Piekary Śląskie: Zawód - mechanik lotniczy. Poznajcie...

  Piekary Śląskie: Zawód - mechanik lotniczy. Poznajcie Tomasza Wostala

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: Zawód - mechanik lotniczy. Poznajcie Tomasza Wostala

  ©Tomasz Wostal / arc.

  Piekarzanin Tomasz Wostal lotnictwem jest zafascynowany. Samolotami lata i je naprawia. Ostatnio zajął się także odbudową historycznych maszyn. Pisze książkę o lotnisku w Gliwicach.
  Piekary Śląskie: Zawód - mechanik lotniczy. Poznajcie Tomasza Wostala

  ©Tomasz Wostal / arc.

  Lotnictwem, w szczególności mechaniką samolotów, interesuje się już od wielu lat. Pasję połączył z biznesem. Udało mu się otworzyć własną działalność gospodarczą. Pracuje w Aeroklubie Gliwickim i o latających maszynach może opowiadać godzinami.

  Piekarzanin Tomasz Wostal z wykształcenia jest mechanikiem samochodowym. Ale naprawa samolotów znacznie bardziej przypadła mu do gustu. Posiada trzy licencje mechanika lotniczego i dwie pilota: samolotowego i szybowcowego.
  Może obsługiwać samoloty od ultralekkich, czyli takich które mają maksymalną masę startową do 495 kg do samolotów ważących do sześciu ton, konstrukcji dwupłatowca, mieszczącego 12 osób i dwóch pilotów.

  - To, że jest coś do naprawy, najczęściej okazuje się w trakcie przeglądu, który każdy samolot musi przejść. Najczęściej z powodu błędu pilota, który nie doczyta instrukcji, np. jeśli samolot ma silnik z wtryskiem paliwa, to pilot nawet nie wie jak go odpowiednio uruchomić - mówi Wostal.

  Mechanik lotniczy to nadal mało popularna profesja. Powód? Trudne do zdobycia uprawnienia po zmianie przepisów w 2009 roku. Wymagają pół roku poświęconego czasu i doświadczenia - przed przystąpieniem do egzaminu należy mieć na koncie od pół roku do dwóch lat obsługi samolotów. Koszty wyrobienia licencji także nie są zachęcające - to nawet 15 tys. zł. A na egzaminie prawo lotnicze, budowa samolotu, elektrotechnika czy systemy podwozia chowanego. Wszystko zaczyna się kursem teoretycznym. Później jest egzamin wewnętrzny, kurs praktyczny i egzaminy w Urzędzie Lotnictwa.

  Tomasz Wostal zajmuje się też odbudową historycznych samolotów. Obecnie takim z czasów II wojny światowej. Jest przeznaczony na wystawę do muzeum. - Wcześniej brałem udział w odbudowie szybowców w Aeroklubie Gliwickim. Najstarsze są z lat 50. Jeden z tych teraz odnawianych jest przedwojenny. W tym roku będzie już do latania . Drugi jest powojenny, ukończymy go może za rok - wyjaśnia Wostal.

  Jak twierdzi piekarzanin - w jego fachu pilota i mechanika trzeba się cały czas szkolić. W planach ma kursy na pilotaż i obsługę śmigłowców i szkolenie dotyczące samolotów akrobacyjnych w Niemczech. Zbiera także materiały na książkę, którą pisze o bogatej historii cywilnego lotniska sportowego Gliwice - Trynek, najstarszego międzynarodowego portu lotniczego w Polsce, powstałego w 1916 roku.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
  *Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
  *Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama