Mediatorka z urzędu

  Mediatorka z urzędu

  Anna Witek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Władze miasta podjęły się roli mediatora w sporze między dyrekcją a związkowcami ze Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza, protestującymi przeciwko prywatyzacji laboratoriów.
  - Za obopólną zgodą został wyznaczony mediator w osobie wiceprezydent miasta Iwony Krupy. Rozmowy trwają na wszystkie zgłoszone tematy. Wierzymy, że wypracujemy kompromis i uda się nam znaleźć wspólny język - mówi Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej dąbrowskiego magistratu.

  Spór dotyczy sprawy przekazania szpitalnych laboratoriów w prywatne ręce. Do konkursu ofert przystąpiły trzy firmy. Wybrana została propozycja najtańsza - Laboratoriów Medycznych Fryda z Katowic.

  Szkopuł w tym, że utrzymanie 30 pracowników dąbrowskiego laboratorium kosztuje rocznie więcej, niż zaproponowana kwota za usługi wraz z wynagrodzeniami. Prywatyzacja stała się jednak faktem za sprawą decyzji Rady Miejskiej.

  Związkowcy żądają teraz przede wszystkich zabezpieczeń dla pracowników laboratoriów, których przyjmie katowicka firma Teresy Frydy. Obawiają się, że w ich przypadku powtórzy się historia salowych z dąbrowskiego szpitala, które przejęła prywatna firma. Mimo płacowych zapewnień kobiety straciły na tym finansowo.

  - Domagamy się, na czas trwania kontraktu, zagwarantowania płacy i pracy wraz ze świadczeniami i dodatkami dotąd obowiązującymi. Postulujemy, aby dyrekcja potwierdziła też, że miejscem naszej pracy będzie szpital. Chcemy też wiedzieć wszystko o postępowaniu konkursowym, w którym została wyłoniona firma, która ma przejąć laboratorium - podkreśla Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca szpitalnej Solidarności.

  Prowadzone dotąd rozmowy nie przyniosły rezultatu.

  - Nie doszło do podpisania protokołu zgodności - przyznaje Elżbieta Żuchowicz.

  Kolejną rundę mediacji wyznaczono na październik.

  Prokuratura analizuje  Prokuratura Rejonowa sprawdza czy podczas prywatyzacji laboratorium w szpitalu nie doszło do naruszenia prawa.

  Prowadzone są dwa postępowania. Pierwsze z nich dotyczy ewentualnego złamania ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Drugie skupia się na nieprawidłowościach w dokumentacji przetargowej podczas prywatyzacji. Postępowania prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama