Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy potęgą świata. Może 22., ale jednak potęgą

Sławomir Cichy
Czasy Gierka - Polska dziesiątą potęgą gospodarcząMały fiat, "gierkówka" i bloki z wielkiej płyty - tak żyło się w latach 70. minionego wieku
Czasy Gierka - Polska dziesiątą potęgą gospodarcząMały fiat, "gierkówka" i bloki z wielkiej płyty - tak żyło się w latach 70. minionego wieku Władysław Morawski
Pewnie czytając tytuł tego tekstu, zrywacie boki ze śmiechu, a bardziej powściągliwi w wyrażaniu uczuć przecierają oczy ze zdumienia. A jeśli dodamy, że Polska wyprzedziła w rankingu "potęgi państw" Holandię, to grono ubawionych do łez być może jeszcze się powiększy.

O publikację zestawienia światowych potęg pokusiło się Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, stosując metodologię badań prof. Mirosława Sułka z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Analizie poddano państwa członkowskie ONZ w latach 2000-2010. Obliczenia zostały dokonane na podstawie ogólnodostępnych informacji, zawartych w takich bazach danych jak CIA - The World Factbook czy World Economic Outlook Database Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Prof. Sułek wyróżnia dwa rodzaje potęgi państwa - potęgę ogólną, odnoszącą się do działalności całej ludności, oraz potęgę wojskową, związaną z działalnością sił zbrojnych, tworzoną przez liczebność armii oraz jej uzbrojenie i wyszkolenie.

Co ciekawe, George Friedman - amerykański politolog, założyciel i szef jednej z najbardziej prestiżowych agencji prognoz geopolitycznych Stratfor - od dwóch lat przekonuje, że Polska w tym wieku wyrośnie na potęgę gospodarczą. Ten pogląd zyskuje coraz większe grono zwolenników wśród ekonomistów i tylko sami Polacy nie potrafią w to uwierzyć, mając świeżo w pamięci sen o potędze sprzed trzydziestu lat, kiedy w myśl hasła przewodniego PZPR "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej".

Dodajmy - wtedy propagandowo byliśmy dziesiątą potęgą gospodarczą świata. Tymczasem według danych Eurostatu, czyli "GUS-u UE", już w 2009 roku byliśmy 8. gospodarką kontynentu i 18. na świecie. Gdzie na tym tle jest wkład województwa śląskiego?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Okazuje się że ok. 16-18 procent PKB wypracowuje się w naszym regionie. To bezkonkurencyjny wynik w skali kraju. Żadne województwo, ani mazowieckie, ani Dolny Śląsk czy Wielkopolska, nie może się z nim równać. Potęga to my!

USA numerem 1

Potęgę państw liczy się w specjalnych jednostkach tzw. mirach, gdzie 1 mir to sumaryczna "potęga" całego świata.

Zgodnie z wynikami badania, największą potęgą świata pozostają Stany Zjednoczone, dysponujące "potęgą" sięgającą 146 milimirów (mM). Na drugim miejscu są przekraczające 110 mM Chiny. "Potęga" kolejnych państw z pierwszej dziesiątki rankingu - Japonii, Indii, Brazylii, Rosji, Niemiec, Francji, Kanady, Wielkiej Brytanii - zawiera się pomiędzy 45 a 15 mM. Polska w tym zestawieniu jest na 22. miejscu tuż za RPA, a przed Holandią.

Oto niektóre z ponad 30 czynników budujących "potęgę" państwa: poziom zaawansowania technologicznego, zdolność do obrony, PKB i przełożenie go na mieszkańca, wielkość armii, liczba ludności, posiadanie broni jądrowej, wielkość państwa, język i kultura, waluta, bogactwa naturalne, położenie, inwestycje.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wyniki rankingu nie są dla mnie zaskoczeniem

Rozmowa z ekonomistą prof. Andrzejem Barczakiem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Uśmiecha się pan słysząc o światowej potędze Polski?
Pewno pana zaskoczę, ale wcale nie. Powiem więcej, 22. pozycja naszego kraju jest efektem analizy wielowymiarowej, w której się specjalizuję. W zależności od przyjętych kryteriów, zawsze mieścimy się w granicach 20.-25. miejsca. Wynik EODM nie jest więc niczym nowym ani odkrywczym w świecie ekonomii.

Czy ranking potęg świata można porównywać z miejscem wśród potęg ekonomicznych?
Kryteria ekonomiczne mieszczą się wśród kryteriów badania potęgi państwa, ale nie są jedynymi. Gdyby tylko one były brane pod uwagę, nasze miejsce byłoby jeszcze wyższe.

Chyba nie chce mi pan powiedzieć, że jesteśmy dziesiątą potęgą gospodarczą świata. Słyszałem to trzydzieści lat temu w erze propagandy sukcesu Edwarda Gierka.
To rzeczywiście była propaganda. Brano pod uwagę tylko współczynniki określające pozycję wśród państw Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Proszę pamiętać, że lata siedemdziesiąte to silny rozwój przemysłu hutniczego i wydobywczego. Nie tylko węgla, ale i siarki. Dziś możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Polska jest w okolicy 20. miejsca na mapie gospodarczej świata, a co szósta złotówka budująca jej pozycję pochodzi z naszego regionu.

W jakich dziedzinach, Twoim zdaniem, jesteśmy światowym liderem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!