie mogły odbyć się w amfiteatrze lub na placu Hoffa.

  Filmy mało kto oglądał. Zdaniem Kaweckiego, choć wnętrza kina nie były najnowsze, a wręcz zabytkowe, dla dotychczasowych potrzeb wystarczały. Wypadałoby co najwyżej wymienić tapicerkę na fotelach oraz postarać się o nową kotarę.

  Burmistrz podkreśla, że miasto chciało ratować kino, ale wobec konkurencji bielskich multipleksów placówka stale wymagała dotacji.

  - Sala kinowa wymaga kompleksowego remontu i taki jest planowany - zaznacza.

  W efekcie modernizacji dotychczasową salę zastąpi sala wielofunkcyjna. Inwestor już się znalazł, a we wrześniu ma się spotkać z radnymi miasta. Jeżeli jego plany nie spodobają się radnym, miasto będzie musiało szukać innego chętnego, albo samo zmierzyć się z modernizacją kina. Władze Wisły zapowiadają, że dopiero po modernizacji sali odbywać się w niej będą kolejne imprezy.

  Współpraca: WIK


  Kina w regionie starają się bronić


  Kino Piast w Cieszynie czy Świt w Czechowicach-Dziedzicach starają się iść z duchem czasu, by mieszkańcy nie musieli jeździć do multipleksów.

  W sierpniu w Cieszynie odbyła się pierwsza projekcja filmu wyświetlanego z nowego projektora, przeznaczonego do projekcji filmów w technologii cyfrowej, z możliwością projekcji w formacie 3D.

  Zanim jednak miasto kupiło nowy projektor, obiekt został zmodernizowany. Wymieniono m.in. fotele, drzwi, a wysłużone boazerie na ścianach zastąpiła nowoczesna warstwa akustyczna, wymienione zostało także oświetlenie kina.

  Z kolei Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach otrzymał dokładnie 223 140 zł z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dzięki temu kino Świt będzie miało nowy projektor cyfrowy. Filmy zostaną wyświetlane w technologii 3D i aby obejrzeć taką projekcję mieszkańcy nie będą musieli jeździć do Bielska-Białej. Nie wszędzie udaje się jednak zdobyć pieniądze. Kino Marzenie z Wisły podzieliło los kina Zdrój w Ustroniu, które zamknięto w grudniu 2010 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama