Od strajku można się przecież ubezpieczyć

  Od strajku można się przecież ubezpieczyć

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk w dochodowej firmie - a taką niewątpliwie jest Jastrzębska Spółka Węglowa - to niepowetowane straty finansowe, które później trzeba odrabiać całymi latami.
  Polska Dziennik Zachodni podpowiedziała firmie, jak ich uniknąć. Wystarczy ubezpieczyć się od ryzyka strajków i zamieszek. Nasza informacja wzbudziła w JSW niekłamane zainteresowanie.

  - Straty spowodowane przez ubiegłoroczny strajk w kopalni Budryk oszacowaliśmy na 70 milionów złotych - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

  Biorąc pod uwagę fakt, że kopalnia wcześniej w ciągu roku była w stanie wypracować zysk rzędu 5 milionów złotych, górnicy będą musieli fedrować przez co najmniej kilkanaście lat, by wyrównać straty wynikające z tego protestu.

  W pierwszej połowie tego roku w Polsce strajkowało 196 tysięcy pracowników - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Natomiast jesienią czeka nas kolejna fala protestów.

  Nic dziwnego, że w tej sytuacji do ofensywy ruszyli ubezpieczyciele. Zaproponowali firmom ubezpieczenie od wszelkich poniesionych szkód materialnych - w tym spowodowanych przez strajk. - Możemy uchronić nie tylko mienie firmy. Istnieje również możliwość ubezpieczenia od utraty zysku spowodowanej przerwą w działalności przedsiębiorstwa. Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia o ryzyko strajków i zamieszek jest już dość popularne przy zakupie ubezpieczeń korporacyjnych - mówi Bartosz Zwoliński, główny specjalista ds. ubezpieczeń w Biurze Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych Grupy Ergo Hestia.

  Aby uzyskać taką ochronę, firma musi wykupić klauzulę rozszerzającą zakres ubezpieczenia kompleksowego przedsiębiorstw od wszystkich ryzyk o szkody w mieniu powstałe właśnie na skutek strajków, zamieszek i rozruchów. Co na to JSW? - Niestety, nie mamy takiego ubezpieczenia. Wykupiliśmy polisę podstawową, chroniącą od ognia i zdarzeń losowych, ale bez ochrony od skutków strajku czy np. ataku terrorystycznego - mówi Jabłońska-Bajer. - W księgowości spółki bardzo się jednak tą możliwością zainteresowano. Wszystko zależy oczywiście od ceny i opłacalności oferty - dodaje.

  Sprawdziliśmy. Przy limicie odpowiedzialności za ryzyko w wysokości 2 mln zł, w Polsce płaci się około 2 tys. zł składki rocznie. Ostateczna cena zależy od oceny, jak bardzo dana firma jest narażona na rozruchy, zamieszki i strajki. Czy to się opłaca? W Budryku każdego dnia strajku tracono 2,5 mln złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama