Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Będą radzić, jak można uratować przemysłowe skarby w Szopienicach

Justyna Przybytek
Arkadiusz Gola
Jaki będzie los kamieni milowych Górnego Śląska - na to pytanie odpowiedzą uczestnicy debaty dotyczącej niszczejących zabytków poprzemysłowych w regionie, która jutro odbędzie się w Szopienicach. Miejsce spotkania i dyskusji jest symboliczne - teren Zespołu Szkół Gastronomicznych to sąsiedztwo dawnej Huty Uthemann. Kilkadziesiąt metrów od szkoły stoi popadający w ruinę budynek starej i pięknej walcowni cynku.

Walcownia to jeden z trzech obiektów obok budynku dyrekcji huty i wieży ciśnień, które pozostały w Szopienicach z hutniczego kompleksu, działającego w dzielnicy 175 lat. Maszyny w walcowni stanęły w 2002 r., sześć lat później rozpoczęła się likwidacja Huty Metali Nieżelaznych. Likwidator wyprzedaje część majątku. Na budynek walcowni wpisanej do rejestru zabytków chętnych brak. Niestety brak też pieniędzy na ochronę pięknego obiektu.

Radzić, jak zadbać o walcownię i podobneskarby regionu będą uczestnicy debaty: Kazimierz Kutz, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego prof. Irma Kozina, Jerzy Gorzelik z zarządu województwa, Barbara Klajmon - śląski konserwator zabytków, socjolog miasta z UŚ - Tomasz Nawrocki, w końcu Monika Paca i Johan Bros z Galerii Szyb Wilson. Paca i Bros najlepiej mogą zaświadczyć, że poprzemysłowe perły warto ratować - swoją galerię urządzili w zrewitalizowanym dawnym szybie kopalni Wieczorek w Katowicach-Janowie. Miejsce odwiedzają tysiące ludzi, odbywają się tu dziesiątki wystaw oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej.

Spotkanie w Szopienicach organizuje w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży "Korczak". Poważną debatę - o godz. 17 - poprzedzi zabawa. Impreza rozpocznie się już o godz. 14. W programie koncerty, warsztaty i malowanie muralu. Usłyszymy i zobaczymy m.in.: śląski blues Marka "Makarona" Motyki, śpiew Szopienickich Pereł, taniec ogniowy grupy Helfire. Mural malować będą śląscy artyści: Mona Tusz i Raspazjan. Będzie też okazja wziąć udział w warsztatach decoupage'u, poćwiczyć ślůnskom godkę czy pograć w minigolfa. Będą wystawy, fotograficzne "Bery i Bojki" Doroty Kondek, "Robotni" Magdaleny Owczarek, a także malarstwa Weroniki Siupki czy metaloplastyki Jana Kucza oraz wizualno-dźwiękowa opowieść o Górnym Śląsku Tomasza Ryboka i J. W. Gawlika.

Podczas imprezy Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach - właśnie w starej walcowni - wręczy Medal Roździeńskiego osobie zasłużonej dla Szopienic.

Jak obiecują emerytowani hutnicy ze stowarzyszenia w sobotę będzie też okazja zobaczyć pohutnicze pamiątki ocalone z huty Uthemann, a zgromadzone w Izbie Pamięci przy ul. 11 Listopada.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Katowice: Będą radzić, jak można uratować przemysłowe skarby w Szopienicach - Dziennik Zachodni