Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transakcja stulecia! Kompania Węglowa kupi Karb za 24 568 365 zł

I. Makarska, Ł. Respondek
Arkadiusz Gola
Poniedziałkowa ugoda podpisana w Urzędzie Miejskim w Bytomiu daje mieszkańcom dzielnicy Karb nadzieję na lepsze jutro. Ale ani Kompania Węglowa, ani władze miasta nie mogą zapewnić, że dalszych szkód górniczych nie będzie. Poszkodowane osoby w takich wypadkach mogą się ubiegać o odszkodowanie.

Ostatecznie ustalone zapisy ugody potwierdzają, że w ciągu dwóch tygodni Kompania Węglowa wypłaci 24 568 365 zł, a ta suma która zostanie przeznaczona na budowę i remonty mieszkań. Ze względu na zagrożenie, jakie stanowią uszkodzone budynki, Kompania zobowiązała się do ich rozbiórki i zagospodarowania terenu. Miasto nie będzie wznosiło w tym miejscu żadnych obiektów. Zarząd Kompanii zdecydował też, że do 12 miesięcy wynajmie lokale przejściowe dla ewakuowanych mieszkańców, zameldowanych i mających prawo do zajmowanych lokali.

POZNAJ SZCZEGÓŁY TRANSAKCJI STULECIA W BYTOMIU. KAMPANIA ZAPŁACI 25 MLN ZŁ

Warunkiem jest zapewnienie przez miasto 50 mieszkań dla tych osób.

- Mieszkam jeszcze z czwórką dzieci w hotelu pracowniczym na Strzelców Bytomskich - przyznaje Iwona Wróbel, która straciła mieszkanie w wyniku szkód górniczych. Informację o porozumieniu przyjęła ze spokojem i nadzieją. - Myślę, że prawie 25 mln złotych, jakie miasto dostanie od Kompanii, powinno wystarczyć na remont i budowę nowych domów.

Swoje mieszkania przy ulicach Pocztowej i Technicznej opuściło już 401 ze 638 mieszkańców. - Budynki w Karbiu będą rozebrane po zakończonych ewakuacjach. Natomiast zagrożony teren poczeka na koniec eksploatacji. Potem stanie się terenem inwestycyjnym - mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia. Obecnie 35 proc. powierzchni Bytomia stanowią obszary pogórnicze.

Szkody występują w dzielnicach Bobrek, Rozbark, Dąbrowa Miejska czy Szombierki. Oprócz Karbia eksploatacja jest prowadzona też w śródmieściu. Planowana jest też w Michowicach.

ZOBACZ, JAK BĘDĄ MIESZKAĆ W NOWYM DOMU MIESZKAŃCY KARBIA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Szkody górnicze to zmora wielu śląskich miast, m.in. Rudy Śląskiej i Rybnika. Ale to w Bytomiu wydobycie zniszczyło najwięcej mieszkań. - Mamy informację, że dalsze wydobycie będzie prowadzone w kierunku Miechowic. Pod osiedlem, na którym mieszka kilka tysięcy ludzie, nie będzie się odbywało - tłumaczy Katarzyna Krzemińska, rzeczniczka bytomskiego magistratu.

- Nikt nie przypuszczał, że w Karbiu stanie się taki dramat - przyznaje Krzemińska.

Poza gminą o odszkodowania ubiega się w Bytomiu 40 właścicieli mieszkań własnościowych. Niezależnie od miejsca prowadzenia robót górniczych ,zastosowanie ma ustawa prawo geologiczne i górnicze, która nakłada na przedsiębiorcę odpowiedzialność "za zaistniałe szkody związane z prowadzoną działalnością eksploatacyjną". Sposób i tryb dochodzenia roszczeń jest również ściśle określony w tych przepisach.

POZNAJ SZCZEGÓŁY TRANSAKCJI STULECIA W BYTOMIU. KAMPANIA ZAPŁACI 25 MLN ZŁ

Sytuacja jest jasna i klarowna

Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej:

W przypadku wystąpienia zniszczeń spowodowanych szkodami górniczymi zgodnie z prawem można się ubiegać o odszkodowanie. Ludzie często korzystają z tej możliwości i zwykle wiedzą co mają robić. Rocznie wydajemy na ten cel we wszystkich naszych kopalniach 200 milionów złotych. Wszystkie niezbędne wnioski i dokumenty są dostępne na naszej stronie internetowej. Sytuacja w tej sprawie jest jasna i klarowna: są określone procedury, które należy rozpocząć od zgłoszenia, poprzez wizytę biegłych i ewentualną ugodę. Jeżeli nie udaje się do niej doprowadzić to kolejnym etapem jest wystąpienie na drogę sądową. Zwykle jednak kończy się na porozumieniu, a do sądu trafia zaledwie kilka spraw.Sprawa Karbia zgodnie z tym co powiedział prezydent Bytomia z naszej strony jest już definitywnie zamknięta.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Zobowiązaliśmy się też do rozbiórki tych domów, a miasto, zapewniło, że do 2026 roku, gdy skończy się umowa na eksploatację nie będzie wykorzystywać tych terenów. RES

Jeśli nie ugoda to sprawa w sądzie

Co w przypadku szkód górniczych?

W Departamencie Górnictwa Ministerstwa Gospodarki poinformowano nas, że w sprawach spornych o naprawienie zaistniałych szkód orzekają sądy powszechne. Ministerstwo Gospodarki nie ma możliwości bezpośredniej ingerencji w tryb usuwania szkód górniczych tym nie mniej przykłada dużą wagę do właściwego przestrzegania przepisów prawa w tym zakresie. Dochodzenie roszczeń związanych ze szkodami górniczymi powinno odbyć się na drodze postępowania ugodowego pomiędzy właściwym przedsiębiorcą, a osobą poszkodowaną. Zgodnie z przepisami Prawa geologicznego i górniczego sądowe dochodzenie roszczeń możliwe jest po wyczerpaniu postępowania ugodowego. Spółki węglowe posiadają w swojej strukturze organizacyjnej wyspecjalizowane jednostki, których zadaniem jest analiza i naprawa powstałych wskutek działalności górniczej szkód. Osoby, których nieruchomości zostały uszkodzone wskutek działalności górniczej, mogą dochodzić swoich roszczeń zgodnie z przyjętą procedurą.

Czy powinniśmy się bać kolejnych skutków wydobycia, skoro sytuacja w Karbiu zaskoczyła KW?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera