Maturalna "polemika myśli". Największe błędy maturzystów

  Maturalna "polemika myśli". Największe błędy maturzystów

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budynek Prawa i Administracji UŚ wczoraj wypełnili maturzyści

  Budynek Prawa i Administracji UŚ wczoraj wypełnili maturzyści ©Katarzyna Domagała

  "Bylica miał siwe owłosienie nad czołem", "Marzenia te zdają się być odzwierciedleniem jej życia, wyuzdanych finezji, polemiki myśli, senne marzenia panny Izabeli odzwierciedlają jej zawiłą a jakże prostolinijną duszę".
  Budynek Prawa i Administracji UŚ wczoraj wypełnili maturzyści

  Budynek Prawa i Administracji UŚ wczoraj wypełnili maturzyści ©Katarzyna Domagała

  To tylko dwa z wielu przykładów błędów językowych, jakie popełniają maturzyści.

  Zdaniem dr Danuty Krzyżyk z Zakładu Dydaktyki Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim u osób zdających egzamin dojrzałości kuleje niemal każdy element wiedzy o języku polskim. Prawdziwą plagą jest interpunkcja. Do tego młodzi ludzie nie używają słowników, a słów uczą się przez zasłyszenie. Efekt jest na przykład taki: "Telimena z zaparciem szukała przyszłego męża". Jednak na tym nie koniec.

  "O kurde, ale mi pani tym pytaniem wbiła klina!". - Takie rozpoczynanie odpowiedzi na maturze ustnej świadczy o braku znajomości etykiety językowej - mówi pani doktor. Niestety, pojawia się coraz częściej.

  Paulina Latos z Będzina i Marta Stefaniak z Sosnowca, mimo rażących błędów popełnianych przez poprzedników, nie boją się matury z polskiego. - Gorsza będzie prezentacja i zdanie angielskiego - mówią maturzystki 2012.

  Wczoraj o sposobach na uniknięcie błędów, przygotowywaniu się do zmagań z matematyką, czy o mądrych wyborach studiów - z wykładowcami i ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie dyskutowało ponad 10 tys. maturzystów z całego województwa.

  Spotkanie na Uniwersytecie Śląskim odbyło się w ramach Śląskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2011. Dzisiaj salon rusza na Politechnice Śląskiej w Gliwicach (Wydział Górnictwa i Geologii, ul. Akademicka 2).


  Matma jest OK  Dr hab. Tomasz Połacik z Zakładu Logiki Matematycznej na UŚ radzi, by przygotowania do egzaminu z matematyki zacząć od odwiedzenia stron Centralnej lub Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jest tam informator maturalny, w którym znajduje się zestaw wzorów matematycznych (z nich możemy korzystać w trakcie egzaminu), dane jaki zakres materiału obowiązuje na maturze oraz arkusze egzaminacyjne, na których możemy ćwiczyć rozwiązywanie zadań. - Dzięki nim zapoznamy się z samą formułą egzaminu - podkreśla. Warto skorzystać z zajęć fakultatywnych lub kursów przygotowawczych organizowanych przez uczelnie. - Pozwolą zrozumieć matematykę, a to jest w niej najważniejsze - podsumowuje.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama