Sprawdź, kto może Ci wlepić mandat [RAPORT]

  Sprawdź, kto może Ci wlepić mandat [RAPORT]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprawdź, kto może Ci wlepić mandat [RAPORT]

  ©Marcin Oliva Soto

  Straż graniczna stanie się kolejną służbą - po policji, straży miejskiej, pożarnej oraz Inspekcji Transportu Drogowego - która będzie mogła wlepić mandat kierowcom, popełniającym wykroczenia. Czy to nie jest przesada? Uprawnienia naszych służb rozrastają się w nieprawdopodobnym tempie. Komu to jest potrzebne i czy na pewno chodzi tylko o nasze bezpieczeństwo?
  Sprawdź, kto może Ci wlepić mandat [RAPORT]

  ©Marcin Oliva Soto

  - Tutaj bynajmniej nie chodzi o prewencję, zapobieganie przestępczości albo wykroczeniom. W moim odczuciu to jest kolejna instytucja, która będzie od nas ściągała pieniądze w postaci mandatów - mówi Sławomir Kania, śląski adwokat i kierowca.

  Do tej pory funkcjonariusze straży granicznej zatrzymywali samochody, żeby szukać przemycanych towarów. Sprawdzali też, czy pojazd nie jest kradziony. Od 18 września będą mieli uprawnienia niemal takie, jak drogówka. Wlepią nam mandat także za wykroczenia na drodze. Wprawdzie nie za wszystkie, ale kierowcy będą musieli uważać także i na nich.

  Do listy wykroczeń, za które ukarze nas straż graniczna MSWiA dołącza także umyślne wprowadzenie w błąd, czyli podanie pogranicznikowi nieprawdziwych informacji, np. co do tożsamości danej osoby, jej obywatelstwa, zawodu, zatrudnienia, a także adresu.

  MSWiA chce także , aby straż graniczna mogła wypisywać mandaty osobom, które wystawiają, wywieszają lub wyrzucają za okno ciężkie przedmioty lub płyny w taki sposób, że zagrażają one przechodzącym osobom.

  Mandat od pogranicznika już za tydzień dostanie także ten, kto nie zachowa środków ostrożności przy trzymaniu np. agresywnego psa.

  Te służby również mogą Cię ukarać  Uprawnienia służb mundurowych rozrastają się. Oto kto i za co, oprócz policji, może nam wlepić mandat:

  STRAŻ GRANICZNA: za wykroczenia drogowe, podanie nieprawdziwych informacji, powodowanie niebezpieczeństwa (np. wywieszanie za oknem ciężkiej doniczki).
  STRAŻ MIEJSKA: za złe parkowanie, za wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym, prowadzenie psa bez kagańca, picie alkoholu w miejscach publicznych.
  STRAŻ POŻARNA: za utrudnienie, np. zaparkowanym autem akcji gaśniczej.
  WYWIAD SKARBOWY: może podsłuchiwać, obserwować, sprawdzać przesyłki.
  INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO: są jak drogówka; sprawdzą też paliwo w baku.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawość

   Linde (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 17

   Najbardziej dziwi mnie obowiązek podawania zawodu i miejsca zatrudnienia. To jakby komuna. Dotąd, chyba to sąd zadawał takie pytania. Po komonunie nie zdarzyło mi się, żeby policjant mnie pytał o...rozwiń całość

   Najbardziej dziwi mnie obowiązek podawania zawodu i miejsca zatrudnienia. To jakby komuna. Dotąd, chyba to sąd zadawał takie pytania. Po komonunie nie zdarzyło mi się, żeby policjant mnie pytał o zawód i miejsce zatrudnienia podczas kontroli drogowej. Fakt chyba raz zapytał się o zarobki, ale było to w latach 90. Kwestia wyskości mandatu. Jeżdże busem, ale nie zarobkowo, no i mam przechlapane. Jechałem ze znajomym po jego meble, przeprowadzka. W busie stare koce narzutu do owijania mebli. Na A2 służba celna domagała się faktur za te koce!!!! Jadąc na urlop, niedaleko przejścia granicznego pogranicznicy nie chcieli wierzyć, że nic nie przewoże albo nie jade po towar. Domagali się informacji gdzie będę pracował za granicą. Na szczęście miałem wydrukowaną rezerwacje na pobyt wczasowy w Hiszpanii. Coś pan tu kombinuje-taka yła reakcja. Po godzinie puśili. Kilkakrotnie miałem kontrole za granicą. Uprzejmie rzeczowo, krótko. Zawsze został mi podany powód zatrzymania. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ORMO wraca

   miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 25

   Przecież to już było.Marks i Lenin uśmiechają się zza grobu szyderczo.Jak widać bolszewizm odradza się powoli ,niczego się nie uczymy! Było już ORMO i wtedy byle jaki burek mógł Cie zatrzymać i nie...rozwiń całość

   Przecież to już było.Marks i Lenin uśmiechają się zza grobu szyderczo.Jak widać bolszewizm odradza się powoli ,niczego się nie uczymy! Było już ORMO i wtedy byle jaki burek mógł Cie zatrzymać i nie było gadania.
   Teraz powolutku to samo opowiada się ludziom tylko że to dla ich dobra.Zresztą wtedy też towarzysze tak zapewniali...........Niedługo będzie Kolejarz, Sanepid ,kanar itd mógł zatrzymać i legitymować a potem zamknąć.Potem członkowie PO i PiS. Była już taka partia w Niemczech przed wojną która mogła wszystko.
   Dla mnie mało śmieszne:(zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   straż

   lajkonik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 30

   i dobrze, straz graniczna jest formacją policyjną (podlega MSWIA). w innych krajach straż graniczna jest wydziałem policyjnym, a nie osobną formacją. Działają jak CBŚ czy Drogówka strukturach...rozwiń całość

   i dobrze, straz graniczna jest formacją policyjną (podlega MSWIA). w innych krajach straż graniczna jest wydziałem policyjnym, a nie osobną formacją. Działają jak CBŚ czy Drogówka strukturach policji. i mają identyczne uprawnienia. tym bardziej, ze policjantów jest jak pisze prasa mniej niż w ubiegłych latach to dobrze ze strażnicy zdobęda nowe uprawnienia. tym bardziej ze czesto patrolują miasta i drogi w towarzystwie policjantów. Uwazam, że żandarmeria też powinna mieć takie uprawnienia. i to bardziej niż straż miejskazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mandaty

   rebeliant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 25

   babci klozetowej tez nleza sie te uprawnienia


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   re: mandaty

   ldz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

   tak za niespuszczoną wodę :P

   to już lekkie przegięcie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo