Ważne
  Państwo zapłaci składki za nianię

  Państwo zapłaci składki za nianię

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od soboty nianie mają wyjść z czarnej strefy. Czy to się uda?

  Od soboty nianie mają wyjść z czarnej strefy. Czy to się uda? ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  Od pierwszego października za nianie, które opiekują się dziećmi do trzeciego roku życia, państwo ma opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Takie rozwiązanie umożliwiła długo wyczekiwana tzw. ustawa żłobkowa, którą prezydent podpisał w lutym tego roku. Ma zachęcić do legalnego zatrudniania opiekunek do dzieci.
  Od soboty nianie mają wyjść z czarnej strefy. Czy to się uda?

  Od soboty nianie mają wyjść z czarnej strefy. Czy to się uda? ©Piotr Krzyżanowski/Polskapresse

  - Widzimy coraz większe zainteresowanie tą sprawą i rodziców, i samych niań - przyznaje Anna Sobańska-Waćko, rzeczniczka chorzowskiego oddziału ZUS.

  Ilu rodziców zdecyduje się zatrudnić nianię na nowych warunkach? Sobańska-Waćko na razie nie chce szacować.

  - Z każdym dniem osób zainteresowanych jest więcej, jednak o konkretnych liczbach będziemy mogli rozmawiać na początku listopada - dodaje rzeczniczka.


  Z opcji opłacania przez państwo ubezpieczeń dla niań mogą skorzystać wszyscy rodzice, którzy do opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia zatrudniają nianie. Jednak w dużej mierze taka możliwość ma pomóc w zalegalizowaniu pracy opiekunek, które w większości zatrudniane są na "czarno", co ogranicza ich prawo do emerytury.

  Rodzice, którzy zdecydują się zatrudnić nianię legalnie, muszą podpisać z nią tzw. umowę uaktywniającą i zgłosić to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zamian nie będą musieli płacić za nianię składek emerytalnych, rentowych, zdrowotnych i wypadkowych.

  Jeśli niania będzie zarabiać nie więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie w kraju (obecnie 1386 zł), w całości jej składki pokryje ZUS. Wtedy niezbędne dokumenty trzeba będzie w ZUS-ie złożyć tylko raz (ZUS DRA - deklaracja rozliczeniowa i ZUS RCA - imienny raport miesięczny składkowy). Stronami umowy uaktywniającej są rodzice lub rodzic samotnie wychowujący dziecko oraz niania.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama