Górnicy fedrują w kopalni Murcki-Staszic pomimo zagrożenia...

  Górnicy fedrują w kopalni Murcki-Staszic pomimo zagrożenia metanowego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Ciągle ważą się losy wydobycia ze ściany 8b-S w pokładzie 510 w KWK "Murcki-Staszic". To jedna z najtrudniejszych ścian metanowych w całym górnictwie węgla kamiennego, a nie tylko w KHW SA, do której należy ta kopalnia.
  Pięciokrotnie zatrzymywano roboty eksploatacyjne na mocy decyzji dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Dwa razy nad organizacją robót górniczych, przewietrzaniem i jej odmetanowaniem debatowała Komisja do spraw Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych, działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym.

  26 września br. dyrektor OUG nakazał zatrzymać eksploatację ściany 8b-S z dwóch powodów: nagromadzenie metanu o zawartości większej niż 2 proc.
  (maksymalne stężenie 2,3) oraz braku wymaganej ilości pyłu kamiennego w zaporze przeciwwybuchowej. Była to już piąta decyzja zatrzymująca roboty od początku uruchomienia ściany (4 marca, 8 lipca, 24 sierpnia, 15 września, 26 września). Za każdym razem najważniejszym wskazaniem do zatrzymywania robot było wysokie stężenie metanu. Ścianę, od początku uruchomienia, kontrolowano aż 12 razy.

  NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH

  Trzykrotnie inspektorzy nie mogli przeprowadzić wszystkich czynności kontrolnych z powodu niebezpiecznych stężeń metanu (przekraczających dopuszczalne normy). Obecnie wydobycie jest prowadzone, ale kierownictwo nadzoru górniczego apeluje nie tylko do załogi Ruchu "Staszic" o szczególną ostrożność. Przy dużym zagrożeniu metanowym pracownik nie może popełniać błędów.

  - Od początku eksploatacji pokładu 510 ścianą 8b-S, czyli od 24 stycznia bieżącego roku, najtrudniejszym do opanowania w tym rejonie jest zagrożenie metanowe. Od stycznia do lipca odnotowano 2400 przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu, na łączny czas 28000 minut.

  Przekroczenia te wahały się od 2,5 do 5 procent. Wynikało to z wysokiej metanowości wentylacyjnej rejonu, o wartościach dochodzących do 32 m3CH4/min, a szczególnie w trakcie urabiania w ścianie, przy zastosowanym tam systemie przewietrzania sposobem na "U". Wdrażanie ustaleń kopalnianego zespołu ds. zagrożeń wentylacyjno - metanowych nie przyniosło oczekiwanych skutków w postaci obniżenia poziomu zagrożenia metanowego. Dlatego konieczne było wstrzymanie dalszej eksploatacji do czasu zastosowania dodatkowych działań profilaktycznych, zaopiniowanych przez Komisję ds. Atmosfery i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych - wyjaśnia Jerzy Kolasa, dyrektor OUG w Katowicach.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeżeli pojawi się realne zagrożenie to jestem pewna, że odpowiedzialne osoby podejmą właściwe decyzj

   ruda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 72

   jeżeli pojawi się realne zagrożenie to jestem pewna, że odpowiedzialne osoby podejmą właściwe decyzje

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama