Ważne
  Skończyłeś 50 lat? Pytaj o zniżki. Należą ci się

  Skończyłeś 50 lat? Pytaj o zniżki. Należą ci się

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rita Buchcik pójdzie na tanią kawę z synem i synową

  Rita Buchcik pójdzie na tanią kawę z synem i synową ©Barbara Kubica

  Skończyłeś 50 lat? - w Raciborzu wkrótce będziesz mógł liczyć na darmową pomoc hydraulika, gdy w kuchni rozcieknie się kran, albo na kierowcę, który podwiezie Cię na wieczorek dla seniorów. W Katowicach, Świętochłowicach i Czerwionce-Leszczynach napijesz się kawy za złotówkę, a w Żorach nauczą Cię obsługi komputera. Sprawdziliśmy, seniorzy mają się u nas coraz lepiej.
  Rita Buchcik pójdzie na tanią kawę z synem i synową

  Rita Buchcik pójdzie na tanią kawę z synem i synową ©Barbara Kubica

  Raciborski Ośrodek Pomocy Społecznej finalizuje właśnie prace nad programem "Senior = VIP". W jego ramach tworzone jest coś na kształt banku osób i firm, które będą pomagać starszym mieszkańcom na zasadach wolontariatu albo za symboliczną opłatę.

  - Udało się znaleźć mieszkańców, którzy mają różnego rodzaju umiejętności i mogą poświęcić swój czas innym. W wielu przypadkach to też są młodzi emeryci - na przykład pracownicy oświaty, służb mundurowych albo górnicy, którzy w przeciwieństwie do wolontariuszy studentów, nie muszą już gonić za pieniądzem, a chcą coś robić. A dla seniorów od pomocy materialnej często ważniejsze jest towarzystwo i zwykła rozmowa - mówi Ludmiła Nowacka, wiceprezydent Raciborza.

  Ale na samych rozmowach, grze w szachy, co seniorzy mogą znaleźć też w Uniwersytetach III Wieku, ma się nie skończyć. W Ośrodku Pomocy Społecznej zbierają zgłoszenia od firm różnych branż, które od czasu do czasu mogą wykonać za darmo drobną usługę.

  - Od razu nie będziemy mieć pełnej listy, na przykład firm budowlanych, nie zamierzamy prosić ich też o cuda, ale czasem wystarczy drobna usługa - dodaje Nowacka. W zamian takie firmy będą mogły liczyć na promocję.

  Seniorzy w Raciborzu będą mogli zaoszczędzić jeszcze więcej. - Przygotowujemy ulotki, z których seniorzy dowiedzą się, w jaki dzień markety przygotowały dla nich zniżki, albo w której aptece mają największe rabaty - mówi Halina Sacha, dyrektor OPS, autor programu "Senior = Vip". Tymczasem o seniorach myślą też w innych śląskich miastach.

  W Czerwionce-Leszczynach, by wyciągnąć mieszkańców po 50. roku życia z domów, zaprasza się ich na kawę za symboliczną złotówkę.

  - Seniorzy bez względu na wiek od kilku dni mogą zgłaszać się do OPS po karnety na kawę - mówi Hanna Depa z czerwieńskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który będzie realizował program kierowany do seniorów co najmniej do grudnia. Z oferty na pewno skorzysta 73-letnia Rita Buchcik.

  - Na filiżankę kawy za 10 zł mnie nie stać, teraz będę mogła częściej wychodzić z koleżankami do restauracji - cieszy się Rita Buchcik.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama