Kiedy odcinki A1 w województwie śląskim będą gotowe? Sprawdź

  Kiedy odcinki A1 w województwie śląskim będą gotowe? Sprawdź

  M. Polok, J. Toros

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kiedy odcinki A1 w województwie śląskim będą gotowe? Sprawdź
  1/2
  przejdź do galerii

  ©infografika Marek Michalski

  Już można przejechać nowym odcinkiem autostrady A1 od węzła Gliwice-Sośnica do węzła Gliwice-Maciejów. Odcinek Maciejów - Sośnica choć ma tylko nieco ponad 6 kilometrów kosztował aż 1,1 mld zł. Wszystko przez dwie estakady, osiem mostów, przejścia dla pieszych i specjalne ścieżki dla zwierząt. Odcinek jest trzypasmowy i ma oddzielający pas zieleni.
  A1 NA ŚLĄSKU - TAK WYGLĄDAJĄ WĘZŁY [ZDJĘCIA i VIDEO]

  To właśnie na tym fragmencie A1 powstała największa estakada na Śląsku, będąca jednocześnie drugą najdłuższą estakadą nasuwaną w Polsce (wagowo i objętościowo pierwsza), a czwartym takim obiektem w Europie. Ma ponad 1,6 km długości. Przekracza drogę krajową nr 88, rzekę Bytomkę, a także gliwicką ulicę Chorzowską, 14 torów kolejowych oraz dwutorową linię tramwajową.

  A1 W PIEKARACH ŚLĄSKICH - ZAMONTOWALI WIELKIE PRZĘSŁO [ZDJĘCIA i VIDEO]

  Kontrakt objął swym zakresem wybudowanie 13 obiektów inżynierskich nad i w ciągu autostrad: mostów, wiaduktów, estakad i przepustów dostosowanych do migracji małych i średnich zwierząt.
  Dla Gliwic odcinek Sośnica - Maciejów może stać się strategiczny. Bardzo możliwe, że władze miasta wprowadzą czasowy zakaz wjazdu dla samochodów ciężarowych.

  A1 Z SOŚNICY DO MACIEJOWA - ZDJĘCIA Z BUDOWY

  - Chcieliśmy, żeby w Gliwicach na drodze krajowej 78 zlikwidować ruch tranzytowy - tłumaczy Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Nie zgodziło się na to Ministerstwo Infrastruktury. Jest jednak szansa, że samochody ciężarowe jadące ulicami Toszecką i Rybnicką będą musiały płacić za przejazd.

  A1 Z SOŚNICY DO MACIEJOWA OTWARTA

  Dzięki temu, kierowcy nie będą zjeżdżać do miasta, po to, żeby zaoszczędzić pieniądze, nie płacąc za autostradę. Wszystko jest jednak w fazie planów. Nowy fragment autostrady A1 ma zmniejszyć ruch na ulicy Pszczyńskiej, a tym samym w centrum miasta.

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama