25 mln zł za 23 rudery. Bytom podpisał ugodę z Kompanią...

  25 mln zł za 23 rudery. Bytom podpisał ugodę z Kompanią Węglową

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W ciągu dwóch tygodni Kompania Węglowa przeleje na konto Bytomia prawie 25 mln zł tytułem odszkodowania za 23 budynki w dzielnicy Karb, zniszczone w wyniku szkód górniczych. W poniedziałek spółka zawarła z władzami miasta ugodę w tej sprawie.
  25 mln zł za 23 rudery. Bytom podpisał ugodę z Kompanią Węglową

  ©Mikołaj Suchan

  Ugodę podpisali prezydent Bytomia Piotr Koj oraz wiceprezesi Kompanii: Zbigniew Paprotny i Krzysztof Brejdak. Dokument określa zakres odpowiedzialności w rozwiązywaniu problemów Karbia, skąd do tej pory wykwaterowano ponad 400 mieszkańców uszkodzonych domów.

  Problemy Bytomia - miasta bodaj najbardziej na Śląsku dotkniętego szkodami górniczymi - były w ostatnim czasie przedmiotem rozmów także na szczeblu rządowym. W poniedziałek podziękowanie dla władz miasta i KW przesłał minister Michał Boni, który wcześniej uczestniczył w poszukiwaniu rozwiązań dla miasta.


  Jak podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, oprócz porozumienia, podjęto też starania zmierzającego do ustanowienia pilotażowego programu związanego z rewitalizacją Bytomia, m.in. poprzez wykorzystanie środków unijnych.

  Według prezydenta Bytomia, Piotra Koja, miasto potrzebuje takiego programu. - Cieszę się, że problem rewitalizacji Bytomia nie będzie problemem tego jednego wydarzenia - powiedział prezydent po podpisaniu ugody z Kompanią.

  W podpisaniu porozumienia uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który powiedział, że rozmowy na szczeblu rządowym przyspieszyły podpisanie ugody. Podkreślił jednak, że to strony wypracowały treść porozumienia.

  - Jest to dobrowolne porozumienie stron, co ma duże znaczenie w dzisiejszych czasach. Ten dokument to bardzo ważne potwierdzenie ugody pomiędzy przedsiębiorcą, czyli Kompanią Węglową, a mieszkańcami, którzy mieli tytuły własności - powiedział Pawlak. Dodał, że takie rozwiązanie daje gwarancję, że mieszkańcy w sposób ugodowy będą mogli przenieść się do nowych, lepszych mieszkań.

  W wyniku trwających kilka tygodni rozmów strony doszły do wniosku, że naprawienie szkody w drodze ugody uchroni je od długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego. Uzgodniona kwota 24,6 mln zł zostanie przeznaczona w całości na budowę nowych oraz modernizację mieszkań znajdujących się w zasobach miasta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama