Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś starszy i niepełnosprawny? Wskaż wyborczego pełnomocnika

Łukasz Respondek
Patryk Szczerba/Polskapresse
Jeszcze kilka lat temu osoby starsze i niepełnosprawne miały utrudniony dostęp do udziału w wyborach. Bariery architektoniczne i brak możliwości skorzystania ze specjalistycznego sprzętu zniechęcały. Dziś jest trochę lepiej i warto pamiętać, że tacy wyborcy mogą głosować przez pełnomocnika albo korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba się zgłosić do urzędu miasta lub gminy w swojej miejscowości.

Wniosek o głosowanie przez pełnomocnika trzeba złożyć do czwartku. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75. rok życia lub mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

- Już po raz trzeci wyborcy mogą skorzystać z takiej możliwości. Od wyborów samorządowych i prezydenckich nic się tu nie zmieniło - wyjaśnia Wojciech Litewka z delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co wyborca udzielający tego pełnomocnictwa, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Nie może nim być natomiast członek komisji obwodowej, właściwej dla obwodu głosowania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa, a także mąż zaufania zgłoszony przez komitety.

ODWIEDŹ SERWIS WYBORCZY NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

- Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby - tłumaczy Litewka. - Ale możliwy jest jednak wyjątek. Dotyczy on rodziny w pierwszej linii pokrewieństwa. Czyli np. dziecko może być pełnomocnikiem dwojga niepełnosprawnych rodziców - dodaje dyrektor.

Litewka nie chce oceniać zainteresowania osób niepełnosprawnych głosowaniem przez pełnomocnika. - W ostatnich wyborach skorzystały z tej możliwości setki osób, ale byliśmy przygotowani na zdecydowanie więcej - przyznaje.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
W przypadku braku osoby zaufanej, można poprosić o wyznaczenie jej w swoim urzędzie miasta. Dokument pełnomocnictwa może zostać spisany w mieszkaniu osoby niepełnosprawnej, ale konieczna jest obecność trzech osób - osoby zamierzającej głosować, przyszłego pełnomocnika oraz przedstawiciela urzędu.

W tych wyborach osoby niepełnosprawne po raz pierwszy mogą głosować w wyborach korespondencyjnie. Termin wnioskowania o wydanie karty do głosowaniu upłynął w ubiegłym tygodniu.

ODWIEDŹ SERWIS WYBORCZY NA DZIENNIKZACHODNI.PL/WYBORY

- Na 2,6 miliona wyborców w okręgach katowickim, sosnowieckim, rybnickim i gliwickim skorzysta z tej możliwości 58 osób - mówi Wojciech Litewka. - Wczoraj upłynął też termin wnioskowania o głosowanie przy pomocy nakładki brajlowskiej i o możliwość skorzystania z lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje.

Informacje o udogodnieniach w nadchodzących wyborach parlamentarnych osoby niepełnosprawne mogą uzyskać pod darmowym numerem infolinii Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji (nr 800 330 330).
Do 7 października można natomiast wnioskować o możliwość skorzystania z głosowania poza miejscem zamieszkania.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!