Śledzą i odkrywają. Ludzi ogarnął szał miejskich gier

  Śledzą i odkrywają. Ludzi ogarnął szał miejskich gier

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas II gry w Sosnowcu można było spróbować przysmaków trzech cesarzy

  Podczas II gry w Sosnowcu można było spróbować przysmaków trzech cesarzy ©Grzegorz Goik

  Jak w oryginalny sposób poznać miasto, stać się jego częścią, przenieść się w czasie, a jednocześnie spróbować czegoś, co podniesie nam poziom adrenaliny?
  Podczas II gry w Sosnowcu można było spróbować przysmaków trzech cesarzy

  Podczas II gry w Sosnowcu można było spróbować przysmaków trzech cesarzy ©Grzegorz Goik

  Zagłębie opanowały gry miejskie. Jutro w Sosnowcu rusza ich trzecia edycja, a w Zawierciu pierwsza. Do gry szykuje się Jaworzno. A w powiecie będzińskim grali dwa tygodnie temu podczas dożynek na ogromnej planszy.

  Gra miejska to połączenie harcerskich podchodów, gier fabularnych i happeningów ulicznych. Jej ideą jest traktowanie miasta jak planszy, po której poruszają się gracze. Uczestnicy wykonują różne zadania, rozwiązują zagadki, poznają miasto i zbierają punkty. Są też nagrody.

  SPRAWDŹ NASZE PROPOZYCJE NA SPĘDZENIE WOLNEGO WEEKENDU

  - W ciągu dwóch godzin na wycieczkę w ramach gry zapisało się 120 osób. Już wydaliśmy ponad 200 kart gracza - mówi Paweł Pytel z Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu.

  Dwa lata temu w grze wzięło udział prawie tysiąc osób, rok temu było ich ponad tysiąc, a w tym roku zapowiada się, że może być nawet dwa tysiące.

  - Ludzie chcą brać udział w grze, bo poznają miasto z innej strony - dodaje Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji UM w Sosnowcu. - Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, a w każdej edycji jest przynajmniej kilka rzeczy, które potrafią zaintrygować. Niewiele osób wiedziało np., że w Sosnowcu był zamach na Gomułkę. A gdy dowiadują się o tym będąc na tym miejscu, to dopiero atrakcja - mówi Rafał Łysy.

  W tym roku masa ludzi chce zobaczyć odrestaurowane wnętrza Pałacu Dietla, a oprowadzać ich będzie duch bony rodziny Dietlów. Specyfiką gry sosnowieckiej jest nie tylko jej staż, ale też to, że nie trwa tylko jeden dzień, a dwa weekendy.

  Na grę jednodniową zdecydowało się Zawiercie. - Motywem przewodnim gry będzie dawne Zawiercie - jego ulice, budynki, mieszkańcy i historia - mówi Paweł Abucki, wiceprezes Centrum Inicjatyw Lokalnych, organizator. Impreza rozpocznie się w parku Kościuszki o godzinie 10 i potrwa kilka godzin.

  Grę miejską planują też jaworznianie. W przyszłym tygodniu w jaworznickich szkołach zostanie ogłoszony konkurs na pomysł.

  - Uczniowie będą mogli zaproponować, jakiego okresu w dziejach miasta gra ma dotyczyć - mówi Ewa Sałużanka, pomysłodawczyni. - Mogą zaproponować konkretne sceny i miejsce - dodaje.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama