18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napis "Glück auf!" ponownie zawiśnie nad sztolnią!

Maria Olecha
Napis Gluck auf
Napis Gluck auf ARC DZ
Nasza walka o odtworzenie historycznego napisu "Glück auf! 1791" nad wejściem do udrażnianej właśnie w Zabrzu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej będzie miała szczęśliwy finał! Napis powróci na swoje miejsce w niezmienionej formie.

Władze miasta deklarują, że górnicze pozdrowienie pojawi się nad wlotem do sztolni u zbiegu ulic Miarki i Jagiellońskiej. Tuż obok Glück auf znajdzie się inny napis "Szczęść Boże" wraz z dokładną datą uruchomienia sztolni dla turystów.

- Przeanalizowaliśmy dyskusję wokół napisu w prasie i w internecie - mówi Dariusz Krawczyk, rzecznik zabrzańskiego magistratu. - Doszliśmy do wniosku, że jest to kwestia ważna dla mieszkańców. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby ten napis był, a można zgrabnie połączyć przeszłość z teraźniejszością - uważa Krawczyk.

Umieszczenie historycznego napisu na sztolni to sukces przede wszystkim Czytelników "Dziennika Zachodniego". Zaangażowaliśmy w dyskusję wszystkie osoby, które mogły się na ten temat wypowiedzieć, m.in. historyka Dariusza Walerjańskiego, który twierdzi, że napis w oryginale jest integralną częścią miasta.

Kiedy kilka tygodni temu napisaliśmy, że napis uznany za kontrowersyjny - nie zostanie odtworzony, na naszych forach internetowych zawrzało ("Glück auf obudzi demony?", DZ, 7 września). Czytelników i internautów poruszyła wypowiedź Bartłomieja Szewczyka, p.o. dyrektora kopalni Guido w Zabrzu, odpowiadającego za realizację udrożnienia Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, który powiedział nam, że napis budzi wątpliwości i może rozbudzić emocje i niepotrzebną dyskusję.

CZYTAJ KONIECZNIE: ZAMIESZANIE WOKÓŁ HISTORYCZNEGO NAPISU GLUCK AUF NAD WEJŚCIEM DO SZTOLNI W ZABRZU
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Owszem, dyskusja pełna emocji została wywołana, ale dlatego, że mieszkańcy, a także historycy, którzy zabrali głos w naszej debacie, nie potrafili zrozumieć argumentacji dyrektora Guido.
Wczoraj Szewczyk miał zupełnie odmienne zdanie na ten temat: - Nie widzę problemu, aby napis odtworzyć - zapewnia. Też wczoraj do dyskusji włączyli się Ślązacy mieszkający w Niemczech.

Sebastian Wladarz ze Związku Federalnego Górnoślązaków w Niemczech, napisał nawet list otwarty do prezydent Zabrza, Małgorzaty Mańki-Szulik: "Do bogatej historii naszego regionu należą także czasy, kiedy Górny Śląsk leżał w granicach państwa niemieckiego. "Glück auf!" to hasło, którym przez 200 lat każdego dnia witały się setki tysięcy Górnoślązaków. Dlatego napis należy do historii tej sztolni, do historii Górnego Śląska. Pokażmy, że jest hasłem pojednania, a nie podziału. Pokażmy, że nie trzeba wstydzić się historii naszego regionu" - czytamy w nim.

- Kiedy przeczytałem w internecie pani artykuł, byłem w szoku - przyznaje Sebastian Wladarz. - Nie sądziłem, że po tylu latach pojednania i współdziałania Polski i Niemiec kawałek historii Zabrza można tak interpretować - mówi.

Glück auf to pozdrowienie, którego używali górnicy pracujący w dawnej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Dosłownie znaczy "Powodzenia!".

Pozdrowienie jest porównywalne ze śląskim górniczym pozdrowieniem "Szczęść Boże". Data 1791 to rok założenia w Zabrzu kopalni Królowa Luiza, z której między innymi transportowano węgiel korytarzami sztolni. Napis nie został uwzględniony w projekcie przebudowy sztolni. Ma się to jednak zmienić.

CZYTAJ KONIECZNIE: ZAMIESZANIE WOKÓŁ HISTORYCZNEGO NAPISU GLUCK AUF NAD WEJŚCIEM DO SZTOLNI W ZABRZU
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!