Podziemny Będzin? Wkróce ruszy trasa turystyczna

  Podziemny Będzin? Wkróce ruszy trasa turystyczna

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podziemny Będzin? Wkróce ruszy trasa turystyczna

  ©ARC DZ

  Rewitalizacja Wzgórza Zamkowego w Będzinie już się rozpoczęła. Zmieni się tu niemal wszystko - podziemia zostaną wyremontowane i udostępnione turystom, pojawi się punkt widokowy przy alei Kołłątaja, a pod zamkiem powstanie amfiteatr.
  Podziemny Będzin? Wkróce ruszy trasa turystyczna

  ©ARC DZ

  Już z odległości kilkuset metrów słychać warkot koparki. Przed Wzgórzem Zamkowym pojawiło się ogrodzenie i żółta tabliczka: "Teren budowy. Wstęp wzbroniony". Są też robotnicy i sprzęt - praca wre. Wszystko po to, by przygotować miejsce pod późniejszą rewitalizację Wzgórza Zamkowego. A na samym wzgórzu rozpoczęły się prace, które pomogą nie tylko odtworzyć zabytkowe elementy, ale i je zabezpieczyć. Prace prowadzone są w ramach projektu "Zachowanie dziedzictwa kulturowego i osiągnięć kulturalnych Zagłębia".


  ZOBACZ NAJLEPSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

  - Zgodnie z opracowanym harmonogramem, we wrześniu prace obejmują przygotowanie terenu pod zagospodarowanie zieleni, tzw. punktów magicznych, platformy, schodów terenowych oraz alejek parkowych - mówi Agnieszka Siemińska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie.

  To nie koniec prac. W październiku ruszą roboty w będzińskich podziemiach w ramach projektu subregionalnego. Zostaną przeprowadzone prace górnicze, które zabezpieczą to miejsce i przygotują przed kolejnym etapem.

  ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO Z WYCIECZKI PO BĘDZIŃSKICH PODZIEMIACH

  Rewitalizacja Wzgórza ma zakończyć się w 2013 roku. Mieszkańcy Będzina już teraz nie mogą się doczekać, kiedy zobaczą pierwsze efekty prac robotników. - Wzgórze Zamkowe to bardzo klimatyczne miejsce, jednak do tej pory było bardzo zaniedbane - mówi Elżbieta Kujawa z Będzina.

  Pierwszy etap rewitalizacji potrwa do końca 2012 roku. Przebudowane zostaną alejki, pojawi się monitoring, amfiteatr oraz nowe oświetlenie. Ma być też romantycznie - w bliskim sąsiedztwie zamku powstanie park nowożeńców, obsadzony kwiatami i rzadkimi gatunkami roślin.

  ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROBÓT NA TERENIE WZGÓRZA W BĘDZINIE

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama