W Sosnowcu podpisano "Porozumienie dla Zagłębia"

  W Sosnowcu podpisano "Porozumienie dla Zagłębia"

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Porozumienie dla Zagłębia podpisali w środę w Sosnowcu m.in. lokalni lewicowi kandydaci do Sejmu i Senatu oraz samorządowcy. Przedstawiciele innych opcji politycznych, m.in. PO, do przedsięwzięcia podchodzą na ogół ostrożnie.
  Inicjatorem Porozumienia jest kandydujący z pierwszego miejsca listy SLD w Sosnowcu skarbnik tej partii Kazimierz Karolczak. Dokument - prócz niego - podpisali w środę m.in. prezydenci Sosnowca Kazimierz Górski i Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza, kandydat SLD do Senatu z Sosnowca Piotr Hałasik i startująca do Sejmu z listy Sojuszu kandydatka Partii Kobiet Magdalena Konus.

  Sam Karolczak mówił w środę, że do Porozumienia zaprosił przedstawicieli wszystkich opcji politycznych.
  - W tej chwili w polityce zagłębiowskiej jest to jedyny konkret, jedyna inicjatywa, która w założeniu miałaby łączyć polityków wszystkich opcji. Zależy nam na pełnej reprezentacji, bo razem możemy więcej, a ten region może na tym skorzystać - przekonywał.

  Skarbnik SLD zaznaczył też, że zależy mu na włączeniu do porozumienia szerokiego grona samorządowców i przedstawicieli nauki, kultury i biznesu. - Zagłębie jest w pewien sposób pomijane w podziale środków unijnych, w inwestycjach wojewódzkich i rządowych. Chcielibyśmy powalczyć, by jednak Zagłębie dostało to, na co zasługuje. Największym problemem są tutaj miejsca pracy i to jest głównym celem - argumentował.

  Pytany, czy czas po wyborach nie byłby lepszym momentem na ogłoszenie Porozumienia, Karolczak wskazał, że długo wahał się w tej sprawie, uznał jednak, że "nigdy nie będzie dobrego momentu". Przyznał, że przedstawiciele innych partii mogą próbować dopatrywać się w jego inicjatywie "pewnej instrumentalności", jednak ma nadzieję, że po wyborach ta obawa rozwieje się.

  Inicjatywę Karolczaka skrytykował, jako "polityczną - partii, która traci w sondażach", szef sosnowieckiej rady miejskiej, Arkadiusz Chęciński z PO. W rozmowie z zaznaczył on, że sam - mimo istotnej funkcji w lokalnym samorządzie - zaproszenia do Porozumienia od polityka SLD nie dostał.

  - Dla mnie to ewidentnie granie na zagłębiowskich uczuciach - wskazał Chęciński, który nie startuje w wyborach parlamentarnych. Przypomniał, że przed dwoma tygodniami b. radny woj. śląskiego z ramienia PO, Piotr Zarzycki, rozpoczął tworzenie mającego zajmować się sprawami regionu apolitycznego stowarzyszenia "Zagłębiacy".

  - Są tam ludzie z różnych opcji: i z lewicy i z prawicy, a dopiero po wyborach chcieliśmy zaprosić również osoby, które dostaną się do parlamentu - wyjaśnił Chęciński. - Ta inicjatywa - jak wynika z tego co mówi pan Karolczak i pan Hałasik - zaognia podział między Śląskiem i Zagłębiem - dodał.

  Przeważnie sceptycznie o Porozumieniu wyrażali się też cytowani przez regionalną prasę posłowie innych ugrupowań. Wojciech Saługa z PO mówił na łamach "Dziennika Zachodniego", że może dyskutować o problemach w Zagłębia - lecz w innej formie, a Joanna Kluzik-Rostkowska (PO) zapowiedziała powołanie po wyborach zespołu parlamentarnego dla całego woj. śląskiego. Za dobry - o ile nie ma służyć tylko "autopromocji" - uznała pomysł Karolczaka posłanka PiS Ewa Malik.

  W Porozumieniu zapisano m.in., że sygnatariusze popierają utworzenie sejmowego zespołu na rzecz Zagłębia, deklarują poparcie dla projektów prorozwojowych, chcą też reaktywacji rady parlamentarno-samorządowej. Wśród szczegółowych celów dokumentu wymieniono m.in. postulaty wydłużenia do Zagłębia powstającej obecnie w śląskich miastach Drogowej Trasy Średnicowej oraz wspierania działań zagospodarowujących potencjał Euroterminalu w Sławkowie - miejsca, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy.

  Prócz tego przewidziano współdziałanie na "rzecz wyrównania dysproporcji" środków "przydzielanych przez samorząd woj. śląskiego dla subregionów" - szczególnie Zagłębia Dąbrowskiego, wsparcie samorządów w inwestycjach i tworzeniu nowych miejsc pracy, obronę odrębności kulturowej Zagłębia i promowanie mieszkańców w działalności publicznej.

  Porozumienie ma doprowadzić również do utworzenia fundacji pomagającej finansowo i promującej młodych zdolnych mieszkańców Zagłębia. PAP

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha jo już widza porozumienie dla zagłębia,afiszowane przez lewica to bydziecie mić zagłymbioki

   wardemor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   wesoło co tydzień parada równosci ,kolorowe autobusy nafaszerowane zbokolami z ca.ły europy oczywiscie na czele z szefowstwem i. nawet na srodkach antykoncepcyjnych niy zarobicie bo 2 chopow jak...rozwiń całość

   wesoło co tydzień parada równosci ,kolorowe autobusy nafaszerowane zbokolami z ca.ły europy oczywiscie na czele z szefowstwem i. nawet na srodkach antykoncepcyjnych niy zarobicie bo 2 chopow jak sie du....y to nawet,w ciąża niy moge zajśczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   subregion

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

   co to za dziwoląg ,-subregion Czerwono-Zagłębiowski, jaka to niby odrębność kulturowa jaśnie-państwa gorolskiego. Jakie to niby środki EU nie docierają do tego sztucznego tworu, to najpierw...rozwiń całość

   co to za dziwoląg ,-subregion Czerwono-Zagłębiowski, jaka to niby odrębność kulturowa jaśnie-państwa gorolskiego. Jakie to niby środki EU nie docierają do tego sztucznego tworu, to najpierw Sosnowiec musi mieć swoje pieniądze ,złożyć w nioski o dotację z EU ,a potem lamentować że ich się nie dostało. To są jakieś chore dążenia , jak im nie po drodze z woj. Śląskim i Ślązakami ,to proszę ,zróbcie sobie swoje woj. Czerwono-Zagłębiowskie z granicą powiatu na Brynicy i Przemszy i wszyscy będą szczęśliwi długo żyć osobno , Kulturowo odrębnie jak wam tak na tym zależy, ale potem jak już Śląsk będzie miał Autonomię , to na kolanach nie przychodźcie do nas . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Goń się volksdojczu !

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

   Żal doope ściska że Zagłębie opluwane przez lata z drugiej strony Brynicy głowę podnosi?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Główka gorola

   Jo Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 12

   Co ty pieprzysz ,przeca to wy łod wojny sie roztopiyżocie tu na Urzędach w Katowicach ,a robić łod woz to niy mo kto, bo do roboty to mocie dwie lewe rynce, a dupa to dopiyro wy bydziecie ściskać...rozwiń całość

   Co ty pieprzysz ,przeca to wy łod wojny sie roztopiyżocie tu na Urzędach w Katowicach ,a robić łod woz to niy mo kto, bo do roboty to mocie dwie lewe rynce, a dupa to dopiyro wy bydziecie ściskać jak ogłoszymy Autonomia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jo już wom tyla razy pisoł gorole że niy pisze sie volksdojcz ,FOLSDOJCZ,folkstojcz.tylko

   adler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   VOLKSDEUTSCHE.no ponoć uważocie sie za inteligentno i wykształcono rasa ,a woły z wos są do potęgi nieuki jedne

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama