W Częstochowie będą walczyć z otyłością u dzieci

  W Częstochowie będą walczyć z otyłością u dzieci

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pod Jasną Górą powołano zespół przeciw otyłości. Sklepiki szkolne i stołówki mają być prześwietlone.
  W Częstochowie będą walczyć z otyłością u dzieci

  ©123rf

  Częstochowa już po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch lat postanowiła zawalczyć o zdrowie swoich mieszkańców. W piątek powołano w mieście specjalny zespół, który ma wprowadzać w życie program, upowszechniający zasady "prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Częstochowa". Czy tym razem uda się przekonać do zasad zdrowego żywienia nie tylko uczniów, ale i sklepikarzy?

  Pierwsze podejście do tematu ponad dwa lata temu skończyło się fiaskiem. - Prowadzący w szkołach sklepiki byli przeciwni ograniczeniu sprzedaży tak zwanych śmieciowych produktów - mówi Marcin Maranda, który był pomysłodawcą projektu szerzenia w szkołach zasad zdrowego odżywiania.
  - Twierdzili, że niewiele to pomoże, bo uczniowie i tak mogą kupić wszystko w sklepach poza szkołą. Zdrowe artykuły spożywcze się natomiast nie sprzedają, bo dzieci i młodzież wolą kupować to, co lubią i co jest modne. Sklepikarze twierdzili, że po wprowadzeniu ograniczeń ich działalność będzie nieopłacalna.

  Maranda zrezygnował po przegranym przez prezydenta Tadeusza Wronę referendum z prowadzenia zespołu bo, jak twierdzi, nie miał później wsparcia ze strony nowej władzy. Wkrótce zespół w tamtym kształcie przestał istnieć, a w obecnie powołanym są nowe osoby.

  Teraz Urząd Miejski, pomysłodawca akcji, do udziału w pracach zespołu zaprosił dyrektorów szkół prowadzonych przez miasto, przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego - oddział w Częstochowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Samorządowego Ośrodka Doskonalenia oraz Wydziału Edukacji i Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta.

  Członkowie nowego zespołu będą mieli m.in. za zadanie zapoznać uczniów, nauczycieli i rodziców z przyczynami otyłości i cukrzycy, uświadamianie im potrzeby aktywności fizycznej i jej wpływu na zdrowie.

  W ramach programu odbędą się zajęcia profilaktyczne, konkursy, happeningi, konferencje naukowe, szkolenia rad pedagogicznych. W październiku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie, planowana jest konferencja naukowa z udziałem dyrektorów, pedagogów i młodzieży. Jeszcze w tym roku zorganizowane zostaną szkolenia dla intendentów, kucharek i osób prowadzących sklepiki szkolne.

  - Trudno będzie zmienić upodobania młodzieży - zastrzega ostrożnie jeden ze szkolnych sklepikarzy.

  Zakład Medycyny Szkolnej Instytutu Matki i Dziecka sporządził raport "Otyłość u polskich nastolatków".

  Badania przeprowadzono wśród gimnazjalistów. Punktem wyjścia do badania skali tego problemu w Polsce stał się narastający gwałtownie wzrost występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Zwiększone ryzyko rozwoju otyłości ma miejsce szczególnie w okresie dojrzewania. W ramach programu przebadano ponad 8000 uczniów z miast i wsi. Nadwagę stwierdzono u 8,8 proc. badanych, a otyłość u 4,5 proc. Nadwaga częściej występuje u uczniów z miasta niż ze wsi.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama