Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturę sprawdzą wirtualnie

Katarzyna Domagała
Mikołaj Suchan
Budynek Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie zamienił się w tym tygodniu w sale lekcyjne. Do piątku przewinie się przez nią 60 egzaminatorów ze wszystkich ośmiu Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w Polsce.

Uczą się nowego sposobu sprawdzania arkuszy egzaminacyjnych ze wszystkich poziomów nauczania. Sześciu ekspertów z Wielkiej Brytanii uczy ich obsługi aplikacji, do nowatorskiego programu oceniania egzaminów na ekranie monitora. Chodzi o nowy projekt "Przygotowanie systemu informatycznego do e-oceniania".

- W listopadzie planujemy pilotażowe uruchomienie nowej technologii a to duże wyzwanie - mówi Jadwiga Brzdąk wicedyrektorka OKE w Jaworznie oraz członkini zespołu wdrożeniowego projekt.

WSZYSTKO O TEGOROCZNEJ MATURZE

Z Wielkiej Brytanii do Jaworzna przyjechali przedstawiciele firmy RM Education, która zaprojektowała nowe rozwiązania. Egzaminatorzy zamiast każdy test z osobna na papierze, będą sprawdzać ich skany na ekranie monitora. Takie rozwiązania z powodzeniem od lat wykorzystywane są w wielu krajach. - Egzaminatorzy nauczą się posługiwać aplikacją scoris na różnych poziomach - mówi Brzdąk i dodaje, że dzięki temu proces oceniania przeniesie się w wirtualny świat. Dla ucznia oznacza to jeszcze większą anonimowość, bowiem egzaminator na ekranie będzie widział wyłącznie odpowiedzi ucznia bez jego danych. Do tego zniknie konieczność przewożenia prac egzaminacyjnych ze szkoły do ośrodka oceniania, dalej do komisji i ewentualnie archiwum. Będą pokonywały tylko jedną trasę ze szkoły do centrum skanowania.

- Nowa technologia podniesie jakość oceniania, bowiem egzaminatorzy będą mogli specjalizować się w ocenianiu wybranych zadań a nie całych prace - wyjaśnia wicedyrektor.

Podczas szkolenia są wykorzystane zeskanowane i przeniesione na ekran monitora prace egzaminacyjne z próbnego egzaminu gimnazjalnego z matematyki i języka polskiego oraz sprawdzianu i egzaminu maturalnego z matematyki z zastosowaniem arkuszy z 2010 roku.

- Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku jeden z egzaminów zostanie sprawdzony w całości w nowej technologii - dodaje Brzdąk.

Koszt całego przedsięwzięcia to ok. 6 mln zł z czego część to środki z Unii Europejskiej.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!