Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Śląskie gotowe do startu. Jutro rano ruszają!

Michał Wroński
Jutro na torach pojawią się pociągi Kolei Śląskich. Nowoczesne Elfy pojadą z Częstochowy do Gliwic. Można je będzie też spotkać na trasie z Częstochowy i Sosnowca do Wisły Głębce. Debiut nowego przewoźnika oznacza koniec wieloletniego monopolu Przewozów Regionalnych na rynku komunikacji kolejowej w województwie śląskim.

Powstanie KŚ to efekt serii spektakularnych wpadek zaliczonych przez śląskie Przewozy Regionalne. Dotujący ich działalność samorządowcy mieli już dość ciągłych "niespodzianek" i postanowili wprowadzić do gry nowego przewoźnika, który zapewni pasażerom obsługę na europejskim poziomie.

Koleje Śląskie: Takie będą mundurki kolejarzy [ZDJECIA i VIDEO]

Wszystko to sprawiło, że podróżni z dużymi nadziejami czekają na debiut marszałkowskiej spółki. Czy słusznie? Atutem KŚ są niewątpliwie nowoczesne pociągi (podstawę taboru stanowią kupione w 2008 roku szwajcarskie Flirty i tegoroczny nabytek - 8 polskich Elfów). Do tej pory takie maszyny można było oglądać głównie podczas zagranicznych wojaży, choć ostatnimi laty zaczęły się pojawiać też w innych regionach Polski.

TAK WYGLĄDA ELF. ZOBACZ ZDJĘCIA

Nieźle wygląda również rozkład jazdy nowego samorządowego przewoźnika. Łukasz Wała ze Stowarzyszenia Rozwoju Kolei Górnego Śląska zaznacza, że prawdziwym testem będzie dopiero rozkład jazdy na cały przyszły rok (poznamy go w grudniu), ale na razie chwali ofertę nowego przewoźnika.

- Widać zupełnie inne podejście do pasażera aniżeli w Przewozach Regionalnych. Kiedy się patrzy na ofertę PR, to można odnieść wrażenie, że w ogóle nie zwracają uwagi na podróżnych. Jakby było im obojętne, czy wożą więcej klientów czy mniej - mówi Łukasz Wała.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Sam pomysł na własną kolej nie jest nowy - wcześniej zrobiły to samorządy na Mazowszu, w Wielkopolsce, czy Dolnym Śląsku. Na Kujawach i Pomorzu część linii przejęła prywatna spółka Arriva(obecnie należąca do grupy Deutsche Bahn). Gdy u nas, dwa lata temu po raz pierwszy padła propozycja wpuszczenia konkurencji na tory, wśród kolejowych związkowców zawrzało. Krzysztof Kuś, który wówczas jako koordynator Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Śląsku i w Małopolsce zaproponował takie rozwiązanie dziś mówi, że obecność Kolei Śląskich powinna zmobilizować Przewozy Regionalne do poprawienia swej oferty. - Liczę zwłaszcza na większą konkurencję w obsłudze pasażera - dodaje Kuś.

Aby tak się stało energiczniej musi jednak zadziałać samorząd województwa. Na Dolnym Śląsku marszałek znalazł sposób na wymuszenie punktualności u przewoźników (zarówno Kolei Dolnośląskich, jak i Przewozów Regionalnych) - za każde spóźnienie większe niż 5 minut muszą płacić kary finansowe.

- Efekt jest taki, że już nie pamiętam kiedy ostatni raz spóźnił mi się pociąg - przyznaje Magdalena Kozioł, reporterka "Gazety Wrocławskiej".

Gorącą atmosferą wokół sytuacji na torach świetnie rozumie dr Krzysztof Bierwiaczonek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

- Transport wzbudza emocje, gdyż żyjemy w świecie mobilnym. Każdy z nas chce przecież odwiedzić znajomych, dojechać do pracy, czy na wakacje. Stąd ta sfera życia jest nam wszystkim znana, a wszelkie jej niedoskonałości wywołują naszą reakcję - mówi dr Bierwiaczonek.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Gdzie i kiedy można będzie kupić bilet na pociąg?

W kasach biletowych na dworcach w: Częstochowie, Poraju, Łazach, Będzinie, Sosnowcu, Chorzowie Batorym i Zabrzu. Wszystkie są już czynne, ale podróżni muszą pamiętać, że kasy nie będą otwarte przez całą dobę.

W kontenerach kasowych w: Katowicach (ul. Konopnickiej i plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej), Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Myszkowie i Zawierciu. Wszystkie już działają.

W ustawionych na stacjach biletomatach. Do listopada mają się one pojawić w Częstochowie (na stacji Osobowa i Raków), Łazach, Myszkowie,Zawierciu, Dąbrowie Górniczej (dworzec główny i Ząbkowice), Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie Batorym, Rudzie Śląskiej (na stacjach Ruda i Chebzie), Zabrzu i Gliwicach.

W pociągu u konduktora. Przedstawiciele przewoźnika przypominają pasażerom, że wsiadając do pociągu bez biletu od razu powinni ruszyć na poszukiwanie konduktora, a nie czekać aż to on ich znajdzie.

Za pomocą telefonu komórkowego można kupić bilety liniowe (jednorazowe i miesięczne). Aby skorzystać z tej możliwości trzeba się aktywować w systemie CallPay telefonicznie (pod numerem 22 100-1 6-00) lub na stronie www.callpay.pl

Do końca roku KŚ chcą też uruchomić internetową sprzedaż biletów.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Elf to nie elf

Duma Kolei Śląskich - wyprodukowany w bydgoskich zakładach PESA pojazd Elf nie ma nic wspólnego ze skrzatami, znanymi z bajek, czy powieści fantasy. Jego nazwa to skrót od angielskiego rozwinięcie Electric Low Floor, czyli elektryczny niskopodłogowy. Taka sama jest geneza nazwy Flirt (drugiego z pociągów, będących na wyposażeniu KŚ). To z kolei skrót od Fast Light Innovative Regional Train, czyli Szybki, Lekki, Innowacyjny Pociąg Regionalny.

Jedziesz prawie jak poduszkowcem

Tajemnicą cichej jazdy Elfa i braku charakterystycznego stukotu kół, jaki zazwyczaj towarzyszy nam podczas podróży pociągiem, jest pneumatyczna poduszka, na której znajduje się każdy z wagonów. To bardzo potrzebne rozwiązanie zważywszy, że pojazd jest w stanie osiągnąć prędkość 160 kilometrów na godzinę (w naszych warunkach, ze względu na stan torów nie pojedzie szybciej aniżeli 120 kilometrów na godzinę).

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Biletowe ABC czyli co przewoźnik oferuje pasażerom

Bilety w taryfie kilometrowej: jednorazowe i miesięczne. Są nieznacznie tańsze od analogicznych biletów w pociągach Przewozów Regionalnych.

Bilety w taryfie liniowej (jednorazowe i miesięczne). Są tańsze aniżeli te sprzedawane w taryfie kilometrowej, ale dotyczą one wyłącznie przejazdów na odcinku Gliwice - Ruda Śląska Chebzie - Katowice - Dąbrowa Górnicza Sikorka oraz na trasie z Sosnowca i Gliwic do Wisły Głębce.

Bilet "Silesia Weekend" - umożliwia korzystanie w weekendy z 20-procentowej ulgi przy przejeździe w dwie strony (przy podróży w jedną stronę ulga wynosi 15 procent).

Bilet "Rodzinny" (dla 2-6 osób, w tym co najwyżej 2 dorosłych i najmniej jednego dziecka poniżej 16 roku życia) - pozwala kupić bilet jednorazowy z 30-procentową ulgą na przejazd w jedną lub obie strony.

Bilet "Senior 65+" - to propozycja dla osób, które ukończyły 65 lat. Mogą one kupić bilet z 30-procentową ulgą.

Bilet metropolitalny - stanowi połączenie miesięcznego biletu Kolei Śląskich (z taryfy kilometrowej) z miesięcznym autobusowo-tramwajowym biletem KZK GOP. Jego cena stanowi 80 proc. ceny obu tych biletów kupowanych osobno.

Dzieci i młodzież do 26 roku - o ile nie posiadają prawa do ulgi ustawowej - mogą skorzystać z 20-procentowego rabatu przy zakupie biletu.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!