Chcemy mieć ciepło, ale nie chcemy za nie więcej płacić

  Chcemy mieć ciepło, ale nie chcemy za nie więcej płacić

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chcemy mieć ciepło, ale nie chcemy za nie więcej płacić

  ©arc. PP

  W kalendarzu już jesień, ale za oknem lato i tak będzie przynajmniej do końca tego tygodnia. W południe temperatura w naszym regionie nie powinna spadać poniżej 20 stopni Celsjusza. Nocą jednak będzie już chłodno i dlatego coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych rozpoczyna sezon grzewczy.
  Chcemy mieć ciepło, ale nie chcemy za nie więcej płacić

  ©arc. PP

  Od kilku dni ciepłe kaloryfery mają m.in. lokatorzy części bloków w Siemianowicach Śląskich i Rybniku.

  Początek nowego sezonu grzewczego to również pora rozliczeń za minione 12 miesięcy. Lokatorzy mogą się wówczas przekonać, czy w tym czasie udało im się wygenerować jakieś oszczędności. A oszczędzać warto, gdyż z danych Urzędu Regulacji Energetyki (to właśnie on zatwierdza stawki z ciepło) wynika, że ceny za centralne ogrzewanie między rokiem 2002 a 2010 wzrosły o 30 procent.


  W odpowiedzi lokatorzy zaczęli coraz częściej przykręcać zawory swych kaloryferów, a zarządcy budynków inwestować w ich termomodernizację, wymianę okien, drzwi, dachów i oraz instalacji. W efekcie średnie zapotrzebowanie na ciepło w skali kraju malało co roku o 3 procent. Potwierdza to inż. Jerzy Rożek z Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

  - Dziś bierzemy od dostawców ciepła połowę tego, co braliśmy 15 lat temu - ocenia Rożek i dodaje, że gdyby obecnie ktoś chciał ogrzewać mieszkanie w taki sposób jak dwie dekady temu, to musiałby zapłacić 6-8 tysięcy zł. W pogoni za oszczędnością część lokatorów wykracza jednak poza zdrowy rozsądek. Podobnie zresztą zachowują się niektórzy lokatorzy mieszkań z ogrzewaniem elektrycznym.

  - Wyłączyłem zimą instalację. Miałem w domu po 12-15 stopni Celsjusza i tuliłem się do ściany, bo sąsiedzi grzali - mówi Tomek z Rudy Śląskiej.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama