Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne połączenia leków i żywności

Maria Zawała
Niektóre leki wymagają specjalnej diety
Niektóre leki wymagają specjalnej diety FOT.LUCYNA NENOW
Kofeina zawarta w kawie czy coca-coli wzmacnia działanie przeciwbólowe aspiryny.

Obecność pokarmu w żołądku zmniejsza lub opóźnia wchłanianie antybiotyków i sulfonamidów.
Mleko, żółte sery i jogurty mogą zmniejszyć albo całkowicie uniemożliwić wchłonięcie fluorochinolonów i tetracyklin - stosowanych w leczeniu dróg oddechowych i moczowych, co sprawia, że leki te w ogóle nie działają.

Chorzy, zażywający Didronel w leczeniu osteoporozy i hiperkalcemii nowotworowej także powinni zachować co najmniej dwugodzinną przerwę między połknięciem tych leków, a spożyciem posiłków zawierających dużo wapnia, takich jak naleśniki z serem, twarogi czy zupy mleczne.

Zażywanie leków zawierających bisakodyl w trakcie spożywania zup mlecznych lub popijanie ich mlekiem naraża pacjentów na nudności i bóle brzucha.

Nie wolno zażywać preparatów żelaza przed, w trakcie lub po wypiciu kawy czy herbaty, gdyż zawarte w nich taniny tworzą z żelazem bardzo trudno wchłaniające się związki chemiczne. Nawyk popijania leków herbatą może unicestwić działanie leków.

Nie należy popijać antybiotyków sokami: pomarańczowy i cytrynowy utrudnia wchłanianie erytromycyny i benzylopenicyliny. Niewykluczone, że to jedna z przyczyn nieskuteczności leczenia tymi antybiotykami zakażeń bakteryjnych.

Płatki owsiane czy otręby i wszelkie produkty zawierające dużo błonnika mogą zmniejszać wchłanianie leków. Błonnik działa tak na preparaty naparstnicy (Bemecor, Digoxin), stosowane w leczeniu niewydolności krążenia i zaburzeniach rytmu serca - może to skutkować zaostrzeniem niewydolności krążenia, a nawet udarem mózgu.

Błonnik może też powodować złe działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych (np. amitryptylina, impramina i inne). Tym samym może grozić samobójstwem pacjenta, u którego nie będzie występowało przeciwlękowe i przeciwdepresyjne działanie tego leku.

Zażywający fenytoiny - leki przeciw padaczkowe (phenytoinum, epanutin, dilantin) - muszą unikać żywności zawierającej m.in. skrobię kukurydzianą czy olej kokosowy, gdyż unicestwiają one działanie tych leków.

Nie można połykać w trakcie posiłków takich antybiotyków jak summamed czy zithromax, gdyż jeśli posiłek zawiera dużo węglowodanów, leki te nie działają.

Witamina E zmniejsza lepkość krwi, może niebezpiecznie nasilić efekt działania leków hamujących krzepnięcie krwi - warfaryny (coumadin, werfarin) czy też acenocumarolu (sintrom), narażając chorego na niebezpieczne powikłania krwotoczne.

Źródło: "Interakcje leków z żywnością i alkoholem", pod redakcją Mirosława Jarosza i Jana Dzieniszewskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!