Jesteś starszy i niepełnosprawny? Wskaż wyborczego...

  Jesteś starszy i niepełnosprawny? Wskaż wyborczego pełnomocnika

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jesteś starszy i niepełnosprawny? Wskaż wyborczego pełnomocnika

  ©Patryk Szczerba/Polskapresse

  Jeszcze kilka lat temu osoby starsze i niepełnosprawne miały utrudniony dostęp do udziału w wyborach. Bariery architektoniczne i brak możliwości skorzystania ze specjalistycznego sprzętu zniechęcały. Dziś jest trochę lepiej i warto pamiętać, że tacy wyborcy mogą głosować przez pełnomocnika albo korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba się zgłosić do urzędu miasta lub gminy w swojej miejscowości.
  Jesteś starszy i niepełnosprawny? Wskaż wyborczego pełnomocnika

  ©Patryk Szczerba/Polskapresse

  Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika trzeba złożyć do czwartku. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75. rok życia lub mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

  - Już po raz trzeci wyborcy mogą skorzystać z takiej możliwości. Od wyborów samorządowych i prezydenckich nic się tu nie zmieniło - wyjaśnia Wojciech Litewka z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.


  Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co wyborca udzielający tego pełnomocnictwa, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Nie może nim być natomiast członek komisji obwodowej, właściwej dla obwodu głosowania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa, a także mąż zaufania zgłoszony przez komitety.

  ODWIEDŹ SERWIS WYBORCZY NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

  - Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby - tłumaczy Litewka. - Ale możliwy jest jednak wyjątek. Dotyczy on rodziny w pierwszej linii pokrewieństwa. Czyli np. dziecko może być pełnomocnikiem dwojga niepełnosprawnych rodziców - dodaje dyrektor.

  Litewka nie chce oceniać zainteresowania osób niepełnosprawnych głosowaniem przez pełnomocnika. - W ostatnich wyborach skorzystały z tej możliwości setki osób, ale byliśmy przygotowani na zdecydowanie więcej - przyznaje.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama