Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledzą i odkrywają. Ludzi ogarnął szał miejskich gier

Magdalena Nowacka
Podczas II gry w Sosnowcu można było spróbować przysmaków trzech cesarzy
Podczas II gry w Sosnowcu można było spróbować przysmaków trzech cesarzy Grzegorz Goik
Jak w oryginalny sposób poznać miasto, stać się jego częścią, przenieść się w czasie, a jednocześnie spróbować czegoś, co podniesie nam poziom adrenaliny?

Zagłębie opanowały gry miejskie. Jutro w Sosnowcu rusza ich trzecia edycja, a w Zawierciu pierwsza. Do gry szykuje się Jaworzno. A w powiecie będzińskim grali dwa tygodnie temu podczas dożynek na ogromnej planszy.

Gra miejska to połączenie harcerskich podchodów, gier fabularnych i happeningów ulicznych. Jej ideą jest traktowanie miasta jak planszy, po której poruszają się gracze. Uczestnicy wykonują różne zadania, rozwiązują zagadki, poznają miasto i zbierają punkty. Są też nagrody.

SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE NA SPĘDZENIE WOLNEGO WEEKENDU

- W ciągu dwóch godzin na wycieczkę w ramach gry zapisało się 120 osób. Już wydaliśmy ponad 200 kart gracza - mówi Paweł Pytel z Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.

Dwa lata temu w grze wzięło udział prawie tysiąc osób, rok temu było ich ponad tysiąc, a w tym roku zapowiada się, że może być nawet dwa tysiące.

- Ludzie chcą brać udział w grze, bo poznają miasto z innej strony - dodaje Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji UM w Sosnowcu. - Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, a w każdej edycji jest przynajmniej kilka rzeczy, które potrafią zaintrygować. Niewiele osób wiedziało np., że w Sosnowcu był zamach na Gomułkę. A gdy dowiadują się o tym będąc na tym miejscu, to dopiero atrakcja - mówi Rafał Łysy.

W tym roku masa ludzi chce zobaczyć odrestaurowane wnętrza Pałacu Dietla, a oprowadzać ich będzie duch bony rodziny Dietlów. Specyfiką gry sosnowieckiej jest nie tylko jej staż, ale też to, że nie trwa tylko jeden dzień, a dwa weekendy.

Na grę jednodniową zdecydowało się Zawiercie. - Motywem przewodnim gry będzie dawne Zawiercie - jego ulice, budynki, mieszkańcy i historia - mówi Paweł Abucki, wiceprezes Centrum Inicjatyw Lokalnych, organizator. Impreza rozpocznie się w parku Kościuszki o godzinie 10 i potrwa kilka godzin.

Grę miejską planują też jaworznianie. W przyszłym tygodniu w jaworznickich szkołach zostanie ogłoszony konkurs na pomysł.

- Uczniowie będą mogli zaproponować, jakiego okresu w dziejach miasta gra ma dotyczyć - mówi Ewa Sałużanka, pomysłodawczyni. - Mogą zaproponować konkretne sceny i miejsce - dodaje.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Różne formy

Gra miejska to nowa forma rozrywki, rozgrywana w wielu miastach świata. Esencją jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej jako istotnego elementu rozgrywki. Pierwszą komercyjną grą, podobną do miejskiej, była Nokia Game. Był to element międzynarodowej kampanii reklamowej firmy, który z każdą edycją przechodził coraz bardziej w świat wirtualny. Gry organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. We Wrocławiu wykorzystano do nich powieść Marka Krajewskiego.

CIEKAWE WYDARZENIA, IMPREZY I PROPOZYCJE NA WEEKEND[/b
[b]Identyfikacja, aktywność i tęsknota za dzieciństwem
Z Tomaszem Nawrockim, socjologiem z UŚ w Katowicach, rozmawia Magdalena Nowacka

Mamy prawdziwy boom na gry miejskie. Skąd to zainteresowanie i czy to dobrze, że jest?

Gra miejska ma lepiej pokazać nam miasto. A w dobie globalizacji coraz częściej odczuwamy potrzebę identyfikacji z miastem, w którym mieszkamy, chcemy być "skądś". Gra nas do tego przybliża. To moda i pewien snobizm, ale w pozytywnym znaczeniu.

Ale czy młodym ludziom chce się oderwać od gier komputerowych?

Myślę, że tak. Powoli już przestaje wystarczać siedzenie przy komputerze. Jest potrzeba aktywności, czynnej gry

Co jeszcze sprawia, że chcemy się włączyć do takiej gry?

Zapewne też tęsknota za dzieciństwem, podchodami, szukaniem skarbów, zabawami na podwórku. Nie wypada nam tego robić, ale podczas gry mamy na to alibi.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!