Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie centrum autostradowe ze wsi Milówka

Sławomir Cichy
Mikołaj Suchan
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do 2014 roku chce za pół miliarda złotych zbudować Krajowy System Zarządzania Ruchem na Autostradach i Drogach Ekspresowych. Jednym z jego elementów ma być centrum w Milówce.

- Planujemy utworzenie w kraju czterech centrów zarządzania ruchem: w Warszawie, we Wrocławiu, w Strykowie i w Milówce. W wypadku tej ostatniej, centrum ma zostać zorganizowane na bazie istniejącej stacji zarządzającej tunelem w Lalikach na trasie S69 - mówi Artur Mrugasiewicz, szef zespołu ds. komunikacji społecznej GDDKiA. Jego zdaniem to oszczędnościowy wariant i wcześniejsze zapowiedzi o planowanym powstaniu centrum w Zabrzu-Mikulczycach raczej nie dojdą do skutku.

Zadaniem systemu będzie całodobowe monitorowanie ruchu samochodowego, warunków atmosferycznych, stanu utrzymania dróg, wypadków, a w konsekwencji zarządzanie sytuacją na drogach, przekazywanie informacji o warunkach ruchu, kierowanie na objazdy.

Na podstawie odczytów ze stacji pogodowych KSZR będzie wyświetlał na tablicach ostrzeżenia dla kierowców. Będzie można zobaczyć komunikaty o śliskiej nawierzchni, bocznym wietrze, mgle czy wypadku. Wprowadzone zostaną również świetlne znaki z ograniczeniami prędkości, których treść będzie można zmieniać w zależności od warunków jazdy. Tego typu urządzenia zdają już doskonale egzamin przed wjazdem do tunelu pod rondem w Katowicach. - Docelowo systemem mają zostać objęte wszystkie odcinki autostrad i dróg ekspresowych oraz dróg krajowych włączonych w elektroniczny system poboru opłat, będące w eksploatacji w roku 2016 - mówi Mrugasiewicz.

Co ciekawe utworzona zostanie także... Hurtownia Danych o Ruchu, która będzie archiwizować dane pozyskane przez system, by w sytuacji podobnej zareagować zgodnie z opracowanym modelem.
GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności budowy Systemu Zarządzania Ruchem na Autostradach i Drogach Ekspresowych. Ma ono powstać w ciągu najbliższych dwóch lat, a jego koszt szacowany jest na poziomie 125 tys. euro. Firmy mogą składać oferty do 19 października. Jak ustaliliśmy, kontrakt przypadnie wykonawcy, który zaproponuje najniższą cenę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!