Katowice: Kompania Węglowa planuje budowę elektrowni

  Katowice: Kompania Węglowa planuje budowę elektrowni

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowa strategia Kompanii Węglowej, którą jesienią powinny przyjąć organa spółki, przewiduje budowę elektrowni węglowej, wspólnie z partnerem z branży energetycznej - zapowiedziała w czwartek prezes KW Joanna Strzelec-Łobodzińska.
  Potwierdziła, że toczą się w tej sprawie rozmowy z inwestorami zagranicznymi.

  - Nasza strategia będzie przewidywać m.in. budowę drugiej - energetycznej - nogi biznesowej Kompanii Węglowej. Myślimy o projekcie o skali podobnej do przedsięwzięcia planowanego wcześniej z RWE, które ostatecznie nie doszło do skutku - powiedziała prezes, uczestnicząca w katowickiej konferencji o perspektywach węgla i górnictwa.


  Kompania i RWE planowały budowę w Woli (gmina Miedźna, koło Pszczyny) elektrowni o mocy 800 megawatów. KW, która aportem miała wnieść do spółki m.in. teren, miałaby mniejszościowy udział w projekcie. Teraz firma myśli o zaangażowaniu w energetykę na partnerskich zasadach, co najmniej 50 proc. udziałów.

  - Projekt z RWE miał być de facto projektem RWE. Obecny projekt chcielibyśmy realizować na zasadach partnerskich, a co za tym idzie - w proporcjach udziałowo podobnych. Chcielibyśmy mieć udział, jeśli nie większościowy, to bliski 50 proc. - powiedziała prezes.

  Elektrownia mogłaby powstać w tej samej lokalizacji co niedoszły projekt z RWE (teren dawnej kopalni "Czeczott"), jednak w grę wchodzą także inne lokalizacje.

  - Prowadzimy na ten temat rozmowy z PSE Operator, bo chcielibyśmy wybudować tę przyszłą elektrownię w takim miejscu systemu energetycznego, gdzie było to jak najbardziej odpowiednie z punktu widzenia PSE Operator. Być może wówczas uzyskalibyśmy kontrakt na zakup mocy z PSE, co byłoby jeszcze bardziej korzystne z punktu widzenia ekonomicznego - wyjaśniła Strzelec-Łobodzińska.

  Jej zdaniem, rozważenia wymaga także kwestia, czy powinien powstać jeden większy blok energetyczny (o mocy co najmniej 800-900 megawatów) czy dwa mniejsze, każdy powyżej 400 megawatów.

  - Właśnie rozmowy z PSE Operator powinny wykreować nam ostateczną koncepcję, czy to będą dwa bloki po ok. 460 megawatów, czy jeden duży - wyjaśniła prezes, według której mniejsze jednostki są bardziej elastyczne.

  - Jeżeli udałoby się nam tę elastyczność bloku sprzedać za odpowiednie pieniądze, to może zrównoważyłoby to mniejsze nakłady inwestycyjne na budowę jednego dużego bloku, niż dwóch mniejszych - uważa Strzelec-Łobodzińska.

  Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie; ma ok. 57 proc. krajowego rynku węgla. Zatrudnia ponad 60 tys. osób w 15 kopalniach. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama