Trujemy się, biorąc leki bez opamiętania

  Trujemy się, biorąc leki bez opamiętania

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W województwie śląskim rośnie liczba chorych hospitalizowanych z powodu zatruć lekami. W ubiegłym roku w naszych szpitalach z powodu polekowych uszkodzeń przebywało prawie 200 osób. Mowa tu jednak tylko o ciężkich przypadkach, wymagających lekarskiej interwencji.
  - To nie jest tylko problem Śląska. Polska generalnie zajmuje czołówki w rankingach spożycia leków - alarmuje dr Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. Niestety, to właśnie na Śląsku brakuje profesjonalnego centrum monitorowania niepożądanych działań leków.

  Najbliższy taki ośrodek działa w Krakowie. Prof. Bogusław Okopień, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii klinicznej, chce aby taki ośrodek działał również w naszym regionie.
  Jego zadaniem będzie wyszukiwanie i opisywanie preparatów niebezpiecznych dla zdrowia pacjentów. A problem jest poważny. Głównym powodem zatruć są szeroko reklamowane leki bez recepty, które jemy bez opamiętania. Polacy wydają na nie rocznie ponad 6 mld zł, co daje nam piąte miejsce w Europie.

  - Liczba zatruć lekami, wzrasta regularnie już od kilku lat - mówi dr Mariusz Kicka z Oddziału Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu. Tylko w zeszłym roku w szpitalach województwa śląskiego hospitalizowano 55 osób po zatruciu paracetamolem, 119 po zażyciu niesterydowych leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny. Odnotowano też 20 przypadków zatruć syropem przeciwkaszlowym, zawierającym w swym składzie opiaty.

  Najgroźniejsze jest nadużywanie powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych. Polska, po USA i Francji, zajmuje trzecie miejsce na świecie jeśli chodzi o ich spożycie. - Stwierdziliśmy ok. 30 różnych wypadków samochodowych i stłuczek, do których do-szło po niewłaściwym zażyciu preparatów Apap Noc, czy Gripex Noc przez kierowców. Leki te zawierają środki nasenne, niestety kierowcy nie zdają sobie z tego sprawy, bo np. nie czytają ulotek - mówi doc. Jarosław Woroń z Regionalnego Ośrodka Monitorowania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie, do którego w ciągu ostatnich trzech lat trafiło ponad 600 raportów o wystąpieniu polekowych problemów u pacjentów. - Największy błąd to przedawkowanie i łączenie leków, które wchodzą w szkodliwe interakcje. Pacjenci nie wiedzą, że preparaty choć występują pod innymi nazwami zawierają te same substancje chemiczne. A reklama często im tego nie wyjaśnia.

  - Wzrost spożycia leków, a co za tym idzie większa liczba ciężkich zatruć, to niestety m.in. efekt reklam, często niedozwolonych, których polskie prawo nie potrafi wykluczyć przed ukazaniem się np. w telewizji. Po kilku dniach reklama wprawdzie znika, ale ile zdąży zrobić szkody, nad tym nikt się nie zastanawia - dodaje dr Stanisław Piechula.

  Śląska Izba Aptekarska chce, by firmy farmaceutyczne płaciły za dopuszczenie reklam swoich produktów do mediów. Kontrolą spotów reklamowych przed ich publikacją mieliby zająć się specjaliści z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. W minionym roku GIF wycofał z obrotu 115 reklam leków, a w tym roku już 40.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama