Rządziły za ladą PRL-u. Powrócą?

  Rządziły za ladą PRL-u. Powrócą?

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" - PRL-owska rzeczywistość w filmach była tylko lekko przesadzona
  1/6
  przejdź do galerii

  "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" - PRL-owska
  rzeczywistość w filmach była tylko lekko przesadzona ©Kadr z filmu "co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"

  Kleiły kartki na cukier, rywalizowały przygotowując kiermasze, dawały "spod lady", reklamowały "noże, które nigdy się nie tępią". Ekspedientki epoki PRL-u. Spotkać je można było między innymi w PSS "Społem". Namówiliśmy je do wspomnień o tamtych czasach. Powód? Zapowiedź firmy, że znów zamierza zawojować polski rynek. Pisze Magda Nowacka
  Pamiętacie, jak pani Irena (Alina Janowska), ciotka Anuli z serialu "Wojna domowa" próbowała dla niej zdobyć "Odprawę posłów greckich"? Pytała o nią nawet panią Jadzię, ekspedientkę z supersamu Społem (Danuta Wołyńska). "A dobre to?" zapytała pani Jadzia, proponując jednocześnie konfidencjonalnym szeptem w zamian serwolatkę (luksus PRL-u, wędzona kiełbasa z drobno krajanego mięsa wołowego i boczku).


  Pani Jadzia ewidentnie należała do grupy ekspedientek, które łaskawie, "po znajomości", wyciągały spod lady drogocenny towar. I taki wizerunek ekspedientek kultowej marki PRL-u, jaką była sieć Społem, pozostał w pamięci wielu z nas. Po latach inwazji zachodnich marketów, "Biedronek" i "Tesco", którym spółdzielnie dzierżawiły lokale po dawnych placówkach, ta właśnie sztandarowa polska marka o 135-letniej tradycji chce znów zdobyć rynek i szykuje się do reaktywacji.

  Czy uda się zrzucić opinię siermiężnego supersamu, jaka przylgnęła do spółdzielców w czasach PRL-u? Czas pokaże. Póki co Społem chce być bardziej widoczne w galeriach handlowych i zastanawia się nad rozwojem sieci dyskontów. I tak już się dzieje. Przykładem mogą być delikatesy Społem w Bytomiu, które zdecydowały się wejść do galerii "Agora" . - Myślę, że mają szansę - mówi 60-letnia Wiesława Majewska z Bytomia. - Rośnie nowe pokolenie, które nie pamięta burkliwych ekspedientek i chętnie chodzi do marketów. Im nie będzie przeszkadzała historia, która była różna. A starsi? Być może trochę z sentymentu też tu zajrzą - dodaje. Jej delikatesy w "Agorze" bardzo się podobają.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To byly czasy !

   Mark. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 108

   Czy byly w najnowszej naszej historii kartki na chleb ?! Nie przesadzajmy!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama