W październiku Targi Książki w Katowicach

  W październiku Targi Książki w Katowicach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze organizowane na dużą skalę w województwie śląskim targi książki odbędą się w od 20 do 23 październiku w Katowicach. Imprezę współorganizują w udostępnionym przez miejski samorząd katowickim Spodku Uniwersytet Śląski i Expo Silesia.
  Jak zaznaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, "targi książki są dla uniwersytetu tym, czym woda dla ryby". - Nie mam wątpliwości, że będzie to wydarzenie nie tylko targowe, ale też intelektualne i - mam nadzieję - emocjonalne - zaznaczył rektor.

  Prezes Silesia Expo Ludomir Tuszyński ocenił, że targi będą w rzeczywistości "festiwalem związanym z książką i wokół książki". Tuszyński cieszył się, że pierwsze takie wydarzenie w regionie zostało ciepło przyjęte przez regionalne instytucje nauki i kultury, których ponad 20 zgłosiło akces do rady programowej.

  Honorowy patronat nad imprezą objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. - To patronat szczególny, gdyż jeden z targowych dni będzie poświęcony roli książki dla kobiet i roli kobiety w książce. To ważne, bo jak pokazują statystyki, to kobiety są dominującymi czytelnikami - zaznaczył Tuszyński.

  Jak poinformowała menedżerka targów, Monika Badowska, na 24 dni przed imprezą zgłoszonych było 72 wystawców, a swój przyjazd potwierdziło 36 autorów, m.in. Janusz Głowacki, Małgorzata Szejnert, Kazimierz Kutz. Organizatorzy udostępnili autorom specjalną strefę, w której mogą spotkać się z czytelnikami bez pośrednictwa wydawców.

  Zaangażowanie Śląskiego Klubu Fantastyki sprawiło, że w ramach targów przygotowano szereg spotkań z autorami tego nurtu literatury: Rafałem Kosikiem, Łukaszem Orbitowskim, Andrzejem Ziemiańskim, Ewą Białołęką, Jakubem Ćwiekiem, Romualdem Pawlakiem i Anną Kańtoch, a także z tłumaczem powieści Terry'ego Pratchetta Piotrem W. Cholewą.

  Łącznie przygotowano ponad 70 spotkań i innych wydarzeń towarzyszących targom, m.in. warsztaty dla dzieci, nauczycieli i bibliotekarzy oraz spotkania wydawców poszukujących pracowników z zainteresowanymi taką pracą.

  Organizatorzy szczególnie zapraszają na prezentowaną dotąd tylko w Warszawie i Lublinie wystawę fotografii Ryszarda Kapuścińskiego "Z Imperium". To 50 fotografii Kapuścińskiego z lat 1989-1991, kiedy reportażysta pracował nad książką o pierestrojce. Wystawa na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego zostanie otwarta 17 października - w 14. rocznicę nadania mu przez tę uczelnię pierwszego z sześciu honorowych doktoratów, jakie Kapuściński otrzymał.

  Tę imprezę przygotuje Uniwersytet Śląski, podobnie jak i inne wystawy towarzyszące, m.in. wystawy książek cyfrowych i exlibrisów, akcję zadrukowywania przestrzeni miasta cytatami z "Orfeusza i Eurydyki" Czesława Miłosza, salon wystawców akademickich oraz interaktywny plebiscyt ulubionych książek wśród mieszkańców regionu.

  Wszelkie informacje dla wystawców i odwiedzających zebrano na stronie www.targiksiazki.eu Na kilka tygodni przed rozpoczęciem targów trwa kolportaż 100 tys. okolicznościowych zakładek do książek, które uprawniają m.in. do zakupu ulgowych biletów wstępu. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama