Niebezpieczne połączenia leków i żywności

  Niebezpieczne połączenia leków i żywności

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kofeina zawarta w kawie czy coca-coli wzmacnia działanie przeciwbólowe aspiryny.
  Obecność pokarmu w żołądku zmniejsza lub opóźnia wchłanianie antybiotyków i sulfonamidów.
  Mleko, żółte sery i jogurty mogą zmniejszyć albo całkowicie uniemożliwić wchłonięcie fluorochinolonów i tetracyklin - stosowanych w leczeniu dróg oddechowych i moczowych, co sprawia, że leki te w ogóle nie działają.

  Chorzy, zażywający Didronel w leczeniu osteoporozy i hiperkalcemii nowotworowej także powinni zachować co najmniej dwugodzinną przerwę między połknięciem tych leków, a spożyciem posiłków zawierających dużo wapnia, takich jak naleśniki z serem, twarogi czy zupy mleczne.

  Zażywanie leków zawierających bisakodyl w trakcie spożywania zup mlecznych lub popijanie ich mlekiem naraża pacjentów na nudności i bóle brzucha.

  Nie wolno zażywać preparatów żelaza przed, w trakcie lub po wypiciu kawy czy herbaty, gdyż zawarte w nich taniny tworzą z żelazem bardzo trudno wchłaniające się związki chemiczne. Nawyk popijania leków herbatą może unicestwić działanie leków.

  Nie należy popijać antybiotyków sokami: pomarańczowy i cytrynowy utrudnia wchłanianie erytromycyny i benzylopenicyliny. Niewykluczone, że to jedna z przyczyn nieskuteczności leczenia tymi antybiotykami zakażeń bakteryjnych.

  Płatki owsiane czy otręby i wszelkie produkty zawierające dużo błonnika mogą zmniejszać wchłanianie leków. Błonnik działa tak na preparaty naparstnicy (Bemecor, Digoxin), stosowane w leczeniu niewydolności krążenia i zaburzeniach rytmu serca - może to skutkować zaostrzeniem niewydolności krążenia, a nawet udarem mózgu.

  Błonnik może też powodować złe działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych (np. amitryptylina, impramina i inne). Tym samym może grozić samobójstwem pacjenta, u którego nie będzie występowało przeciwlękowe i przeciwdepresyjne działanie tego leku.

  Zażywający fenytoiny - leki przeciw padaczkowe (phenytoinum, epanutin, dilantin) - muszą unikać żywności zawierającej m.in. skrobię kukurydzianą czy olej kokosowy, gdyż unicestwiają one działanie tych leków.

  Nie można połykać w trakcie posiłków takich antybiotyków jak summamed czy zithromax, gdyż jeśli posiłek zawiera dużo węglowodanów, leki te nie działają.

  Witamina E zmniejsza lepkość krwi, może niebezpiecznie nasilić efekt działania leków hamujących krzepnięcie krwi - warfaryny (coumadin, werfarin) czy też acenocumarolu (sintrom), narażając chorego na niebezpieczne powikłania krwotoczne.

  Źródło: "Interakcje leków z żywnością i alkoholem", pod redakcją Mirosława Jarosza i Jana Dzieniszewskiego

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama