Ważne
  "Polskie lata sześćdziesiąte" na wystawie w Muzeum w...

  "Polskie lata sześćdziesiąte" na wystawie w Muzeum w Sosnowcu

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Osiągnięcia kultury, sztuki i techniki całej dekady lat 60. są tematem ekspozycji, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum w Sosnowcu. Wśród eksponatów znalazły się m.in. telewizor Koral, gramofon Bambino, płaszcz ortalionowy i koszula non-iron.
  Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 200 eksponatów z muzeów i kolekcji prywatnych. Wśród nich znalazły się meble oraz sprzęt gospodarstwa domowego z pralką Franią, telewizorem Koral, gramofonem Bambino i radiem Ramona. Zwiedzający zobaczą także, jak wyglądały ówczesne pieniądze, opakowania słodyczy i napojów.

  W dziale poświęconym tkaninom dekoracyjnym zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć m.in. próbki tkanin z łódzkich zakładów włókienniczych.

  Będą też eksponaty związane z ówczesną modą. - Pokażemy charakterystyczne ubiory i dodatki m.in. płaszcz ortalionowy, męską koszulę non-iron, damskie bluzki z żabotami i ówczesne minispódniczki - powiedziała komisarz wystawy Ewa Chmielewska z Muzeum w Sosnowcu. Zapewniła, że będzie to przegląd ówczesnych trendów w różnych dziedzinach.

  Lata 60. były okresem rozwoju polskiej szkoły plakatu, dlatego muzeum postarało się, aby na wystawie znalazły się prace najlepszych twórców takich jak Franciszek Starowieyski czy Henryk Tomaszewski. Widzowie zobaczą m.in. plakat do słynnego przedstawienia "Dziadów" w Teatrze Narodowym w 1968 roku.

  - Wystawa przypomni również ówczesne produkcje filmowe, jak "Popiół i diament", czy "Matkę Joannę od aniołów", oraz polską piosenkę - dodała komisarz wystawy.

  Piosenkę zilustrują plakaty z festiwalu piosenki w Opolu oraz płyty - m.in. Czerwono-Czarnych, Czesława Niemena, Kasi Sobczyk i Anny German. Płynące z głośników piosenki ówczesnych idoli będą towarzyszyć odwiedzającym ekspozycję.

  Wystawa "Polskie lata sześćdziesiąte" potrwa do 15 stycznia przyszłego roku. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama