W Częstochowie będzie Karta Turysty. Ma zatrzymać na dłużej...

  W Częstochowie będzie Karta Turysty. Ma zatrzymać na dłużej gości miasta

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak zrobić z pielgrzyma turystę zostającego na dłużej

  Jak zrobić z pielgrzyma turystę zostającego na dłużej ©Janusz Strzelczyk

  Częstochowa i Jura - wszyscy wiedzą, mało zna, niewielu bywa - takie m.in. hasło można było przeczytać wczoraj w częstochowskim ratuszu. W naszym mieście odbywała się konferencja z okazji Światowego Dnia Turystyki.
  Jak zrobić z pielgrzyma turystę zostającego na dłużej

  Jak zrobić z pielgrzyma turystę zostającego na dłużej ©Janusz Strzelczyk

  Uczestnicy zastanawiali się, jak zrobić z pielgrzyma turystę, który zostanie w Częstochowie dłużej niż dzień i da zarobić miastu. Skarżyli się, że nie zawsze mają wsparcie w samorządzie lokalnym.- Pielgrzymi chętnie by do nas wrócili - twierdzi Barbara Kozieł, właścicielka biura podróży w Częstochowie. - Przychodzą do naszego biura, pytają o folder o Częstochowie, a ja nie mam. Przywiozłam sobie jeden, bardzo dobry, ale z targów turystycznych w Berlinie. Kiedy chciałam dostać foldery w Urzędzie Miasta, usłyszałam, że mogę je kupić. Przecież nie chcę reklamować swojego biura, ale miasto.

  Aby pielgrzym był turystą, musi mieć ofertę zachęcającą go do pozostania w mieście.

  Według władzy oferta jest: prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk długo wyliczał atrakcje Częstochowy - od muzeów do parku miniatur sakralnych. Ale sama propozycja zwiedzania to za mało. Potrzebne są jeszcze dodatkowe zachęty, np. Karta Turysty z bonusami cenowymi.

  - Pracujemy nad Kartą Turysty w Częstochowie - mówi Aleksander Wierny, zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w magistracie. - Chcielibyśmy, aby można z niej było korzystać już w przyszłym roku.

  Taką kartę ma Kraków. Pod Wawelem dwu- lub trzydniowa Karta upoważnia posiadacza do bezpłatnych przejazdów w autobusach i tramwajach miejskich oraz do bezpłatnych wstępów do 30 muzeów krakowskich. Karta zapewnia poruszanie się środkami komunikacji miejskiej zarówno w dzień, jak i w nocy. Oferta krakowskich muzeów jest bardzo bogata i różnorodna, niektóre z nich posiadają unikalne zbiory sztuki.

  Posiadacze Karty mogą ponadto skorzystać z systemu rabatów w wybranych restauracjach i sklepach oraz na wycieczki lokalne. Karta dwudniowa kosztuje 50 zł, trzydniowa 65 zł.
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama