O zdrowie dziecka lepiej zadbaj sam. O szkolnej opiece od...

  O zdrowie dziecka lepiej zadbaj sam. O szkolnej opiece od razu zapomnij!

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O opiece medycznej w szkołach robi się głośno głównie przy okazji kolejnych wyborów (teraz najgłośniej mówi o niej PiS i SLD). Potem sprawa przycicha, ale problem pozostaje. Nie ma się co łudzić - lekarze ze szkolnych gabinetów wyszli w 1999 roku i już do nich nie wrócą.
  Wtedy obowiązek opieki zdrowotnej nad uczniami został przekazany lekarzom rodzinnym. Zniknęli pediatrzy, stomatolodzy, skończyły się też okresowe badania okulistyczne i szczepienia ochronne. Zostały higienistki, a właściwie ich niedobitki. Dziś na około 6 tysięcy szkół w woj. śląskim tzw. gabinety lekarskie są w około 1/3 (dokładnie w 1785 placówkach).


  Pojawiają się w nichpielęgniarki szkolne lub higienistki. Zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia, "powinny być dostępne od poniedziałku do piątku, wyłączając dni ustawowo wolne od pracy z uwzględnieniem planu godzin lekcyjnych ". Niestety, w rzeczywistości w mało której szkole dzieci mogą liczyć na pomoc medyczną przez cały dzień. Bowiem czas, jaki pielęgniarki mają poświęcić każdej ze szkół, zależy od liczby uczniów. W zależności od typu szkoły na jedną pielęgniarkę lub higienistkę przypada od 30 (w szkołach specjalnych) do 1100 (w szkołach bez klas integracyjnych, sportowych i warsztatów) uczniów. Np. w szkole, w której uczy się 150 dzieci, pielęgniarka powinna być 30 godzin na miesiąc, więc nigdy nie będzie od poniedziałku do piątku w czasie trwania lekcji. W woj. śląskim na etacie zatrudnionych jest 55 pielęgniarek. Zaś w placówkach, w których nie ma gabinetów, dzieci korzystają z pomocy najbliższych przychodni.

  Barbara Grabeusz, dyplomowana pielęgniarka, czuwa nad zdrowiem uczniów czterech dąbrowskich szkół podstawowych. Uczy się tam ponad tysiąc dzieci. - Dziennie odwiedzam dwie ze szkół i spędzam w nich po cztery godziny - przyznaje.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Oliwka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Ciekawe czy coś się zmieni w tej kwestii...


   darmowe-porady-prawne.com.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama