W Rybniku startuje dziś wielki kongres całej Europy

  W Rybniku startuje dziś wielki kongres całej Europy

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W środę wolontariusze przygotowywali materiały dla gości

  W środę wolontariusze przygotowywali materiały dla gości ©Aleksandr Król

  Naszym śląskim żurem na żeberkach z boczkiem i grzybami, a także m.in. schabem po sztygarsku, duszonym w mieszance warzyw, oraz śląskimi kluskami i kapustą ugoszczą w Rybniku ponad 300 zagranicznych gości Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, który dziś startuje w mieście.
  W środę wolontariusze przygotowywali materiały dla gości

  W środę wolontariusze przygotowywali materiały dla gości ©Aleksandr Król

  Menu jutrzejszej, uroczystej kolacji, podczas której uczczony zostanie jubileusz 50-lecia współpracy Rybnika i francuskiego Saint Vallier jest gotowe od dawna. Zresztą tak jak cały Rybnik, który po raz kolejny w tym roku podejmuje olbrzymie wyzwanie, jak żadne inne miasto w Polsce.

  MIASTA PARTNERSKIE TO FIKCJA? PRZECZYTAJ RAPORT


  - Poradzimy sobie, bo zdobyliśmy doświadczenie przygotowując się do koncertu Bryana Adamsa - żartuje Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Bo gości będzie teraz mniej, ale prezydenci, samorządowcy, po prostu VIP-y miast Starego Kontynentu to nie fani rocka w czarnych kurtkach. Trzeba było dla nich odświeżyć hotelowe pokoje, zadbać o transport z lotnisk w Balicach i Pyrzowicach, i wreszcie przyciąć trawę na skwerach. Bo wspomnienie Rybnika zabiorą ze sobą w świat!

  - W hotelu Olimpia będą nocowali m.in. Francuzi, Niemcy i Belgowie. Zajmą wszystkie 55 pokoi. Część odmalowaliśmy specjalnie z myślą o gościach kongresu - przyznaje Jarosław Sikora, prezes spółki miejskiej Hossa, która prowadzi dwa hotele w Rybniku. - Olimpia jest trzygwiazdkowa, ma wyższy standard. W Arenie zakwaterowana zostanie obsługa techniczna - dodaje. Uczestnicy kongresu sami mogli sobie wybrać hotel. Wielu postawiło na Katowice i Gliwice. Stąd do Rybnika dziennie dowozić będą ich specjalnie wynajęte na czas kongresu… limuzyny i ekskluzywne autokary.

  - Goście będą wożeni przez 3 limuzyny, 8 busów i minibusów oraz 9 autobusów - zdradza Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu. By VIP-y z Europy mogły na bieżąco kontaktować się ze swoimi rodzinami i współpracownikami, którzy będą oczekiwać na wieści z dalekiego Rybnika, w nadajniki Wi-Fi, umożliwiające dostęp do internetu, uzbrojono Teatr Ziemi Rybnickiej, w którym będą odbywały się spotkania. - Zamontowaliśmy dziesięć takich nadajników - mówi Marek Krupa, zastępca dyrektora Rybnickiego Centrum Kultury. W stan gotowości postawiono też służby mundurowe. - To jest innego rodzaju impreza niż koncert Bryana Adamsa. Nie będzie korków, bo uczestnicy kongresu będą wożeni autokarami. Ale przyznaję, ściągnęliśmy do miasta dodatkowe oddziały prewencji - mówi Aleksandra Nowara z rybnickiej policji.

  Bawmy się!

  Organizatorzy kongresu przygotowali też sporo atrakcji dla mieszkańców.

  Dziś o godzinie 18.45 dla uczczenia 60. rocznicy powstania CEMR, czyli Rady Gmin i Regionów Europy, sprzed Rybnickiego Centrum Kultury wypuszczonych zostanie kilka tysięcy kolorowych balonów. Do soboty na schodach teatru otwarta będzie Aleja Obywatelska, ze stoiskami informacyjnymi oraz kulinarnymi, gdzie będzie można spróbować regionalnych potraw.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama