Czy Janusz Palikot okaże się języczkiem u wagi?

  Czy Janusz Palikot okaże się języczkiem u wagi?

  Kamil Durczok

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy Janusz Palikot okaże się języczkiem u wagi?
  Jeśli coś - poza tym, kto wygra - naprawdę frapuje w tych wyborach, to jest to wynik Palikota. Kolejne sondaże, jeśli im ufać, przynoszą coraz lepsze wyniki jego partii. Ostatnie mówią wręcz o wyniku równym SLD i lepszym od PSL. Pytanie, czy tak zostanie, jest o tyle zasadne, że co prawda Palikot jest jak Doda i wszyscy go znają, ale jego ludzi już nie. Ci są jak muzycy z zespołu królowej - niewielu ich rozpoznaje, a już prawie nikt nie jest ciekaw, co sami potrafią zagrać, bo wszyscy przychodzą posłuchać Dody.
  Czy Janusz Palikot okaże się języczkiem u wagi?
  Pytanie więc, czy Palikot jest dla wyborców tak silną marką i gwarancją, że oddadzą swoje głosy w ciemno? Często na ludzi, których nie znają i po których nie wiadomo, czego się spodziewać. Dziś poważnym zadaniem, które stoi przed mediami, jest prześwietlenie kandydatów zebranych pod sztandarem nowoczesnego państwa. Czy się to liderowi podoba, czy nie. Informacje o tym, czy ktoś ma na koncie wyrok, odsiadkę czy konflikt z prawem, wyborcom się zwyczajnie należą.


  Zwłaszcza że oburzenie Janusza Palikota po pytaniach o pana skazanego za pobicie kogoś kijem bejsbolowym jest najpewniej czysto teatralne. W końcu z lubością podnosił dziesiątki razy argument o pełnej sądowych spraw i rozpraw politycznej drodze Andrzeja Leppera. Dostaje więc tym samym kijem, którego wcześniej używał.

  Frapujące, skąd się bierze ten rosnący, na razie sondażowo, elektorat eksposła z Lublina. Najprościej powiedzieć, że z SLD, bo to Palikot w ostatnich tygodniach najwięcej zyskał, a Napieralski najbardziej stracił. Ale to chyba zbyt proste tłumaczenie. Traci też trochę Platforma, traci PSL. Partia Palikota byłaby piątym ugrupowaniem w Sejmie, zatem i grupa dotąd niezdecydowanych zobaczyła być może swojego reprezentanta.

  Odpowiedź dziś jest wielce ryzykowna. Podobnie jak ta na pytanie, ile z tego sondażowego triumfu Palikot dowiezie do 9 października. Na końcu za kotarę wchodzi wyborca, który ma świadomość wagi swojego głosu. I widząc nic nikomu niemówiące nazwisko, nawet pod szyldem powszechnie znanego Palikota, może nie chcieć marnować głosu i oddać go na pewniaka.

  Właśnie ta chwila wahania za kotarą może być kluczowa dla wyborów. Sam Palikot, nawet jeśli wejdzie do Sejmu, na pewno nie będzie w nim dyrygentem. Ale może się okazać solistą odgrywającym rolę języczka u wagi. Głosy, które zdobędzie, mogą się okazać kluczowe przy tworzeniu nowej koalicji rządzącej. Bo kto ma gwarancję, że PO i PSL zdobędą ich tyle, by znów móc samodzielnie rządzić? Być może będą potrzebowały małej przystawki, by dopełnić koalicję - i w tej roli Palikot może odegrać kluczową rolę.

  Ale nie można wykluczyć też innego scenariusza. Palikot odbiera głosy SLD, ale też odszczypuje 2 proc. PO - i w ten sposób 9 października korki od szampanów strzelają w sztabie PiS. Wtedy układanki koalicyjne będą dużo trudniejsze i prowadzić będą pewnie ku jednemu: kolejnym wyborom. Tyle że w tych wyborach Palikot pewnie by już przepadł. My o tym wiemy, on też. Zagadek związanych z nim więc sporo. Na ich rozwiązanie mamy jeszcze ponad tydzień.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikot

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   W palikocie cała nadzieja , trzeba pogonic to kolesiostwo i zeby nie chodzili do księdza zeby ich poparł

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bodzie Palikot niektórych?

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   Wiemy, Kamilu, że nie szalejesz za Palikotem, co wyraźnie dało się odczuć podczas ostatniego z nim wywiadu z panią Pochanke. Ta "koza" próbowała "wysadzić Palikota z siodła" i domyślam się, na...rozwiń całość

   Wiemy, Kamilu, że nie szalejesz za Palikotem, co wyraźnie dało się odczuć podczas ostatniego z nim wywiadu z panią Pochanke. Ta "koza" próbowała "wysadzić Palikota z siodła" i domyślam się, na twoje, jej szefa polecenie. Raczej jej się to nie udało, ale udało się nam widzom, wielu was, szubrawców i waszą fałszywą grę, zdemaskowaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikot języczkiem? Nie z penisem ma szanse!

   Mark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   Biedroń - gej, Nowicka - wspierająca skrobanki / aborcje/, i Palikot z artefaktem - penisem. Doborowe towarzystwo! Nowe w Sejmie RP. O tym marzy Durczok propagując swym artykułem Palikota? Śląski...rozwiń całość

   Biedroń - gej, Nowicka - wspierająca skrobanki / aborcje/, i Palikot z artefaktem - penisem. Doborowe towarzystwo! Nowe w Sejmie RP. O tym marzy Durczok propagując swym artykułem Palikota? Śląski Vip boi się o swoją kasę i robi co może z Lisami, Paradowską, Kolendą-Zalewską, Żakowskim, najsztubami, aby broń Boże nie PiS.Przyjrzeli by się koncernowi M.Waltera / Święczkowski / i być może biznes przestał by się kręcić.Milionowe fortuny dziennikarskich "vipów" sprowadzono by do zera.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikot, ze swa niesamowita energia, obudzi uspiony Sejm i zmusi do zmian ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 4

   ... W Niemczech nagle wzrasata znaczenie - nowej - partii PIRATEN - sa juz w jednym parlamencie Landu,
   oraz ZIELONYCH, ktorzy tez wyrosli z buntu mlodych.
   W Polsce obecny system partyjny i...rozwiń całość

   ... W Niemczech nagle wzrasata znaczenie - nowej - partii PIRATEN - sa juz w jednym parlamencie Landu,
   oraz ZIELONYCH, ktorzy tez wyrosli z buntu mlodych.
   W Polsce obecny system partyjny i centralistyczne zarzadzanie krajem staly sie hamulcem rozwoju.
   EURO(-land) jest w kryzysie, a zlotowka w jeszcze wiekszym,
   ale ludzie ciagle slysza o sukcesie gospodarczym.

   Palikot - ruszy ciezkie dupska, tych ktorzy niezmiennie od 22 lat grzeja lawy sejmowe.
   Dla G.Slaska Palikot jest nadzieja,
   bo PO to pompowanie inwestycji w Gdansk i Wroclaw,
   a PiS - to ukryta opcja antyslaska.
   Rzady PO, lub PiS-u, to gwarancja marazmu, zastoju i dalszej degradacji znaczenia G.Slaska

   Dla Slaska dobre byloby zaistnienie Palikota w Sejmie i rozwoj RAS - Gorzelika - to daje przynajmniej nadzieje,
   a PO i PiS to gwarancja beznadzieizwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może też zostać arbitrem

   Ceneo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

   Sytuacja w polskim systemie politycznym, a precyzyjnie partyjnym powoduje, że Ruch Palikota urasta do rangi arbitra polskiej sceny politycznej. Dosłownie i pozornie.
   Dosłownie, ponieważ może się...rozwiń całość

   Sytuacja w polskim systemie politycznym, a precyzyjnie partyjnym powoduje, że Ruch Palikota urasta do rangi arbitra polskiej sceny politycznej. Dosłownie i pozornie.
   Dosłownie, ponieważ może się okazać że bez poparcia sejmowego Ruchu nie da się stworzyć koalicji rządowej.
   Pozornie, bo ze względu na słabą zdolność koalicyjną PiS u [praktycznie tylko z PSL], szansą Ruchu jest tylko
   pyrrusowe zwycięstwo Platformy [słaba większość wymagająca stworzenia koalicji, przy równoczesnym słabym wyniku PSL].
   Moim zdaniem następny Sejm okaże się nietrwały i niezbędne będą przedterminowe wybory, które w naturalny sposób będą faworyzować Palikota, pod warunkiem wszakże,że dopracuje program.
   Bez wątpienia Ruch Palikota, to detonator polskiej partiokracji. I dobrze.
   Szerzej na temat partiokracji i jej patologii w Polsce na:

   frankofil-francja-przedew-wszystkim.blogspot.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palikot

   Pajacofil umiarkowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Już w tytule jest drobna , acz zasadnicza niedoróbka/różnica . Chyba autorowi chodziło :
   Janusz Palikot języczkiem u w a g i n y ( tylko czyjej ? ) . I znów zecer nawalił .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybory

   szaraczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

   Każdy kiedyś zaczyna. Każda znana osoba była kiedyś nieznana. Panie Kamilu, co panu przeszkadza zapoznać się z życiorysami kandydatów w swoim okręgu? Ja wiem, że dla mediów utrzymujące się...rozwiń całość

   Każdy kiedyś zaczyna. Każda znana osoba była kiedyś nieznana. Panie Kamilu, co panu przeszkadza zapoznać się z życiorysami kandydatów w swoim okręgu? Ja wiem, że dla mediów utrzymujące się polityczne status quo jest wygodne - wszyscy znają wszystkich, mają do siebie kontakty, wiedzą kogo i gdzie zapraszać i czego się spodziewać. A tu wpada taki Palikot i bruździ, ojej jak ja wam prawie współczuję.

   Okupujące nasz parlament różnej maści indywidua są mi aż zbyt dobrze znani. Te same twarze od 20 lat. I te same problemy, dalej nierozwiązane. Jakbym ja 20 lat brał pieniądze ludzi i nie byłbym w stanie rozwiązać ich problemów, to bym się ze wstydu nie pokazywał i zrezygnował. A ci ludzie bez honoru dalej pielgrzymują do mediów i są wielce zadowoleni z pobytu w swoim sosie.

   Halo! Drodzy wybrańcy Narodu! To nie dożywotnia funkcja, jesteście zatrudnieni na ograniczony czas, żeby SŁUŻYĆ społeczeństwu i jak najwydajniej prowadzić to państwo ku lepszemu. Nie wychodzi wam, to was zmienimy - ku przestrodze tych co symulują od lat, a na wszystko co trudne wypowiadają polityczny odpowiednik: "To się nie da, panie kierowniku." "Czemu?" "Bo trzeba by to zrobić i się urobić.". zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   palikot

   niepal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Palikot jest jak Niesiołowski (szalenie sie lubią - jak podaje w swojej książce). Palikot przeraża swoją NIESTAŁOŚCIĄ , ZMIENNOŚCIĄ POGLĄDÓW, łatwością kierowania obelg, obrażania,...rozwiń całość

   Palikot jest jak Niesiołowski (szalenie sie lubią - jak podaje w swojej książce). Palikot przeraża swoją NIESTAŁOŚCIĄ , ZMIENNOŚCIĄ POGLĄDÓW, łatwością kierowania obelg, obrażania, interesownością, krętactwem. Gloryfikował kler, wydawał pismo super-katolickie. Wpłacał pieniądze przez podstawione osoby - studentów - na kampanie Tuska. Po czym WYPIERAŁ sie tego. Jako sponsor był w PO w ścisłym zarządzie, był szefem komisji Przyjazne Państwo, która miała poprawić funkcjonowanie obywateli. NIE zrobił NIC. Hulał po restauracjach i pił (sam to podaje w swojej książce). BRAŁ pieniądze PODATNIKÓW> Prowadził kampanie obrażania (Kaczyńscy, inni). Sam będąc byłym alkoholikiem i narkomanem (sam to potwierdził) zarzucał alkoholizm prez. Kaczyńskiemu.
   Kręcąc - za grosze - wziął państwowy POLMOS. Duzo w swoim czasie pisało o tym NIE.
   Jest typem Stokłosy. Czy taki człowiek-krętacz powinien wpływać na sprawy 40 milionów Polaków ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Janusz Palikot okaże się języczkiem u wagi

   Jerzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

   Panie red. Durczok dlaczego chce pan prześwietlać tylko kandydatów z list Ruchu Palikota. Należy przeświettlić kilkanaście tysięcy kandydatów z pozostałych list. Do roboty!.Ja stanowczo jestem za...rozwiń całość

   Panie red. Durczok dlaczego chce pan prześwietlać tylko kandydatów z list Ruchu Palikota. Należy przeświettlić kilkanaście tysięcy kandydatów z pozostałych list. Do roboty!.Ja stanowczo jestem za Ruchem Palikota bo przynajmniej nie czuć go stęchlizną. Z praw statystyki wynika, że ilość ludzi małowartościowych na listach Ruchu Palikota nie będzie odbiegać od pozostałych list.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strach

   unikat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   czemu ONI tak się boją nowych partii? ano trzeba będzie dizlić stołki a to kolesiom(najgorsi sa z PSL) sie nie podoba i stąd taka nagonka

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama