Ważne
  Katowice: Będą radzić, jak można uratować przemysłowe skarby...

  Katowice: Będą radzić, jak można uratować przemysłowe skarby w Szopienicach

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaki będzie los kamieni milowych Górnego Śląska - na to pytanie odpowiedzą uczestnicy debaty dotyczącej niszczejących zabytków poprzemysłowych w regionie, która jutro odbędzie się w Szopienicach. Miejsce spotkania i dyskusji jest symboliczne - teren Zespołu Szkół Gastronomicznych to sąsiedztwo dawnej Huty Uthemann. Kilkadziesiąt metrów od szkoły stoi popadający w ruinę budynek starej i pięknej walcowni cynku.
  Katowice: Będą radzić, jak można uratować przemysłowe skarby w Szopienicach

  ©Arkadiusz Gola

  Walcownia to jeden z trzech obiektów obok budynku dyrekcji huty i wieży ciśnień, które pozostały w Szopienicach z hutniczego kompleksu, działającego w dzielnicy 175 lat. Maszyny w walcowni stanęły w 2002 r., sześć lat później rozpoczęła się likwidacja Huty Metali Nieżelaznych. Likwidator wyprzedaje część majątku. Na budynek walcowni wpisanej do rejestru zabytków chętnych brak. Niestety brak też pieniędzy na ochronę pięknego obiektu.

  Radzić, jak zadbać o walcownię i podobneskarby regionu będą uczestnicy debaty: Kazimierz Kutz, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego prof.
  Irma Kozina, Jerzy Gorzelik z zarządu województwa, Barbara Klajmon - śląski konserwator zabytków, socjolog miasta z UŚ - Tomasz Nawrocki, w końcu Monika Paca i Johan Bros z Galerii Szyb Wilson. Paca i Bros najlepiej mogą zaświadczyć, że poprzemysłowe perły warto ratować - swoją galerię urządzili w zrewitalizowanym dawnym szybie kopalni Wieczorek w Katowicach-Janowie. Miejsce odwiedzają tysiące ludzi, odbywają się tu dziesiątki wystaw oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej.

  Spotkanie w Szopienicach organizuje w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży "Korczak". Poważną debatę - o godz. 17 - poprzedzi zabawa. Impreza rozpocznie się już o godz. 14. W programie koncerty, warsztaty i malowanie muralu. Usłyszymy i zobaczymy m.in.: śląski blues Marka "Makarona" Motyki, śpiew Szopienickich Pereł, taniec ogniowy grupy Helfire. Mural malować będą śląscy artyści: Mona Tusz i Raspazjan. Będzie też okazja wziąć udział w warsztatach decoupage'u, poćwiczyć ślůnskom godkę czy pograć w minigolfa. Będą wystawy, fotograficzne "Bery i Bojki" Doroty Kondek, "Robotni" Magdaleny Owczarek, a także malarstwa Weroniki Siupki czy metaloplastyki Jana Kucza oraz wizualno-dźwiękowa opowieść o Górnym Śląsku Tomasza Ryboka i J. W. Gawlika.

  Podczas imprezy Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach - właśnie w starej walcowni - wręczy Medal Roździeńskiego osobie zasłużonej dla Szopienic.

  Jak obiecują emerytowani hutnicy ze stowarzyszenia w sobotę będzie też okazja zobaczyć pohutnicze pamiątki ocalone z huty Uthemann, a zgromadzone w Izbie Pamięci przy ul. 11 Listopada.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szukomy lobros (Uthemann)

   sznup vulgaris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   http://forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=3995&p=195858#p195858

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska to dziadostwo.

   jo - kiedyś tyż z Szopiynic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Niy mo piyniyndzy na nic. Ino autonomio!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   recht

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

   dokładnie - trzeba dążyć do autonomii - poprzeć Gorzelika - bo on daje nadzieję na zmiany a w tym wypadku na zatrzymanie kasy na Śląsku - RAŚ to jedyne ugrupowanie w które jeszcze wierzę cała...rozwiń całość

   dokładnie - trzeba dążyć do autonomii - poprzeć Gorzelika - bo on daje nadzieję na zmiany a w tym wypadku na zatrzymanie kasy na Śląsku - RAŚ to jedyne ugrupowanie w które jeszcze wierzę cała reszta ło żić roztrzaś bo z tego nic dla Śląska nie będzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wujek Dobra Rada?

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

   Daj Boże żeby z tych porad coś wyszło bo na razie wszyscy gadają i doradzają a jak nie ma kasy to i tak wyjdzie jak zawsze (Pan Uszok też był za, w ogóle politycy i urzędnicy są najbardziej za jak...rozwiń całość

   Daj Boże żeby z tych porad coś wyszło bo na razie wszyscy gadają i doradzają a jak nie ma kasy to i tak wyjdzie jak zawsze (Pan Uszok też był za, w ogóle politycy i urzędnicy są najbardziej za jak zbliżają się wybory - byli i tacy kandydujący że wpisali sobie w program wyborczy ratowanie poprzemysłowych zabytków Szopienic i stworzenie muzeum - a albo nigdy tego tam nie odwiedzili albo byli może raz - ale kolejny punkt haseł wyborczych brzmi dobrze - taki ładny cel no nie? zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama