Śląskie centrum autostradowe ze wsi Milówka

  Śląskie centrum autostradowe ze wsi Milówka

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie centrum autostradowe ze wsi Milówka

  ©Mikołaj Suchan

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do 2014 roku chce za pół miliarda złotych zbudować Krajowy System Zarządzania Ruchem na Autostradach i Drogach Ekspresowych. Jednym z jego elementów ma być centrum w Milówce.
  Śląskie centrum autostradowe ze wsi Milówka

  ©Mikołaj Suchan

  - Planujemy utworzenie w kraju czterech centrów zarządzania ruchem: w Warszawie, we Wrocławiu, w Strykowie i w Milówce. W wypadku tej ostatniej, centrum ma zostać zorganizowane na bazie istniejącej stacji zarządzającej tunelem w Lalikach na trasie S69 - mówi Artur Mrugasiewicz, szef zespołu ds. komunikacji społecznej GDDKiA. Jego zdaniem to oszczędnościowy wariant i wcześniejsze zapowiedzi o planowanym powstaniu centrum w Zabrzu-Mikulczycach raczej nie dojdą do skutku.


  Zadaniem systemu będzie całodobowe monitorowanie ruchu samochodowego, warunków atmosferycznych, stanu utrzymania dróg, wypadków, a w konsekwencji zarządzanie sytuacją na drogach, przekazywanie informacji o warunkach ruchu, kierowanie na objazdy.

  Na podstawie odczytów ze stacji pogodowych KSZR będzie wyświetlał na tablicach ostrzeżenia dla kierowców. Będzie można zobaczyć komunikaty o śliskiej nawierzchni, bocznym wietrze, mgle czy wypadku. Wprowadzone zostaną również świetlne znaki z ograniczeniami prędkości, których treść będzie można zmieniać w zależności od warunków jazdy. Tego typu urządzenia zdają już doskonale egzamin przed wjazdem do tunelu pod rondem w Katowicach. - Docelowo systemem mają zostać objęte wszystkie odcinki autostrad i dróg ekspresowych oraz dróg krajowych włączonych w elektroniczny system poboru opłat, będące w eksploatacji w roku 2016 - mówi Mrugasiewicz.

  Co ciekawe utworzona zostanie także... Hurtownia Danych o Ruchu, która będzie archiwizować dane pozyskane przez system, by w sytuacji podobnej zareagować zgodnie z opracowanym modelem.
  GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności budowy Systemu Zarządzania Ruchem na Autostradach i Drogach Ekspresowych. Ma ono powstać w ciągu najbliższych dwóch lat, a jego koszt szacowany jest na poziomie 125 tys. euro. Firmy mogą składać oferty do 19 października. Jak ustaliliśmy, kontrakt przypadnie wykonawcy, który zaproponuje najniższą cenę.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

  DOŁĄCZ DO GRUPY POPIERAJĄCYCH AKCJĘ DARMOWE AUTOSTRADY NA ŚLĄSKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama