Chcesz być projektantem mody? Skończ szkołę mody w Sosnowcu

  Chcesz być projektantem mody? Skończ szkołę mody w Sosnowcu

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu często organizuje pokazy mody

  Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu często organizuje pokazy mody ©Archiwum

  Szkoły zawodowe przeżywają prawdziwy renesans. Do lamusa odchodzą stereotypy, zgodnie z którymi kończąc zawodówkę nie mamy pracy. Oczywiście zależy to także od samej szkoły. Takim przykładem jest szkoła mody w Sosnowcu.
  Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu często organizuje pokazy mody

  Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu często organizuje pokazy mody ©Archiwum

  Zespół Szkół Projektowania i Stylizacji Ubioru w Sosnowcu (gimnazjum, zawodówka, technikum i szkoła policealna) to przykład placówki, która jest prawdziwym liderem edukacji zawodowej. Taki tytuł przyznało jej Ministerstwo Edukacji Narodowej, doceniając jej osiągnięcia. Szkoła mody zdobyła tytuł w gronie 11 podobnych placówek z całej Polski i jako jedyna w województwie.

  Elżbieta Czernik, dyrektorka ZSPiSU przyznaje, że to sukces, ale i potwierdzenie tego, że szkoła zawodowa nie musi być przechowalnią uczniów, ale miejscem, które w 90 procentach zapewni nam atrakcyjną pracę.

  ZOBACZ KREACJE, JAKIE SZYJĄ UCZENNICE SZKOŁY MODY W SOSNOWCU

  - Pod uwagę brano współpracę z pracodawcami, doradztwo zawodowe, rozwijanie uczniów pod kątem rynku pracy. Jesteśmy w stałym kontakcie z konfederacją pracodawców, dzięki której monitorujemy na bieżąco, jakie kierunki są poszukiwane na rynku i dostosowujemy nasze propozycje dla uczniów - mówi dyrektorka.

  Obecnie szkoła współpracuje z dwunastoma pracodawcami z największych firm odzieżowych. Lada dzień podpiszą też umowy z firmą produkującą odzież sportową. Są już także w trakcie rozmów z firmami z Mediolanu i Hiszpanii. Wszyscy uczniowie mają zapewnione bezpłatne praktyki a wkrótce także wyjazdy na tego typu zajęcia właśnie do tych krajów.

  - Obecnie bardzo poszukiwani są też specjaliści z zakresu marketingu sprzedaży, kontaktów z klientami. I takie kierunki z elementami socjologii i psychologii również wprowadzamy - dodaje dyrektorka.

  Szkoła kształci m.in. przyszłych projektantów mody, stylistów, fryzjerów. Jako zdobywcy ministerialnej nagrody otrzymali dwie nowoczesne pracownie: komputerową i językową, wyposażone w stanowiska komputerowe z pełnym oprogramowaniem i meblami.


  Szkoły zawodowe kończą dobrzy rzemieślnicy - twierdzą pracodawcy


  Jerzy Antkowiak, projektant i kreator mody
  To, że dobre szkoły zawodowe są potrzebne, nie ulega wątpliwości. Lepiej jedna ASP mniej, a dodatkowa taka szkoła. Bo dzięki niej mamy szansę na dobrych rzemieślników w tej branży. A sami wielcy mistrzowie mówią o sobie, że są właśnie rzemieślnikami, krawcami. Moje wszystkie krawcowe z Mody Polskiej kończyły technikum krawieckie. Dobry rzemieślnik jest wyjątkowo cenny. I ma powody do dumy.

  Artur Skowronek mistrz cukiernictwa, właściciel piekarni w Gliwicach
  W mojej branży szkoły zawodowe to podstawa. Zwłaszcza specjalistyczne, uczące w tym zawodzie. Niestety, jest ich zbyt mało na naszym terenie, ale to pewnie ma też związek z małą ilością kandydatów. Tymczasem dzięki takim szkołom, uczniowie są w stanie zdać egzaminy rzemieślnicze i otworzyć od razu swoją firmę. W innym przypadku czeka ich daleka droga do sukcesu.

  Sławomir Kublin, mistrz fryzjerstwa
  Szkoły zawodowe oczywiście są potrzebne. Kwestia sporna co do użyteczności, tyczy się programu nauczania fryzjerstwa, a nie istnienia szkół. Mam wrażenie, że programy realizowane w szkołach od wielu lat nie posunęły się o krok a w rezultacie nie zapewniają dostatecznego rozwoju. Odnalezienie się na rynku pracy młodym ludziom zapewniają kursy uzupełniające, szkolenia podnoszące kwalifikacje. Wiedza stricte szkolna, niestety wciąż jest za mała.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama